DSC07044

Pronájem auta

Hned v úvodu mám skvělou zprávu: pronájem auta je na Kanárech radost! V porovnání např. s pevninskou Evropou i Madeirou jsou ceny často až překvapivě nízké, a navíc je tu standardem, že v ceně máte i kompletní pojištění, dětské sedačky, druhého řidiče atd. a nepotřebujete kreditní kartu, někdy dokonce můžete zaplatit i hotově. Ale nepodceňte výběr půjčovny.

Plánujeme pronájem auta

Auto jsme vždy pronajali na celou dobu našeho pobytu na Kanárech. Je to komfortní a díky dobré ceně (okolo 15 tisíc na měsíc) i docela dostupné.

V případě přesunu mezi ostrovy obvykle auto vrátíme a na novém ostrově půjčíme jiné. Výjimkou je přejezd mezi Tenerife a La Gomerou, kdy je možné půjčené auto převézt na trajektu (platí pro půjčovnu Cicar, raději si předem ověřte). Cena převezení auta trajektem je blízká nule, takže se to vyplatí.

Svatá trojice: Cicar, Autoreisen, PlusCar

Na Kanárských ostrovech existují tři dominantní autopůjčovny, o kterých byste měli vědět. Cicar (známý také jako Cabrera Medina), Autoreisen a PlusCar. Všechny mají společné to, že jde o spolehlivé půjčovny s vysokou reputací a dobrými ohlasy na internetu (v uvedeném sestupném pořadí od nejlepšího: Cicar, Autoreisen, PlusCar). Na rozdíl od neslavně proslulých půjčoven z pevniny vydělávají na půjčování aut, ne na prodávání dodatečného pojištění a účtování za vymyšlené škrábance. U všech tří půjčoven je samozřejmostí kompletní pojištění, druhý řidič zdarma, neomezený nájezd, dětské sedačky zdarma, platba až na místě jakoukoliv platební kartou, ne nutně kreditní (v případě Cicaru lze i hotově).

Naše jednička je půjčovna Cicar (cicar.com), známá také pod názvem Cabrera Medina (cabreramedina.com). Jde o dvě značky pro jednu firmu. Ať už si rezervujete auto u Cabrera Medina nebo Cicar, dostanete stejné auto na stejné pobočce za stejných podmínek. Z nějakého důvodu je ale rezervace u Cabrera Medina o kousíček levnější než u Cicar. Auta od Cicar / Cabrera Medina půjčujeme nejčastěji. Je to asi největší pronajímatel aut na Kanárech, jejich pobočku najdete na všech kanárských letištích. Ze zákaznického servisu jsme měli nejlepší dojem, auta byla vždy v perfektní kondici, celý proces zapůjčení byl velice jednoduchý a rychlý. Do půl hodiny od vyzvednutí zavazadel už jsme obvykle vyjížděli z letiště.

Spolehlivost Cicaru prověřily i složitější situace, které se nám přihodily. Jednou nám auto uprostřed výletu v horách odmítlo nastartovat. Po našem telefonátu a vysvětlení situace za půl hodiny přijel technik, který auto nastartoval, dojeli jsme do půjčovny na letišti a okamžitě dostali náhradní auto. Jindy jsme zase potřebovali vrátit auto předčasně (návrat domů na začátku první vlny covidu) – nebyl problém, “neprojeté” peníze jsme dostali zpět na platební kartu. O rok později jsme potřebovali naopak pronájem prodloužit. Celá operace se obešla bez návštěvy pobočky, stačilo poslat e-mail s potvrzením a bylo hotovo, peníze se automaticky strhly z platební karty.

Půjčovna Autoreisen (autoreisen.com) má podobně dobrou pověst a v případě, že tam najdete auto významně levnější než na Cicaru, neváhejte. My s nimi máme jen jednu zkušenost, téměř stejně dobrou jako s Cicarem. Jen pár detailů (jazyk ovládání, nenastavené hodiny) svědčilo o tom, že možná v Autoreisen, navzdory jejich německému názvu, nejsou tak precizní jako v Cicaru. Pozor, Autoreisen není na všech ostrovech.

