Další úsek Levada Nova
Mapa zde, FOTKY ZDE. Moc příjemná a nenáročná leváda, na kterou jsme vyrazili z důvodu deštivého počasí ve vnitrozemí i na severu. Vylučovací metodou jsme v aplikaci Madeira Weather vybrali místo, kde by nemělo pršet (tento přístup na Madeiře doporučujeme, viz článek o počasí).
Parkovali jsme tady. Navigace na mapy.cz nás vedla po malých cestičkách, ale po zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme ji ignorovali :-). Pavel se držel větší silnice, která nás do cíle dovedla také, jen bezpečněji a o pár kilometrů delší cestou.
Z parkoviště jsme nejdřív vyrazili doprava (tj. v mapě na východ) a hned na startu jsme míjeli políčko s cukrovou třtinou.
Později jsme si užívali vyhlídky na zelené údolí. Leváda je bezpečná, jenom místy v ní netekla. Došli jsme na okraj této vesnice, pak jsme se vrátili stejnou cestou a od auta pokračovali ještě na druhou stranu k malému vodopádu. Není nijak zázračný ve srovnání s jinými vodopády na Madeiře, ale klukům se líbilo, když znali cíl cesty.
I tahle část levády byla moc hezká a pohodová. Během celého výletu jsme potkali asi 2 – 3 skupinky lidí.
Calheta
Mapa zde (pláž), FOTKY ZDE. Super místo pro rodiny s dětmi, i když právě není počasí na koupání.
Calheta není přímořské městečko v pravém slova smyslu, jako třeba Câmara de Lobos, Ribeira Brava atd. Je to spíš odpočinková zóna vybudovaná pod útesy – s velkým hřištěm, dvěma písčitými plážemi (tady a tady), betonovou promenádou, marinou s restauracemi a hotelem Savoy.
Pláže nejsou nijak zázračné, je tu málo písku (na Madeiře celkově “nedostatkové zboží”). Kluci si ale nestěžovali a byli rádi, že si můžou pohrát. Výhodou je pozvolný vstup do vody a v podstatě žádné vlny. Davídek si statečně vzal plavky a celou dobu tvrdil, že je mu teplo :-).
Levada Nova da Calheta
Dnes jsme měli chuť na nenáročnou trasu vedoucí po rovince, což tato leváda perfektně splňuje (mapa zde, FOTKY ZDE). Parkovali jsme u restaurace tady (kde je několik veřejných parkovacích míst podél silnice).
Protože se jedná o značenou trasu, turistů bylo opět více (páry nebo menší skupinky). Říkala jsem si, že příště radši vyberu neznačenou levádu. Ale v průběhu dne proud lidí ustal a cestou zpět už jsme byli sami. Kluci si užívali nerušené hraní s vodou a byli spokojení.
Cesta byla moc příjemná. Eukalyptový les, spousta kapradí a široká leváda s tekoucí vodou.
Tam a zpět jsme ušli skoro 10 km, což mi vůbec nepřišlo. Možná proto, že leváda patří k těm jednotvárnějším. Zároveň ji vůbec nechci hanět, byl to skvělý výlet a rádi doporučujeme dál.
Ponta do Sol
Ponta do Sol (mapa zde, FOTKY ZDE) často figuruje ve videích typu “Top 10 míst na Madeiře, která musíte vidět”, společně s levádou Caldeirão Verde, levádou 25 Fontes, Fanalem atd.
Je pravda, že na záběrech z dronu vypadá Ponta do Sol fantasticky až exkluzivně. V reálu půdobí spíš jako příjemné, lehce omšelé městečko mezi dvěma tunely. Subjektivně se mi tu líbilo víc než v sousední Ribeira Brava, i když obě místa jsou na kratší zastávku fajn.
Parkovali jsme tady (v sobotu odpoledne zdarma) a prošli se k pobřeží, kde jsme si dali výbornou zmrzlinu (ze stylového vozíku za kolem). Na kamenité pláži bylo celkem dost lidí, i místní si užívali sobotu a pěkné počasí.
Cascata Dos Anjos
Další oblíbenou turistickou kratochvílí poblíž Ponta do Sol je vodopád Dos Anjos, kde se (nejen) mladé slečny natáčejí v plavkách a můžete si dopřát “free car wash”.
My jsme na tuto atrakci neměli úplně náladu, a tak jsme vyrazili domů do Câmary vařit večeři. Dlouhodobé cestování s dětmi je občas až příliš intenzivní :-D. Ale chápu, že pokud vyrazíte na Madeiru na týden či 10 dní, chcete zažít co nejvíc a vodopád může být příjemným zpestřením.