DSC05724

São Vicente, Seixal a okolí

Všechna místa na mapě

Další překrásná oblast Madeiry. Na úvod vás chci upozornit na nádherné horské údolí spojující Ribeiru Bravu a São Vicente. Projížděli jsme tudy několikrát a je to podívaná, která se neomrzí (viz video).

Mimochodem, stejné údolí uvidíte shora z Levady do Norte, o které jsem psala tady.

V druhé části videa jsou záběry z pobřeží v São Vicente (poznáte je podle mostu se dvěma modrými oblouky). Vodopád u silnice najdete tady. A samozřejmě nesmí chybět Capela de Nossa Senhora de Fátima, ke které jsme vystoupali z Levady dos Cardais. Vyhlídky od kaple jsou nádherné a kupodivu jsme tu byli sami.

Levada dos Cardais + kaplička

Leváda s nádhernými vyhlídkami – v tomhle směru určitě jedna z nejkrásnějších, které jsme viděli (mapa zde, FOTKY ZDE). V mapě nejde trasa přesně vyznačit, ale celou dobu jsme šli po levádě. Plus zastávka u kapličky na kopci.

Za celé odpoledne jsme potkali 1 člověka se psem a jeden pár. Na poměry Madeiry dost neuvěřitelné.

Parkovali jsme u vyhlídky a po nezbytné svačině vyrazili kolem zahrádek na levádu. Adámek nechtěl šlapat do kopce (byly tam schůdky mezi kapradím), ale nahoře na levádě se uklidnil.

Samotná leváda byla bohužel neudržovaná a zanesená. Kluci se hned pustili do jejího čištění. Během výletu jsme občas narazili na vydrolenou cestičku, ale dalo se v pohodě projít.

V São Vicente se ten den konal sraz motorkářů, a tak jsme mohli sledovat průvod motorek přijíždějící z hor. Bylo to super! Davídek s Adámkem celou událost pozorovali s velkým zájmem.

Viděli jsme dokonce i místo konání akce – velké parkoviště u restaurace. Pavel s nadsázkou glosoval, že se motorkáři hemží jako mravenci u nás v kuchyni :-D. Ubytování v Câmaře bylo opravdu levné, ale mělo svoje nevýhody. Více jsem psala tady.

Sao Vicente a sraz motorkářů

Část cesty jsme šli kolem zahrádek a vinic. A odpoledne bylo pěkné vedro – zkrátka vydařený výlet. Výstup ke kapličce jsme nechali na zpáteční cestu. Určitě doporučujeme, stojí to za to.

Kvůli změně času (ze zimního času na letní) jsme už bohužel nestihli zajet k oceánu. Ale myslím, že v úvodním videu je charakter pobřeží dobře vidět.

Související článek:

Vodopád Véu da Noiva (Nevěstin závoj)

Slavný vodopád poblíž Seixalu (FOTKY z vyhlídky ZDE). Poslední fotku v albu jsem pořídila na parkovišti u pláže v Seixalu – tady.

Nevěstin závoj z vyhlídky
Stejné místo – pohled směrem k Seixalu

Parkovali jsme tady a už na parkovišti jsme si mohli užít pohled další 2 krásné vodopády Cascatas dos Lombos. Madeira je v tomhle ohledu neuvěřitelná.

Po svačině jsme se prošli k vyhlídce na Nevěstin závoj, kde nechyběl stánek se suvenýry, kafem a nanuky. Dříve těmito místy vedla stará silnice Antiga ER 101, která mimo jiné procházela tunýlkem přímo pod vodopádem! V současné době je silnice uzavřená betonovým zátarasem a padají na ni kameny. Nicméně je stále zřetelně vidět – a to i na videu níže.

Když jsme si užili krásnou vyhlídku a pomalu odcházeli, kolem nás už couval autobus s turisty z výletní lodi. I tohle je madeirská klasika.

Nevěstin závoj z dronu

Seixal

O pláži v Seixalu (FOTKY ZDE) se na internetu mluví v superlativech a tomu odpovídá i množství lidí. Přesto vám chci návštěvu s dětmi vřele doporučit.

S klukama jsme viděli velkou spoustu pláží, ale na žádné jsme nezažili přírodní vodopádky, pod kterými se můžete “osprchovat” :-). Je to nádhera. V březnu jsem si studenou sprchu odpustila, ale kluci se vyřádili. Vyšlo nám slunečné počasí – s tím, že zhruba za hodinku až dvě se zatáhlo (klasická změna počasí na Madeiře) a pláž se vylidnila.

Seixal – po pravé straně jeden z vodopádků u pláže, kde se turisté s oblibou fotí. Někdo tuhle pláž přirovnává k “evropskému Thajsku”.

S dávkou štěstí se nám povedlo zaparkovat přímo u pláže tady, protože někdo právě odjížděl. Kluci byli nadšení z tmavého písku, hráli si a Lukášek se koupal. Bohužel tu byly docela zrádné vlny – jedna z nich ho smetla a pak už si hrál na břehu.

Když se zatáhlo, zašli jsme na nanuka do obchůdku tady. Pak jsme pokračovali v našem výletě (cestou jsme se stavili na vyhlídce na přírodní bazénky Piscinas Naturais). Podobné bazénky známe i z Kanárských ostrovů, nicméně kluci vždy dávali přednosti písčitým plážím, které jsou pro ně zábavnější.

Všechny fotky ze Seixalu si můžete prohlédnout tady.

Fanal

Fanal jsme vynechali, protože je to provařená destinace a bála jsem se, že tam bude hodně lidí. Ovšem toho magické video mě nalákalo k návštěvě (jen chci upozornit, že bylo natočené v roce 2021, kdy byl turismus ještě v útlumu).

Výhodou je, že se nejedná o stísněnou levádu a případné davy lidí se rozptýlí.

Související příspěvky:

Letenky (Madeira)

Mnoho informací k letenkám jsme s Pavlem sepsali do průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Řada tipů se dá aplikovat i na Madeiru, proto jsem pro

Kde se ubytovat na Madeiře?

Na Madeiře jsme strávili celý březen. Po mnohaletých zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme zvolili ubytování na jihu, abychom si užili co nejvíc sluníčka. Což v