OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak vybrat ideální ostrov?

Určitě se nedá jednoznačně říct, který Kanárský ostrov (a zmíním i Madeiru) je ideální pro rodiny s dětmi. Každý je něčím specifický a zajímavý. Vřele doporučuji postupně navštívit všechny :-). Nám se v této části světa tolik líbilo, že jsme tu strávili dohromady 13 měsíců

Při výběru ostrova pro svůj pobyt můžeš zvážit následující faktory:

1. Kanáry nebo Madeira?

My jsme nejdřív procestovali všech 7 Kanárských ostrovů a Madeiru jsme si nechali na konec. Proč? Jednak jsme vždy jezdili v zimě a Kanáry mají přece jen znatelně teplejší podnebí než Madeira.

A za druhé – na Madeiře jsou podle mě nejzajímavější divoké levády bez turistů, které ale nejsou vhodné pro malé děti. S batolaty se moc daleko nedostaneš a taky s nimi nechceš překonávat nebezpečné úseky. Věř mi, opravdu nechceš.

My jsme na Madeiru vyrazili se syny ve věku 6, 8 a 10 let. 6 let byla v našem případě spodní hranice, kdy i nejmladší syn měl dostatek rozumu a tolik jsem se nebála. Více informací zde.

Teneife – pohoří Anaga
Madeira – hojně navštěvované Pico do Arieiro

2. Poprvé na Kanárech?

Pokud se chystáš na ostrovy poprvé, doporučuji zvolit Tenerife nebo Gran Canarii. Tyto ostrovy jsou největší (s malinkými dětmi jsme každý z nich prozkoumávali 2 měsíce) a nejpestřejší. Je tu všechno. Díky tomu získáš představu, o čem vlastně jsou Kanáry :-).

V našem konkrétním případě jsme první zimu vyrazili na Gran Canarii (leden – březen) a naprosto jsme se zamilovali. Další rok jsme vybrali Tenerife (únor – březen).

První Kanáry – Arinaga
Arinaga o pár let později 🙂

3. Cestuješ s kočárkem?

Pro výlety s kočárkem je nejvhodnější Tenerife nebo Gran Canaria. S malinkými dětmi jsme si užívali dlouhé promenády kolem oceánu, které jsou lemované hřišti a můžeš tam vyrazit nejen s kočárkem, ale i s odrážedlem nebo koloběžkou.

Pokud ti nevadí letoviska plná turistů, pěkné promenády najdeš i na pouštních ostrovech Fuerteventura a Lanzarote.

Níže uvádím pár námi prověřených tipů (po kliknutí na odkaz se dostaneš do mapy):

4. Miluješ přírodu?

V tom případě jsi na správné adrese. Kanárská příroda je úžasná, velmi rozmanitá a pro středoevropany exotická (fotky v tomto článku).

Někdo tvrdí, že Kanáry jsou vyprahlé, ale já nesouhlasím. Hornaté ostrovy jsou minimálně na jaře (únor – březen) krásně zelené. Není to “džungle” jako na Madeiře (kde mnohem víc prší), ale do lesa jít můžeš.

Výše zmiňované neplatí o pouštních ostrovech Fuerteventura a Lanzarote, které jsou také atraktivní, ale jiným způsobem.

Zároveň pokud přiletíš v létě, všechny ostrovy budou vyprahlejší (stačí se podívat na českou přírodu). Proto za naši rodinu vřele doporučujeme zimní pobyty. Více informací zde.

Fuerteventura – Popcorn Beach
Tenerife – obří kaktusy
La Palma

5. Chceš se podívat do hor?

Hory na Kanárech mají tu výhodu, že se na většinu míst dostaneš autem. Není nutné s dětmi absolvovat dlouhé túry, pokud je nebaví chodit. U nás bylo chození pěšky doprovázené silnou rezistencí, ale na kluky jsme netlačili a postupně se to zlepšilo.

Nejsnazší přístup do hor budeš mít na Tenerife a překvapivě také na El Hierru. Na La Palmě, La Gomeře a Gran Canarii počítej s mnoha serpentinami. Odměnou ti budou procházky na naprosto magických místech.

La Palma – Roque de los Muchachos
La Palma – kluci se mohli ve stejný den koupat v oceánu a hrát si na sněhu 🙂
Tenerife – sopka El Teide

6. Nesnášíš davy lidí?

Masový turismus nejvíc kvete na Tenerife, Gran Canarii, Fuerteventuře a Lanzarote. Čímž tě rozhodně nechci odrazovat od návštěvy! Všude najdeš klidná místa, pokud cestuješ mimo sezonu.

Nicméně pokud je pro tebe klid tou nejvyšší prioritou, vyzkoušej El Hierro (podrobný článek zde). Žili jsme tu měsíc a občas nám připadalo, že se tu zastavil čas :-). Ke klidnějším ostrovům patří také La Palma a La Gomera.

El Hierro – vavřínový les
El Hierro – vavřínový les

7. Kde jsou nejkrásnější pláže?

Jednoznačně na Fuerteventuře. Tak nádherné pláže – doslova jako z katalogu cestovky – na žádném jiném Kanárském ostrově nenajdeš. A na Madeiře už tuplem ne :-).

Fuerteventura – pláž Cofete

8. Kromě pláží chceš i “kulturní vyžití”?

Ani to není problém – viz články o muzeích a hlavních městech.

Naši kluci byli nadšení také z botanických zahrad a parků (opět velké překvapení, v Česku bychom je na botanickou zahradu neutáhli :-)). Výhodou je nízké vstupné – děti většinou ZDARMA a dospělí za pár eur. Což ovšem neplatí pro Madeiru (Funchal).

Naše tipy na zahrady & parky:

Další skvělou atrakcí jsou salinas, kde se děti poučí o výrobě soli z mořské vody (nehledě na fascinující atmosféru těchto míst):

Banánovník v parku
Jardín Victoria
Salinas de Fuencaliente
Související příspěvky:

Kanáry v zimě – ANO nebo NE?

Za mě jednoznačně ANO. Nicméně abys byla spokojená a dosáhla nejlepšího poměru cena-kvalita, je třeba znát určité zákonitosti. Přečti si naše 3 doporučení pro zimní pobyt na Kanárech.