DSC00372

Kanáry v zimě – ANO nebo NE?

Za mě jednoznačně ANO. Nicméně abys byla spokojená a dosáhla nejlepšího poměru cena-kvalita, je třeba znát určité zákonitosti. Přečti si naše 3 doporučení pro zimní pobyt na Kanárech:

1. Vyber lokalitu s teplým podnebím

U hornatých ostrovů (Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro & platí i pro Madeiru) se podnebí v různých lokalitách velmi liší.

Pokud cestuješ v zimě a chceš se na Kanárech ohřát a užít si sluníčko, doporučuji ubytovat se na jihu a na pobřeží (naše tajné tipy najdeš tady), raději než na severu nebo ve vnitrozemí. Rozdíly v teplotách a množství slunečního svitu jsou opravdu diametrální.

Konkrétní příklad: Na El Hierru jsme měsíc (únor – březen) bydleli ve vesničce La Caleta, kde bylo většinu času slunečno a teplo. Naproti tomu o kousek výš v hlavním městě Valverde často “seděl” mrak. Když jsme tam jeli, oblékali jsme si dlouhé kalhoty a bundy.

Další příklad: 28. ledna jsme přiletěli do Santa Cruz de La Palma. Nádherné historické městečko, ale většinu našeho pobytu (12 dní) jsme mrzli. Pak jsme se přestěhovali do Tazacorte, kde bylo takové teplo, že jsem i já koupala v oceánu (ač nejsem fanoušek studené vody).

Naopak u pouštních ostrovů (Fuerteventura a Lanzarote) jsme žádné zásadní rozdíly v podnebí nezaznamenali.

La Caleta v únoru
La Caleta v únoru
Skvělá pláž u Tazacorte (v únoru jsme se pravidelně koupali)

Seznam nejteplejších lokalit:

  • Gran Canaria: Puerto de Mogán, Puerto Rico a další letoviska v této oblasti. Podnebí v největším letovisku Maspalomas je slunečné a větrné. My jsme pokaždé volili ubytování v městečku Arinaga, kde oceňujeme klid a pohodovou atmosféru. I tady očekávej sluníčko a vítr.
  • Tenerife: Většina turistů se ubytuje v pásu letovisek od Los Cristianos po Los Gigantes. Oblíbenou základnou pro rodiny s malými dětmi je městečko Alcalá (kde si užiješ pěknou promenádu s hřišti a dobré možnosti koupání). Uvolněnou atmosféru nabízí surfařské letovisko El Médano, kde ale počítej se silnějším větrem. Já osobně nedám dopustit na vesničky na východním pobřeží (okolí Las Arenas), kde jsme zažili autenticitu, klid a nádhernou přírodu. Podnebí je tu slunečné a větrné.
  • La Palma: Při první návštěvě ostrova jsme se ubytovali v Puerto Naos, kde se nám moc líbilo. Velmi teplé podnebí si užiješ také v Tazacorte (i tady se nám líbilo) a v Puerto de Tazacorte.
  • La Gomera: Pro náš měsíční pobyt jsme vybrali hlavní město San Sebastián, které moc doporučujeme rodinám s malými dětmi (více informací zde). S teplým podnebím můžeš počítat také v Playa de Santiago a na pobřeží ve Valle Gran Rey
  • El Hierro: Teplé podnebí si užiješ ve vesnicích La Caleta, La Restinga, nebo na pobřeží El Golfa
Las Arenas
El Médano
Puerto de Mogán má nejteplejší podnebí na Gran Canarii

2. Preferuj delší pobyt

Doporučuji minimálně měsíc, ideálně 2. Proč? Na Kanárech se střídají teplé a chladné týdny. Pokud přiletíš na klasickou desetidenní dovolenou, může se stát, že počasí nevyjde podle tvých představ.

Naopak při dlouhém pobytu budeš mít dostatek příležitostí užít si krásné počasí.

Další důležitá věc, kterou je třeba zmínit k tématu podnebí, je CALIMA. Během calimy se na Kanáry dostává saharský prach, který způsobuje “mlhu” a špatnou viditelnost. V těchto dnech můžeš normálně fungovat, chodit ven, koupat se a podobně, jenom na výletech nebudeš mít vyhlídky do krajiny. Zároveň se na všem usazuje tenká vrstva prachu.

Calima je na ostrovech naprosto běžný jev. Ze zkušenosti můžu říct, že se objeví minimálně jednou za dva měsíce. Spíš ale častěji (a může mít různou intenzitu). Trvá několik dní, obvykle plus mínus týden.

Na Lanzarote jsme měli opravdu smůlu a zažili calimu dvakrát za 3 týdny! Bohužel to dost ovlivnilo náš celkový zážitek z tohoto ostrova. Proto se vyplatí dlouhý pobyt – z Lanzarote jsme pokračovali na El Hierro a Gran Canarii, kde nám naopak vyšlo skvělé počasí.

Silná calima na Lanzarote – ve vzduchu je tolik prachu, že se můžeš bez rizika dívat do slunce

3. Ideální doba k návštěvě?

Kanárům se poeticky přezdívá “ostrovy věčného jara”, ale pravda je taková, že se počasí a množství turistů během roku mění. My máme zkušenost s obdobím od půlky ledna do konce dubna, a i tady jsme zaznamenali velké rozdíly:

  • V lednu bývá na Kanárech ještě relativně chladněji a tím pádem i málo turistů.
  • V únoru začíná jaro, příroda se probouzí a je nádherné to sledovat.
  • V březnu se stoupajícími teplotami zvolna stoupá i počet turistů. Ale stále najdeš klidná místa, pokud tomu dáš prioritu.
  • Duben jsme na Kanárech (konkrétně na Tenerife) strávili jen jednou – v roce 2021, když se v Česku opět zavřely školy. Byli jsme vděční, že jsme se vyhnuli nesmyslnému lockdownu. Zároveň nás nemile překvapilo množství turistů, kteří začali na Tenerife přijíždět. Jindy klidná místa se zaplnila. Možná i místní usoudili, že už je dost teplo, a začali chodit na pláž :-).
  • Dá se očekávat, že počet turistů stoupá až do letních prázdnin, kdy sezona dosáhne vrcholu.

O letních prázdninách Kanáry nedoporučujeme z několika důvodů:

  • Ceny za půjčení auta vystřelí do astronomických výšek.
  • Kanáry jsou oblíbená prázdninová destinace pro Španěly z pevniny. Nehledě na další turisty z celé Evropy, kteří také touží po dovolené u moře. 
  • Z doslechu víme, že je na ostrovech vedro a příroda je vyprahlá.
  • V létě zmizí konkurenční výhoda teplého podnebí, protože můžeš cestovat kamkoliv. My jsme například začali prozkoumávat Azory – strávili jsme měsíc na málo známém ostrově Terceira, který nás nadchnul (v zimě je tu naopak příliš chladno a deštivo).
    Související příspěvky:

    Jak vybrat ideální ostrov?

    Určitě se nedá jednoznačně říct, který Kanárský ostrov (a zmíním i Madeiru) je ideální pro rodiny s dětmi. Každý je něčím specifický a zajímavý. Vřele