DSC04168

15 levád s dětmi & bez turistů

Za mně jsou neznámé levády bez turistů tím největším pokladem Madeiry.

Všechno ostatní (a mnohem víc) jsme už viděli na Kanárských ostrovech nebo Terceiře – například obrovské útesy, nádherné hory, vyhlídky, příjemná městečka na pobřeží, bujnou vegetaci, malebný venkov, exotické ovoce, různorodé pláže atd.

Naopak levády byly pro naši rodinu naprosto unikátním zážitkem, který se nám vryl hluboko do paměti.

Levada do Norte
Přecházíme přes vodopád

Kluci si užívali hlavně pocit dobrodružství a objevování – to když jsme se brodili blátem nebo překonávali různé překážky na levádách a nevěděli, co nás čeká za další zatáčkou :-). Zároveň kluky bavilo hraní s vodou na 1000 způsobů a běhání kolem levád. Nachodili jsme na naše poměry neuvěřitelné množství kilometrů a zvládal to i nejmladší Adámek (6 let).

Kočky na levádě

Tento článek slouží jako přehledný rozcestník s odkazy na více informací. Doporučuji také přečíst související články (viz odkazy níže). Získáte tak přehledný obrázek o tom, jak si levády s dětmi maximálně užít a podle čeho vybrat ty nejvhodnější právě pro vaši rodinu.

Související články:

1. Levada do Caniço

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Naše první dobrodružná leváda. Netušili jsme, jestli bude průchozí (několik nocí za sebou pršelo) a bezpečná pro děti. Riskli jsme to a povedlo se. Levada do Caniço je velmi krásná a pestrá – eukalyptový les, vyhlídky na rokli i na oceán, vysoká tráva, rozkvetlé kytky. A celou dobu jsme tu byli sami!

Bezpečnost celkem ok, kluci si dávali pozor. S menšími dětmi bych tam určitě nechodila, nikde nebylo zábradlí. Na několika místech se voda vylila z levády a brodili jsme se bahnem nebo přímo potokem. Pro kluky adrenalin, byli totálně nabuzení a většinou ani nevnímali přibývající kilometry v nohách :-). Stálo to za to, moc doporučujeme.

2. Levada do Castelejo

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Překrásná nenáročná leváda s vyhlídkami na hory a venkovskou krajinu. Popsala bych ji slovy mírumilovná, harmonická. Občas jsme procházeli kolem domků místních lidí a jejich zahrádek. Bezpečnost ok, jen na jednom místě bylo vydrolené zábradlí (viz fotky).

Na levádě jsme byli téměř celou dobu sami. Nabyla jsem dojmu, že místní (většinou důchodci) mají klid. To jsem se ale spletla – těsně před koncem výletu jsme potkali 3 velké skupiny turistů s průvodkyněmi. Zdání někdy klame.

3. Levada da Silveira (Santana)

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Na internetu jsem našla následující info: “Zapomenutá trasa v okolí městečka Santana vede místy těžce prostupným, o to hezčím terénem. Cesta je velmi málo navštěvovaná, ale na nebezpečných místech upravená.”

Moc jsem nevěděla, co čekat, ale nakonec to byl parádní výlet. Cesta široká, udržovaná, s dětmi naprosto v pohodě. Došli jsme až k vodopádu, který chtěli všichni moji chlapi vehementně přelézat. Což jsem zakázala (hodně vody a kluzký povrch). Ušli jsme příjemných zhruba 7 km, za celou dobu jsme potkali 2 turisty a stádo ovcí s jehňaty.

Levada da Silveira (Santana)

4. Levada Negra

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Krásná neobvyklá leváda v nejvyšších horách, kolem které jsme podnikli krátkou procházku (ten den jsme měli v plánu ještě další místa). V březnu tu poletovalo hodně vos a taky jsem měla silnou alergickou reakci (vůbec nevím, na co), proto jsme se dlouho nezdržovali.

Nicméně leváda rozhodně stojí minimálně za krátký průzkum. Navíc jsme tu byli úplně sami.

5. Levada da Água de Alto

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Naprosto úžasná a zapamatovatelná leváda, zakončená nádherným vodopádem. Na jaře pořádná džungle :-). Cesta je zarostlá, málo používaná, občas se jde po betonovém okraji levády (viz fotky). Naši kluci prošli v pohodě, ale s malými dětmi ani s nosítkem bych to nezkoušela. Na levádě i u vodopádu jsme byli zcela sami. Cestou zpět jsme potkali skupinu asi pěti studentů. Jedinečný zážitek, moc doporučujeme.

Vodopád Cascata da Água D’Alto

6. Levada do Caniçal

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Kolem levády vede značená turistická trasa, proto je i výrazně víc navštěvovaná, než předchozí levády na seznamu. Nicméně množství lidí bylo přijatelné (spíš jednotlivci a páry). Cesta je bezpečná, nenáročná a s krásnými vyhlídkami. Dobrá varianta pro případ, kdy ve vnitrozemí prší (na pobřeží bývá přece jen o něco lepší počasí). Na jednom místě jsme potkali skupinku koček, což bylo pro kluky příjemné zpestření.

7. Levada do Norte

Odkazy: mapa, fotky před zákazem, fotky v zákazu, informace & naše zkušenost

Úžasná, pestrá a v druhé části dost adrenalinová leváda. Podobně jako na Levada do Caniço, i v tomto případě jsme vstoupili do zákazu. Což se nedělá, ano, vím to. Zároveň jsme díky tomu zažili pravý madeirský vysokohorský terén, kdy jdete po úzké cestičce a hned vedle vás je hluboká propast. Samozřejmě bez zábradlí.

