Vy cestujete s dětmi? A jak to děláte?

Netradiční životní styl naší rodiny – digitální nomádství s třemi dětmi – budí pozornost. Především mámy malých dětí se ptají, jak to děláme. Chcete to vědět? Čtěte dále 🙂

Jak vás to vlastně napadlo?

Ještě před pár lety jsem si myslela, že je to nemožné. Pak jsem ale narazila na blog rodiny, která s třemi dětmi cestuje. A došlo mi, že jim hrozně závidím, a chci to taky.

Když se nám narodil třetí syn, řekla jsem Pavlovi, že bych za rok ráda někam vyrazila. Ze začátku se moc netvářil, ale postupně ho to začalo lákat.

Adámek byl jako miminko hodně nemocný, skončil na JIP se zápalem plic. Pak jsme museli znovu do nemocnice, tentokrát s bronchitidou. Při druhém pobytu už standardní léčba nezafungovala. Po 14 dnech jsem přemluvila lékaře, aby nás pustili domů. Pak jsme každý den dojížděli na kontroly.

S Pavlem jsme se shodli, že další zimu v tomto duchu psychicky nezvládneme, a naplánovali jsme dva měsíce na Gran Canarii. Nedovedli jsme si představit, do čeho jdeme. Pak jsme přiletěli – a všude palmy, rozkvetlé keře (v lednu), sluníčko a oceán. Byli jsme nadšení. A nadšení nás už neopustilo.

Gran Canaria, 23. ledna

Jak často cestujete?

Momentálně 5 měsíců v roce (a 7 měsíců žijeme v Česku). Když cestujeme, na jednom místě bydlíme 1 – 2 měsíce.

Letovisko Mojácar Playa v Andalusii, kde jsme žili 2 měsíce (mimo sezonu)

Kde hledáte ubytování?

Ubytování rezervujeme přes Airbnb. Proč? Majitelé nemovitostí často nabízejí slevu na dlouhodobé pronájmy (měsíc a déle). Sleva je různá, může se pohybovat až kolem 40 – 50 %. Výjimečně i více.

Nevýhodou je, že při dlouhodobém pronájmu je částka za první měsíc nevratná. Pokud z nějakého důvodu nemůžete přijet, o peníze přijdete.

Ubytování hledáme půl nebo i třičtvrtě roku předem. Asi to zní bláznivě. Děláme to proto, že chceme mít velký výběr a získat nejlepší cenu.

Bydlení ve Španělsku a na Kanárech jsme vybírali následovně:

  • minimálně 2 ložnice
  • dobrý stav
  • vybavená kuchyň
  • pračka
  • wifi
  • písčitá pláž do 10 minut pěšky
  • supermarket do 10 minut autem
  • pěkná lokalita

Náš bytový komplex v Mojácar Playa

Kolik vás stojí ubytování na měsíc?

Ceny se samozřejmě liší. Největší pecka byl byt v Andalusii s velikou terasou s výhledem na moře za 18 500 Kč na měsíc. Bohužel už není v nabídce. Na Tenerife jsme bydleli v domečku přímo u oceánu za cca 25 000 na měsíc. Více informací v tomto článku >>.

Ne vždy se výběr ubytování podařil. Na Tenerife jsem na druhý měsíc rezervovala velký byt s úžasným výhledem na oceán. Po příjezdu jsme tam našli špínu, plíseň, zatuchlinu a kuchyň plnou mravenců. Pračka pravidelně vyhazovala pojistky. V Chorvatsku nás zase poštípaly štěnice (věřte, že to s malými dětmi zažít nechcete). Ale nenechte se odradit, naše zkušenosti s ubytováním jsou převážně dobré.

Jak řešíte nakupování a vaření?

Potraviny kupujeme ve velkých supermarketech za podobné ceny, jako v Česku. Vaříme si doma. Na Kanárech jsme chodili zhruba jednou týdně do restaurace. V Holandsku a v Německu to vzhledem k úrovni cen neplánujeme.

Kde na to berete peníze?

Přiznávám, že takhle narovinu se zatím nikdo neptal :). Ale k tématu peněz se během rozhovoru samozřejmě dříve či později dostaneme.

