DSC02505

Santa Cruz a okolí

Všechna místa na mapě

Levada Nova poprvé

Povzbuzeni famózním úspěchem na Levada do Caniço jsme se s klukama vydali na další neznačenou levádu. Tentokrát padla volba na Levada Nova (FOTKY ZDE). Parkovali jsme u opuštěného velkostatku.

Na levádě bylo vidět, že je opravdu novější. Nejdřív jsme šli kolem zchátralé budovy (kravín nebo něco na ten způsob), odkud byl krásný výhled na oceán. Později leváda vede eukalyptovým lesem a tam už vyhlídky nejsou (kromě jednoho místa).

Klukům se tu opět líbilo, a tak kilometry rychle ubíhaly – dnes jsme zvládli téměř 8 km. Když leváda vede po rovině a kluci si můžou hrát s vodou, je to pro ně super zábavné a na únavu si ani nevzpomenou. Samozřejmě došlo i na čištění levády a závody lodiček.

Leváda vede většinu času lesem
Malé zpestření

S výjimkou asi dvou nebezpečných míst (zdokumentovaných ve fotogalerii) je leváda naprosto pohodová a možná lehce jednotvárná. Celou dobu vypadá více méně podobně. Zároveň je i málo navštěvovaná – během odpoledne jsme potkali jen pár lidí.

Ke konci výletu Davídek v zápalu hry omylem šlápl do levády a namočil si boty i kalhoty. Tohle se nám na Madeiře stalo vícekrát, proto doporučuji nechávat v autě nejen náhradní oblečení, ale i boty :-). Je škoda kvůli drobné nehodě předčasně ukončovat výlet.

Ze stejného důvodu jsem klukům dávala dlouhé kalhoty, i když počasí bylo na kraťasy. Při běhání kolem levád někdo obvykle upadl a já jsem neustále řešila odřená kolena, kvůli kterým “nemůžou chodit” a “musíme se vrátit do auta”. Dlouhými kalhotami se to vyřešilo.

Potenciálně nebezpečný (krátký) úsek

Santa Cruz

Sympatické městečko na pobřeží (FOTKY ZDE), které žije převážně z turismu (viz velký hotel nebo restaurace v uličkách). Přesto jsem se tu cítila příjemně a doporučuji k návštěvě.

Největším lákadlem je bezesporu velké hřiště, v podvečerních hodinách plné madeirských dětí. Součástí areálu je i restaurace a wc.

Užili jsme si také procházku po promenádě kolem kamenitých pláží. Klukům se líbil tunýlek, zajímavá socha nebo vypuštěný bazén, kde si hráli na zombíky. Atraktivitu města ještě zvýšila poloha blízko poměrně rušného madeirského letiště (z pobřeží je vidět konec letištní dráhy).

Zombíci

Sledování leteckého provozu

Povinnost pro milovníky letadel (FOTKY ZDE). Parkovali jsme tady a pak dlouho postávali za plotem, zatímco každá drobná událost na letišti byla provázená nadšeným křikem a komentáři Davídka s Adámkem :-D.

O (ne)bezpečnosti přistávání na Madeiře koluje na internetu spousta informací a věřím, že za silného větru to může být problém. Ale určitě není důvod se předem stresovat. My jsme žádné komplikace nezaznamenali. Ani letištní dráha nám nepřipadala extra krátká, jak se traduje – jsme zvyklí z Kanárského ostrova El Hierro :-).

Vzlet letadla – foceno na pobřeží v Santa Cruz. Zelná plocha na fotce je konec letištní dráhy.
Související příspěvky:

Letenky (Madeira)

Mnoho informací k letenkám jsme s Pavlem sepsali do průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Řada tipů se dá aplikovat i na Madeiru, proto jsem pro

Kde se ubytovat na Madeiře?

Na Madeiře jsme strávili celý březen. Po mnohaletých zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme zvolili ubytování na jihu, abychom si užili co nejvíc sluníčka. Což v