DSC05866

Funchal

Všechna místa na mapě

Centrum Funchalu je podle očekávání turistický blázinec. Ale byla by škoda vynechat hlavní město a navíc jsem klukům slíbila jízdu lanovkou (která rozhodně stojí za to).

Výlet jsme absolvovali bez auta – resp. Pavel nás ráno vysadil u Parque Santa Catarina, vrátil auto a pak jsme se sešli na nábřeží. Centrum bez problémů projdete pěšky (i s menšími dětmi), auto není potřeba.

Zajímavosti ve Funchalu

1. Parque Santa Catarina

Nejklidnější část výletu. Do parku jsme dorazili v 9 ráno a užili si ho před příchodem dalších turistů. Klukům se líbilo super hřiště s vyhlídkou na výletní loď.

2. Nábřeží

Když si kluci pohráli, vydali jsme se parkem dolů na promenádu. Tam už začal turistický mumraj. Staví tu žluté a červené vyhlídkové autobusy a proudí davy lidí.

Část nábřeží byla uzavřená kvůli rekonstrukci, takže jsme pokračovali do přístavu, kde jsme si zblízka prohlédli dřevěnou “pirátskou” loď a katamarány vozící turisty za pozorováním delfínů.

V odpočinkové zóně spalo pár bezdomovců a pomalu otevíraly stánky s občerstvením pro turisty (měli tu i španělské churros).

3. Lanovka na Monte

  • mapa
  • FOTKY
  • cena v době naší návštěvy: dospělí 18 Eur za zpáteční cestu, dítě 9 Eur, do 6 let zdarma

Asi nejlepší zážitek z Funchalu. S dětmi jsme jeli mnoha lanovkami v rakouských a švýcarských Alpách a tahle aktivita všechny baví. Ve Funchalu jsme poprvé zažili lanovku nad obytnými čtvrtěmi, kde tak trochu koukáte lidem do soukromí :-). Množství turistů vystihuje následující video. Je to masová záležitost, ale nenechte se tím odradit.

Dolní stanici lanovky najdete tady. Poté, co jsme vystáli krátkou frontu na lístky, jsme si šli stoupnout do fronty na lanovku. A zjistili jsme, že dav lidí se táhne až na druhý konec parku. Fakt masakr.

Takže jsme kluky nechali chvíli pohrát na rampách a pak jsme se vydali na prohlídku města. K lanovce jsme se vrátili po obědě, kdy už byla fronta výrazně menší.

4. Monte & jízda na saních

U horní stanice lanovky můžete navštívit tropickou zahradu (spousta fotek je přímo na mapy.cz). Nám se nechtělo platit poměrně vysoké vstupné (plus bylo jasné, že v zahradě bude spousta lidí). Místo toho jsme se šli podívat na místní ulítlou atrakci – tradiční saně na svážení dřeva, jejichž provozovatelé se přeorientovali na turisty.

V praxi to vypadá tak, že většina lidí vystojí frontu na lanovku, pak vyjedou nahoru a rovnou se jdou zařadit do fronty na saně. A samozřejmě se pak při jízdě natáčejí na mobil :-). Koukněte na video, je zábavné a zároveň vysvětluje i původ této tradice.

Když se kluci dosyta vynadívali, šli jsme ještě do malého parčíku s pěknými stromovými kapradinami (vstup zdarma, fotky viz předchozí galerie). S Pavlem jsme si brousili zuby na kafe, ale tato kavárna byla bohužel (trvale) uzavřená. Zpět do Funchalu jsme se vrátili lanovkou.

5. Procházka po starém městě

Pěkné uličky, množství lidí asi jako v centru Prahy. Klukům se líbila kapela hrající před katedrálou, kterou jsme chvíli poslouchali.

V postranní uličce (asi tady) jsme našli restauraci s bufetovým menu za 8 Eur na osobu. Většina hostů mluvila portugalsky, což bylo příjemné. Kluci byli rádi, že si můžou nabrat jídlo podle libosti. Měli tu různé druhy masa, tuňáka, zeleninu, rýži, červenou řepu, fazolky, polévku… Opravdu super výběr a taky jsme předem věděli, kolik to bude stát – což jsme s Pavlem ocenili.

6. Mercado dos Lavradores – zlodějský trh s ovocem

Pokud se půjdete podívat na trh, určitě nic nekupujte. Ceny jsou i několikanásobně vyšší, než je běžné. Internet se hemží negativními recenzemi a k tomu přidávám zkušenost našich známých, kteří za nákup zaplatili v přepočtu asi 2500 Kč (převážná část ovoce prý ani nebyla dobrá).

My jsme tam nešli, protože nám jsou tyhle praktiky nesympatické.

Související příspěvky:

Letenky (Madeira)

Mnoho informací k letenkám jsme s Pavlem sepsali do průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Řada tipů se dá aplikovat i na Madeiru, proto jsem pro

Kde se ubytovat na Madeiře?

Na Madeiře jsme strávili celý březen. Po mnohaletých zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme zvolili ubytování na jihu, abychom si užili co nejvíc sluníčka. Což v