Hlavní zdroj našich příjmů je Pavlova práce. V Česku pracuje 8 hodin denně, na cestách to postupně snížil na 6 hodin denně. Klasickou dovolenou mívá výjimečně, možná 2 – 3 týdny za rok.

Zjistili jsme totiž, že po pár dnech s našimi kluky je z nich vyřízený a začne se těšit do práce. Proto raději ve všední dny kombinujeme práci a kratší výlety (a samozřejmě nákupy, vaření a péči o domácnost). Je to náš způsob, jak si život v zahraničí dlouhodobě užívat.

Měsíc v Chorvatsku – naše první cesta s dětmi

Jak vám funguje práce na dálku?

Po pravdě řečeno, občas to drhne. Doma Pavel funguje v poměrně příjemném režimu. 8 hodin v kanceláři, zábavní kolegové, kafíčka, obědy v restauraci. A po práci pravidelné zkoušky s kapelou. Když o tohle všechno přijde, zbude jenom ta práce a řvoucí děti ve vedlejší místnosti :).

Jak jsme to vyřešili? V první řadě jsme nastavili jiný denní režim. Na cestách Pavel pracuje 6 hodin denně. Obědváme společně. Během odpoledne chodí na procházky nebo běhat (například kolem pobřeží oceánu). Večer máme opět společný program – krátký výlet, hřiště, večeře venku apod.

Kromě toho jsme na naší čtvrté cestě konečně vytvořili plnohodnotné pracovní místo. Koupili jsme nejlevnější stůl v Ikea a z domova přepravili monitor. Před cestou si Pavel pořídil sluchátka s aktivním tlumením okolního hluku. Zdá se, že je teď mnohem šťastnější :-D.

Pavlovo pracovní místo na Tenerife

Jak řešíte dopravu?

Různě. Na Kanáry a do Španělska samozřejmě letecky (s nízkonákladovkami). A na místě si půjčujeme auto. Letos v létě plánujeme měsíc v Holandsku a měsíc v Německu, takže pojedeme vlastním autem.

Nejste z toho unavení?

Unavení jsme z dětí, protože nemáme možnost dát je na víkend nebo na prázdniny k babičce. Minimálně jedno dítě máme doma pořád. Tajně doufáme, že jednoho dne odjedou všichni 3 ve stejném termínu na tábor :D.

Dlouhodobé cestování pro sebe vnímám jako prevenci vyhoření. Společné zážitky dodávají šťávu našemu vztahu s Pavlem (jsme spolu 14 let) a zároveň posilují vztahy mezi rodiči a dětmi.

Náročné je pro nás krátkodobé cestování. Letos jsme vyrazili na týden do severní Itálie. Těšila jsem se, že Pavel pro jednou nebude pracovat. Zpětně mám pocit, že jsme většinu času řešili problémy s dětmi, a dovolená velmi rychle utekla. Proto jednoznačně preferuji dlouhé pobyty.

Budete děti učit doma? 

Momentálně ne. Dva synové chodí do montessori školky, se kterou jsme moc spokojení. S třetím jsem doma na rodičovské.

Nejstarší Lukášek je předškolák a v září nastoupí do montessori školy. Domácí (komunitní) vzdělávání byla alternativa pro případ, že by ho nepřijali. Ale přiznám se bez mučení, že se mi nechtělo. Starat se o dva kluky a zároveň učit třetího… Při té představě se cítím utahaná už předem :). A velmi obdivuji mámy, které to zvládají.

Nicméně úplně se domácímu vzdělávání nevyhneme, protože v zimě chceme opět odletět na Kanáry. Se školou jsme se předběžně domluvili na průběhu domácí výuky. 

Blbnutí v pevnosti Castillo de San Andrés, Carboneras, Andalusie

Odpověděla jsem na všechny vaše otázky?

Pokud ne, napište mi do komentářů, nebo na e-mail bara@sdetmikolemsveta.cz. Budu se těšit.

Jsem máma tří synů a vášnivá cestovatelka. Ve svých projektech učím rodiče, jak skloubit péči o děti a dlouhodobé cestování. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.