Peníze se ve skupině Dlouhodobé cestování s dětmi řeší stále dokola. Vnímám, že je to aktuální a ožehavé téma. Proto jsem na rovinu sepsala, jak to máme my.
Nebudu tvrdit, že naše cesty plně financuje prodej průvodce Kanárské ostrovy s dětmi nebo Pavlova appka na procvičování angličtiny Lišák Fox. Ne.
Vlastní projekty jsou fajn přivýdělek, nicméně gró pravidelného příjmu stále tvoří Pavlova vysoká hodinová sazba (šikovný programátor s 25 letou praxí). Na cestách Pavel pracuje 3 dny v týdnu, doma 4 dny. Klasickou dovolenou nemá vůbec. Občas si vezme delší volno, které využije na své projekty.
Já jsem se po rodičovské do zaměstnání nevrátila. Jednak jsem nemusela (chápu, jen malé procento žen má ten luxus). A za druhé, práce v kanceláři od – do a 5 týdnů dovolené není slučitelných s naším životním stylem.
Když jsme v Praze, dopoledne obvykle věnuji projektu S dětmi kolem světa. Odpoledne se starám o děti a řeším povinnosti.
Na cestách trávím většinu času s dětmi. Buď vyrazíme celá rodina na výlet, nebo se s klukama učím (všichni 3 už nastoupili do školy).
Chápu, že takové nastavení je v naší společnosti nestandardní. Ale o to právě jde – zorganizovat si rodinný život i práci kreativně. Tak, abyste pokryli náklady a zároveň se všichni zúčastnění cítili dobře.
Tohle ale není jediná cesta k dosažení finanční a časové svobody. Jak to mají jiné rodiny? Pojď se inspirovat v komunitě Dlouhodobé cestování s dětmi. Těšíme se na tebe.