Fotky vypadají lehce děsivě, ale v reálu je cesta z mého pohledu bezpečná – dostatečně široká a nedrolí se pod nohama. Co se týče dětí, rozhodně není prostor na pošťuchování, blbnutí, hádky nebo rvačky. Vhodné pouze pro starší děti, které takzvaně “mají rozum”, jsou opatrné a uvědomují si riziko.

První část levády (kolem zahrádek) je naprosto pohodová a bezpečná.

Levada do Norte – horská část
Levada do Norte – horská část
Levada do Norte – bezpečný úsek kolem zahrádek

8. Levada dos Tornos

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Zase úplně jiná leváda než všechny předchozí. Tentokrát autentický madeirský venkov bez příkras a bez pozlátka. Smrad. Odpadky (včetně plastů v levádě). Domácí zvířata (hlavně kozy a ovce). Štěkající psi. Vstřícní venkovani, kteří nás zdravili a mávali nám. Ignorující venkovani. A pouze 2 další turisté, které jsme potkali poblíž tunelu.

Právě tunel na levádě, který jsem chtěla klukům ukázat, byl hlavním důvodem výběru trasy. A nezklamal – všichni si odnášíme silný zážitek.

9. Levada do Pico da Torre

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

V průběhu výletu jsme zjistili, že leváda vyznačená v mapě vlastně neexistuje – respektive částečně vede na soukromých pozemcích za zamčenou bránou a částečně prostě není :-). Nicméně za vynaložené úsilí (výšlap do kopce) jsme byli odměněni nádhernými vyhlídkami, korunovanými vrcholem Pico da Torre. Bezpečná a velmi krásná trasa, doporučujeme.

Jako bonus jsme zažili milé setkání s místními, kteří nám ukázali cestu a darovali miniaturní banány ze zahrady. Žádné další turisty jsme nepotkali.

10. Další úsek Levada Nova

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Velmi krásná a pohodová leváda s vyhlídkami, betonovým chodníčkem a místy se zábradlím. Opět jsme vybrali neznačený úsek, abychom eliminovali přítomnost dalších turistů (kterých jsme potkali asi 2 nebo 3 skupinky, takže naprosto v pohodě).

11. Levada do Brasileiro

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

V březnu hodně bláta, hodně vody a kromě nás žádní turisté ani domorodci. Na Levadu do Brasileiro jsme vyrazili užít si vavřínové lesy, které známe z Kanárů (konkrétně z La Gomery, La Palmy a Tenerife). Vavřínové lesy se špatně fotí, protože je tu málo světla, ale v reálu jsou nádherné.

Pozor, leváda vede celou cestu do kopce (a zpátky zase z kopce). Klukům to kupodivu vůbec nevadilo a užili si spoustu zábavy s vodou. O zpestření se postaraly krávy – procházeli jsme přes jejich pastvinu. Skvělá outdoorová leváda, doporučujeme.

12. Levada do Lombo do Mouro

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Nezapomenutelná leváda spojená s mnoha překvapeními a značným sportovním výkonem (celou cestu tam jsme šli do kopce). Většinu času jsme stoupali po široké cestě do hor. Klasická leváda tu vůbec nebyla – jen občas jsme nacházeli zbytky dřívějšího koryta. Také jsme viděli drobné betonové stavbičky a slyšeli hučení vody, které naznačuje, že novodobá leváda je vedená pod zemí.

Nicméně po výstupu do hor se situace změnila a užili jsme si klasickou horskou levádu s vodou a nádherným dalekým výhledem. Za celou dobu jsme potkali jednu skupinku důchodců sestupující dolů z hor.

13. Levada Nova da Calheta

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Po předchozím výletě jsme měli chuť na nenáročnou trasu vedoucí po rovince, což tato leváda perfektně splňuje. Jedná se o značenou trasu, takže turistů bylo opět více. V průběhu dne naštěstí proud lidí ustal a cestou zpět už jsme byli sami. Kluci si užívali nerušené hraní s vodou a byli spokojení.

14. Levada dos Cardais

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Opuštěná a zároveň bezpečná leváda s nádhernými vyhlídkami. Na začátku trasy jsme si užívali výhled na hlučnou jízdu motorkářů, kteří měli sraz přímo pod námi v São Vicente. S třemi kluky jsme to měli snad na objednávku :-). Samotná leváda byla většinu času zarostlá řasami, na pouštění lodiček dnes nedošlo. Nicméně krajina kolem São Vicente je naprosto výjimečná – rozhodně si tento výlet nenechte ujít.

15. Levada Nova – první část

Odkazy: mapa, fotky, informace & naše zkušenost

Kromě asi dvou míst (zdokumentovaných ve fotogalerii) naprosto bezpečná a možná trochu jednotvárná leváda. Většinou vede eukalyptovým lesem. Nicméně kluci byli maximálně spokojení, běhali a pořádali závody lodiček. Leváda je velmi příjemná a minimálně navštěvovaná.

Bonusové tipy

Na závěr sdílím tipy na další levády v podobném duchu, které jsme při první návštěvě Madeiry nestihli a máme je v plánu příště.

Související články:

Související příspěvky:

Letenky (Madeira)

Mnoho informací k letenkám jsme s Pavlem sepsali do průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Řada tipů se dá aplikovat i na Madeiru, proto jsem pro

Kde se ubytovat na Madeiře?

Na Madeiře jsme strávili celý březen. Po mnohaletých zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme zvolili ubytování na jihu, abychom si užili co nejvíc sluníčka. Což v