DSC02785

6 tipů, jak plánovat výlety na Madeiře

Související články:

 1. Jsou levády bezpečné pro děti?

Na Madeiře jsme žili měsíc a program našich výletů jsme postavili kolem prozkoumávání levád. Proč? Více píšu tady.

Bezpečnost levád pro děti je individuální a závisí na celé řadě faktorů. Například:

 • Věk dětí
 • Povaha dětí (Jsou spíš klidnější, nebo divoké? Poslechnou vás, nebo dělají věci po svém? Mají tendenci se nečekaně rozběhnout, kamkoliv je napadne? atd.)
 • Kolik dětí najednou potřebujete uhlídat?
 • Co vaše děti baví?
 • Kolik kilometrů děti ujdou bez vaší psychické újmy? 🙂
 • atd.

Další věc je samozřejmě stav samotné levády. Tady dobře poslouží mapy.cz, ze kterých se dá vyčíst spousta informací (viz další bod).

V neposlední řadě bezpečnost ovlivňuje množství dalších lidí na levádě – o tom jsem psala více tady. Pro mě jako matku 3 kluků je extrémně otravné (i potenciálně nebezpečné) chodit s nimi na přeplněné levády. Právě proto, že potřebuji hlídat 3 děti najednou.

Džungle na levádě
Tyhled rostliny pěstovala moje máma v obýváku 🙂

Když to shrnu – můj osobní názor je, že s dětmi ve věku dejme tomu 0 – 6 let bych na Madeiru nejezdila a raději si užila Kanárské ostrovy. Takhle jsme to konec konců udělali my (a strávili na Kanárech dohromady 12 měsíců).

Na Madeiru jsme poprvé vyrazili, když kluci měli 6, 8 a 10 let. V této fázi jsem se o ně na levádách většinou nebála. Jsou mnohem klidnější než dřív a dobře spolupracují. Zároveň jsou i opatrnější. Díky tomu jsme si mohli levády užívat bez zbytečného stresu.

Asi nejdrsnější leváda, kterou jsme s klukama absolvovali

 2. Mapy.cz jako skvělý pomocník

Zapomeňte na nudné hodiny zeměpisu na střední škole. Z mapy se dá zjistit spousta užitečných informací (ne vždy jsou dokonale přesné, ale pro základní orientaci postačí). 

Konkrétní příklady, co vše vyčtete z mapy:

 • Vrstevnice napoví, jestli leváda vede po rovině, nebo celou dobu do kopce (i takové existují a není jich málo). S dětmi je obvykle lepší vybírat nekonfliktní snadné levády. Zároveň pokud jsou vaše děti z levád nadšené, nebojte se dát jim tu výzvu a zkusit náročnější trasu. Naše kluky to hodně bavilo.
 • Hustota vrstevnic. Čím blíž jsou vrstevnice u sebe, tím větší srázy tam budou.
 • Nadmořská výška. Horské levády (od 1000 metrů nad mořem) jsou obvykle nebezpečnější. Naopak levády v nižších nadmořských výškách (blíž pobřeží) a v obydlených oblastech bývají bezpečné. 
 • Obydlené území versus příroda. My jsme jednoznačně preferovali přírodu. Na druhou stranu pokud leváda vede lesem, pravděpodobně tam nebude moc vyhlídek.
 • Značená leváda = více turistů
 • Neznačená leváda = dobrodružství. U neznačených levád vám nikdo negarantuje, v jakém stavu budou a jestli s dětmi projdete. Na výletě budete s velkou pravděpodobností sami. Potkáte maximálně pár dalších alternativců, kteří se chtějí vyhnout davům.
 • Kolem levády není cesta. Toho se nemusíte bát – i když v mapě není cesta, v reálu tam nejspíš bude. Jednak se i dnes levády čistí a udržují, proto je potřeba, aby k nim byl přístup. A zároveň jsou cestičky kolem levád využívané místními lidmi. 
 • Nápisy danger, broken apod. To je jasná stopka – tam s dětmi nechoďte.
 • Fotky v mapy.cz. Další skvělá vychytávka. Nejen, že se podíváte, jak dané místo vypadá, ale zároveň odhadnete i množství dalších dalších turistů. Hodně fotek v mapě = jezdí tam hodně lidí. Nula fotek = hurá, tam moc lidí nebude.
Opuštěný vodopád
Jsme v cíli

Pokud vás nadchnou opuštěné levády (stejně jako nás a naše děti) a plánujete na Madeiře pobývat delší dobu, můžete podle tohoto patternu postupovat dál. Mně těch našich 15 levád upřímně docela stačilo. I u kluků jsem na posledních dvou levádách pozorovala, že je to přestává bavit.

