DSC06599

El Hierro – ráj na zemi, kde neexistuje masový turismus

Je to vůbec možné? Ano! Doporučuji navštívit El Hierro co nejdříve, dokud tato situace trvá.

Proč je na El Hierru méně turistů, než na jiných Kanárských ostrovech?

Na místním letišti s krátkou přistávací dráhou přistávají pouze meziostrovní lety společnosti Binter – což znamená několik malých letadel denně. S přicházejícím jarem se frekvence letů zvýšila, ale pořád je to nesrovnatelné s jinými ostrovy.

Lodní doprava je na tom podobně – připlouvá jeden malý trajekt společnosti Armas denně. Poměrně luxusní terminál v Puerto de la Estaca vybudovaný z evropských peněz tak většinu času zeje prázdnotou.

Kotvení výletních lodí je také vyloučené. Jednak z důvodu chybějící infrastruktury – a především se kvůli hlubokému ponoru do přístavu nevejdou.

Další faktor, který v podstatě vylučuje masový turismus, je absence velkých písčitých pláží. Občas se trochu písku na hraní najde, ale pobřeží je většinou divoké a lemované přes 1000 m vysokými útesy.

Bezpečné koupání pro děti je možné ve vesnici La Restinga (kam se jezdí za potápěním, zdejší podmořský život je nádherný), dále ve výše zmiňovaném Puerto de la Estaca nebo v různých přírodních či umělých bazéncích u oceánu.

Pokud hledáš přírodní ráj na zemi, kde se nebudeš tlačit v davu lidí pořizujících selfíčka, jsi na správné adrese.

Cestou na Malpaso
Divoká pláž
Děti potěší parádní hřiště ve Valverde (vstup ZDARMA)

Co nás překvapilo na El Hierru?

Kromě klidu a autenticity nás překvapila nebývalá pestrost, kterou jsme od tak malého ostrova nečekali. Našli jsme tu všechny typy krajiny, které známe z jiných Kanárských ostrovů, jenom samozřejmě v menším měřítku.

Pro ilustraci uvádím několik příkladů – s tím, že v jednom článku nelze v žádném případě obsáhnout všechno, co jsme na El Hierru viděli a zažili.

1. Nádherné vavřínové a borové lesy

Na náhorní plošině (nadmořská výška mezi 1000 – 1500 metrů) můžeš prozkoumat krásné vavřínové lesy protkané turistickými stezkami (výchozí bod zde).

O kus dál narazíš na neméně krásné borové lesy. Doporučuji zaparkovat u piknikového místa s hřištěm, kde místní o oblibou pořádají narozeninové oslavy a grilovačky.

2. Hory & vyhlídky

S dětmi jsme navštívili například tyto vyhlídky. Chození po horách bylo celkově velmi příjemné (žádné velké šplhání do kopců, pokud vyloženě nechceš :-)).

3. Pestré možnosti koupání

Na El Hierru sice nejsou velké pláže, ale to neznamená, že se s dětmi nevykoupeš. Naopak. Mnohé plážičky jsou navíc vybavené hřištěm a grily.

4. Fascinující lávová pole

Krajina zalitá lávou ke Kanárům neodmyslitelně patří a najdeš ji v jižním cípu El Hierra. Pojď s dětmi prozkoumat neobvyklá místa, jaká jsi možná ještě nikdy v životě neviděla.

5. Potápění

My s dětmi zatím “jenom” šnorchlujeme, ale pokud jsi fanoušek přístrojového potápění, na El Hierru budeš mít příležitost.

Související příspěvky:

Jak vybrat ideální ostrov?

Určitě se nedá jednoznačně říct, který Kanárský ostrov (a zmíním i Madeiru) je ideální pro rodiny s dětmi. Každý je něčím specifický a zajímavý. Vřele