PlusCar (pluscar-tenerife.com) budiž vaší třetí, spíše nouzovou volbou. S touto firmou máme jednu zkušenost z Lanzarote, kdy jsme zmeškali správnou dobu a rezervovali příliš pozdě. Cicar i Autoreisen už byly příliš drahé, PlusCar o třetinu levnější. Tak jsme to riskli. Firma neměla nikde na letišti ani na parkovišti pobočku. Nakonec jsme našli zaměstnance PlusCar v neoznačené pochybné budce někde v rohu parkoviště. Pán nepůsobil zrovna reprezentativním dojmem a po vyřízení papírů musel ještě ručně zaplatit parkovné (zřejmě firma neměla dojednanou spolupráci s letištěm ani s parkovištěm). Auto samotné mělo trochu sjeté gumy, jinak bez problému. Stejná situace se opakovala při vrácení auta. Vše proběhlo nakonec OK, ale jsme rádi, že nenastal žádný neočekávaný problém, protože s touto firmou by nemuselo být řešení hladké.

Checklist dobré autopůjčovny

Pokud rezervujete v jiné než námi doporučené autopůjčovně, ověřte si, že splňují tento checklist:

  • Možnost platby i platební kartou (ne kreditní)
  • Kompletní pojištění bez spoluúčasti
  • Dětské sedačky zdarma
  • Neomezené kilometry
  • Druhý řidič zdarma (potřebujete-li)
  • Storno zdarma

Důležité rady

  • Rezervujte včas, ideálně aspoň 3 měsíce předem, hned jak znáte termín vašeho příjezdu a odjezdu. Rezervací nic neplatíte ani nezadáváte číslo své platební karty, můžete ji kdykoliv zrušit. Pokud se opozdíte, půjčovnám začne docházet zásoba volných aut a ceny začnou násobně stoupat!
  • Rezervujte přímo na webech osvědčených firem uvedených výše. Vyhledávače typu rentalcars.com, economycarrentals.com apod. klidně vyzkoušejte, jestli vám nenajdou něco významně lepšího, ale pozor – stejná půjčovna může mít, a prý reálně mívá, jiné horší podmínky pro vyhledávače než pro rezervace uskutečněné přímo přes webové stránky firmy. Ověřte si tedy, zda nabídka nalezená přes vyhledávač splňuje checklist viz výše.
  • Jaký model auta vybrat? To je na vás, my jsme brali obvykle to nejlevnější, do čeho se vejdeme, takže typicky Opel Crossland nebo Opel Astra, jednou to byl Hyundai i30 a jednou Fiat Qubo. Někdy vás pak realita překvapí, např. jednou jsme namísto rezervovaného Crosslandu dostali nabušené sportovní Alfa Romeo :-).

Jde to i levněji?

Existují dvě možnosti jak ušetřit. První možnost je půjčit auto jen na část pobytu, nebo na prodloužené víkendy. Jednou jsme tuto možnost zvažovali, ale v našem případě úspora nestála za ten snížený komfort. U vás to ale může být jinak.

Druhá možnost je půjčit auto bez půjčovny. Najděte si na Facebooku relevantní skupiny a zkuste tam poslat příspěvek s poptávkou na půjčení auta! My máme osobní zkušenost jen s poptáním auta na Azorských ostrovech během hlavní letní sezóny, kdy všechny půjčovny pronajímaly za naprosto nehorázné ceny (2000€ za měsíc). Přes facebookovou skupinu se nám podařilo sehnat půjčení auta za 800€. Vše proběhlo v pořádku, ale je to samozřejmě bez záruky.

Jde to i bez auta?

Určitě jde! My jsme ale vždy měli půjčené auto, takže v tomto ohledu nemáme zkušenost.

Na všech ostrovech, včetně nejmenšího El Hierra, najdete velmi dobré pokrytí autobusovými linkami. Na každém ostrově autobusy provozuje jiná společnost s trochu jinými pravidly a také jiným systémem cen a slev. Doporučujeme ale zvážit půjčení auta alespoň na část vašeho pobytu na Kanárech. Autobusy nedojedou všude a spoustu krásných výletů, o kterých v průvodci píšeme, najdete daleko od autobusových zastávek.

Další možností pro příležitostné cesty jsou “taxi” appky Uber a Bolt.

Související příspěvky:

Kupujeme letenky

Cesta na Kanárské ostrovy a zpátky je významným nákladem ve vašem rozpočtu, dobrá zpráva ale je, že se tady dá velmi dobře ušetřit.