Když měsíc chodíte po levádách, začnou vám splývat dohromady a zjistíte, že je to lidově řečeno “na jedno brdo”. Takže pro nás rozhodně bylo dobré dát si pauzu a zaintegrovat zážitky. Už teď se těšíme, až se na Madeiru podíváme znovu a objevíme další neznámé poklady.

Na závěr dodám, že jsme na všechny výlety jezdili autem a tím pádem jsme na levádách chodili tam a zpět stejnou cestou. Levády jsou tak atraktivní, že nám to vůbec nevadilo.

 3. Youtube videa mnohé napoví

Při plánování výletů kdekoliv v zahraničí ráda využívám youtube videa. Krásně se díky nim naladím na danou destinaci. Jen pozor na to, že je potřeba také kritické myšlení a vlastní úsudek. Videa občas bývají vyumělkovaná a ukazují jenom to hezké. Zároveň doporučuji nevěřit všem informacím, které influenceři ve videích říkají, a ověřovat si fakta.

Jedna z nejznámějších vyhlídek na Madeiře

 4. Buďte flexibilní a plánujte podle počasí

Tohle na Madeiře platí ještě víc, než na Kanárských ostrovech. Více píšu v tomto článku.

 5. Zařaďte do programu hřiště a pláže

Během celodenních výletů se nám osvědčilo nejdřív vyrazit na levádu a pak prozkoumat nějaké místo na pobřeží, hřiště, pláž nebo vyhlídku. Zkrátka cokoliv, kde už kluci nemuseli tolik chodit. A zároveň to pro ně bylo zajímavé.

Pro sebe vnímám výhodu v tom, že jsme většinu dne prožili v klidu – takže mi potom nevadila vyšší koncentrace lidí třeba právě v přímořském městečku. Rozhodně jsem díky tomuto uspořádání byla spokojenější.

Zároveň je to super způsob, jak za den stihnout hodně zážitků bez tlaku na děti. Kdybychom hned ráno vyrazili na pláž, budeme nuceni tam zůstat půl dne. Což jsme s Pavlem nepreferovali :-).

Tipy na dobrá hřiště:

Tipy na pláže:

6. Co zabalit na výlet?

Jednoznačně náhradní oblečení i boty pro všechny děti (nechávali jsme v autě). Opakovaně se nám stalo, že některý z kluků omylem šlápnul do levády a měl mokré boty i kalhoty. Davídek si jednou v levádě vypral mikinu, protože byla špinavá. No ale potom byla zase mokrá :-D. Je škoda kvůli drobné nehodě předčasně ukončovat výlet.

I když kluci nespadli do vody, po procházce kolem levády byli často celí od bláta. Proto bylo fajn, když se převlékli před dalším pokračováním výletu.

Poslední tip k oblečení – na Madeiře jsem klukům dávala dlouhé kalhoty, i když počasí bylo na kraťasy. Při běhání kolem levád někdo obvykle upadl a já jsem neustále řešila odřená kolena, kvůli kterým “nemůžou chodit” a “musíme se vrátit do auta”. Dlouhými kalhotami se to vyřešilo.

Pokud máte v plánu prozkoumávat tunel, nezapomeňte si přibalit čelovky.

Související příspěvky:

Letenky (Madeira)

Mnoho informací k letenkám jsme s Pavlem sepsali do průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Řada tipů se dá aplikovat i na Madeiru, proto jsem pro

Kde se ubytovat na Madeiře?

Na Madeiře jsme strávili celý březen. Po mnohaletých zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme zvolili ubytování na jihu, abychom si užili co nejvíc sluníčka. Což v