DSC04141

Nejznámější levády (přeplněné turisty)

Orientační seznam nejznámějších levád

Proč orientační? Protože množství lidí na levádě vám nikdo negarantuje. Stejně jako vám nikdo nezaručí krásné počasí ani dokonale hladký průběh dovolené. Hojně navštěvovaných levád je pravděpodobně mnohem více. Ale připadá mi důležité upozornit na ty opravdu notoricky známé (ať víte, do čeho jdete). Po kliknutí na odkaz se dostanete do mapy:

Naše zkušenost

Před odjezdem na Madeiru jsme samozřejmě měli v plánu tyto levády navštívit, protože na fotkách a videích vypadají nádherně. Pak jsme ale podnikli náš první výlet, shodou okolností na Ponta de São Lourenço (více jsem psala tady). Krajina překrásná, ale množství lidí nás znechutilo a přimělo hluboce se zamyslet nad dalšími plány.

Ono je dost náročné se s třemi dětmi motat na úzké levádě, když se máte vyhýbat dalším turistům v protisměru a zároveň blokujete ty, kteří jdou za vámi a jsou rychlejší.

Navíc kluci mají dost jasnou představu, jak si užít levádu – zastávky kdekoliv se jim líbí, hraní s vodou, běhání, každých pár kilometrů pauza na svačinku a podobně. Prostě svoboda. Což také není kompatibilní s přeplněnou levádou.

Po zkušenosti z Ponta de São Lourenço jsem prostudovala recenze a informace na internetu a bylo rozhodnuto. Původní seznam výletů jsme zahodili a začali od nuly. Více o tom, jak jsme plánovali výlety na Madeiře si můžete přečíst tady. Tipy na naše TOP levády najdete tady.

Pokud byste se přece jen rozhodli vyrazit na nejznámější levády, níže sdílím odkazy na mapy a videa.

A na závěr vám prozradím malé tajemství. Neznámé levády možná nejsou tak bombastické (i když to je velmi relativní). Každopádně ty nejdůležitější prvky na nich uvidíte taky – vodopády, tunýlky, krásnou přírodu, vyhlídky atd. Já rozhodně nemám pocit, že jsme o něco přišli. Právě naopak, cítím se obohacená autentickou tváří Madeiry, kterou jsme měli možnost poznat.

Poslední tip od znalců Madeiry: na oblíbené levády se doporučuje vyrazit brzy ráno. Díky tomu je stihnete projít ještě před tím, než nastoupí davy. S denním režimem naší rodiny to není reálné, ale pro vás to třeba bude možnost ke zvážení.

Související články:

Videa z nejznámějších levád

Levada das 25 Fontes

Levada do Risco

Levada Caldeirão Verde

Levada do Moinho

Aby se to nepletlo, existují 2 levády se stejným názvem. Ta slavná (mapa zde) leží u Ponta do Sol. Druhá je na severu u Porto Moniz (mapa zde) – sice značená trasa, ale dá se očekávat méně turistů.

Levada do Rei

Faja do Rodriguez

Související příspěvky:

Letenky (Madeira)

Mnoho informací k letenkám jsme s Pavlem sepsali do průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Řada tipů se dá aplikovat i na Madeiru, proto jsem pro

Kde se ubytovat na Madeiře?

Na Madeiře jsme strávili celý březen. Po mnohaletých zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme zvolili ubytování na jihu, abychom si užili co nejvíc sluníčka. Což v