DSC03876

Středně navštěvované levády – dobrá volba pro rodiny

Po napsání článků 15 levád s dětmi & bez turistů a Nejznámější levády (přeplněné turisty) jsem cítila, že ještě chybí něco mezi. A že právě to “něco mezi” může být skvělá volba pro spoustu rodin.

Následující levády jsme neprozkoumali celé (a ani vy je neprozkoumáte), protože měří často několik desítek kilometrů. Při výletech jsme nicméně vypozorovali společné prvky.

Zároveň mě prosím neberte za slovo – na každé levádě se může vyskytnout náročnější terén nebo potenciálně nebezpečné místo. Mnohé se dá odhalit z mapy. Snažím se spíš o obecnější popis. Další doplňující informace najdete v článku 6 tipů, jak plánovat výlety na Madeiře.

Co mají tyto levády společného?

 • obvykle vedou po rovině
 • nenáročné
 • bezpečné (z mého úhlu pohledu – cestovali jsme s dětmi ve věku 6, 8 a 10 let)
 • značené
 • zpravidla v nižších nadmořských výškách
 • často vedou obydleným územím
 • dlouhé (i desítky kilometrů)
 • nejsou tam davy turistů
 • zároveň nejsou úplně liduprázdné
 • je na nich prostor pro přestávky a hraní dětí
 • občas jednotvárné (což nevylučuje příjemné procházky s dětmi)

1. Levada Nova

Značená část měří celých 44 km. Když k tomu přidáte neznačené úseky, rázem máte program na několik dovolených nebo i delších pobytů na Madeiře.

Co jsme prošli my:

2. Značená část Levady do Norte

Mapa zde. Pokud máte chuť, moc doporučuji projít úsek kolem Câmary do Lobos. Zdejší krajina je nádherná (více informací píšu tady).

Zároveň počítejte s tím, že okolí Câmary patří k nejteplejším oblastem na ostrově. Už v březnu jsme tu zažili horké dny, kdy jsme místo výletu po okolí města raději vyrazili někam do lesa.

Co jsme prošli my:

Horská část levády do Norte je nebezpečná (což se dočtete i v mapě), takže na ni jsme s dětmi neaspirovali. S velkou opatrností jsme prozkoumali tento úsek.

3. Levada dos Tornos

Dalších 27 km levády, které můžete prozkoumávat. 

Co jsme prošli my:

5. Levada da Serra do Faial

Na Madeiře existují 2 levády s tímto názvem. A teď babo raď, kde vzniklo následující video :-). Osobně si myslím, že se jedná o tuto trasu. V mapě je leváda vyznačená tečkovaně a ani ve videu není vidět vodní kanál.

Druhá stejnojmenná leváda se nachází poblíž Funchalu

6. Levada do Caniçal

Pěkná nenáročná leváda u města Machico, ze které jsme prošli tuto část (informace zde).

7. Levada do Moinho u Porto Moniz

Opět tu máme 2 levády se stejným názvem. První najdete u Ponta do Sol (jih Madeiry) a patří k masivně navštěvovaným (více v tomto článku).

Druhá leží na severu u Porto Moniz a dost vážně jsem o ní uvažovala. Nakonec jsem vybrala neznačenou Levadu do Brasileiro (více informací zde). Ale už teď se těším, že se na Levadu do Moinho podíváme při další návštěvě Madeiry. Na videu vypadá krásně. 

8. Horská Levada do Paúl (cca 1300 metrů nad mořem)

Na tuto levádu se vyplatí vyrazit za dobrého počasí, abyste si užili krásné vyhlídky. Dle mých informací je bezpečná a není přelidněná. My jsme touto oblastí pouze projížděli autem (viz tento článek).

Související příspěvky:

Letenky (Madeira)

Mnoho informací k letenkám jsme s Pavlem sepsali do průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Řada tipů se dá aplikovat i na Madeiru, proto jsem pro

Kde se ubytovat na Madeiře?

Na Madeiře jsme strávili celý březen. Po mnohaletých zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme zvolili ubytování na jihu, abychom si užili co nejvíc sluníčka. Což v