DSC05266

Kupujeme letenky

Cesta na Kanárské ostrovy a zpátky je významným nákladem ve vašem rozpočtu, dobrá zpráva ale je, že se tady dá velmi dobře ušetřit. Pokud vše dobře zkombinujete a máte trochu štěstí, můžete cestu jedním směrem pro celou vaši rodinu pořídit za 10-15 tisíc korun!

První cesta na Kanáry. Tehdy se ještě vyplatilo vzít jeden kufr a 4 palubní zavazadla. Už bychom do toho nešli – bylo náročné všechno a všechny uhlídat.

Jde to i přímo

Jediný přímý let z Prahy na Kanáry provozuje společnost SmartWings (prodává ho i ČSA, reálně jde o let SmartWings). Tato společnost létá na Gran Canarii, Tenerife, Fuerteventuru a Lanzarote.

Jde o komfortní spojení a cena kolem 5 tisíc za osobu není špatná. Celá rodina vyjde na 20-25 tisíc, zpáteční cesta tedy na 40-50 tisíc. Pokud je to pro vás OK, běžte do toho a rezervujte přes smartwings.com.

Pokud ale chcete letět za polovinu za cenu trochu nižšího komfortu, pak čtěte dál 😊.

Zkusme to levněji – nízkonákladové lety

Asi už jste slyšeli o tom, že existují nízkonákladoví dopravci, jako například Ryanair, Easyjet a další, kde můžete sehnat letenku na osobu třeba i jen za 20€. Háček je v tom, že za takovou cenu se prodá jen malé procento sedadel v daném letadle. Musíte tedy vědět, jak takovou cenu získat – o tom si řekneme za chvilku.

Zapomeňte na možnost flexibilního přeplánování či zrušení letu, zapomeňte na exkluzivitu leteckého cestování – nedostanete zdarma jídlo ani vodu, vaše nohy se budou mačkat, po cestě vám budou letušky nabízet loterii a parfémy za “bezkonkurenční” cenu, a dokonce už během nákupu letenek se z vás budou snažit vytáhnout různými rafinovanými způsoby víc peněz. Ale levně se dostanete do cíle, a o to jde.

Dobrá zpráva je, že ačkoliv bez přestupu se to neobejde, z Prahy až na váš vysněný ostrov se zvládnete dostat během jednoho dne. Výjimkou jsou ostrovy La Gomera a El Hierro, které vyžadují ještě jeden přestup na Tenerife či Gran Canarii, což už za den nedáte.

Dva lety, dvě letenky. V čem je problém?

Nízkonákladové společnosti obvykle neumožňují rezervaci trasy s přestupem (čest výjimkám, viz dále). Pokud potřebujete přestupovat, skončíte tedy se dvěma samostatnými letenkami. To spolu nese pár problémů a rizik:

 1. Nutnost znovu odbavit zavazadla při mezipřistání. Musíte vyjít ven ze zabezpečené zóny a znovu projít bezpečnostními kontrolami.
 2. Riziko zrušení či změny letu ještě před dnem odletu. Letecká společnost vám sice nabídne bezplatné přeplánování letu nebo vrácení peněz, to však neplatí pro návazný let, který už nemusí být pro vás použitelný, takže přijdete o peníze.
 3. Riziko zmeškání návazného letu, pokud první let nabere zpoždění. Nechte si tedy minimálně 3 hodiny, raději však 4 hodiny čekání mezi lety.
 4. Pozor na přestupy v Anglii! Pasové kontroly a imigrační úředníci celý proces ještě prodlužují. Naše ještě předbrexitová zkušenost nás odradila, nyní to bude ještě horší. Přestupům v Anglii na dvě letenky se radši úplně vyhněte.

Většinu našich letů jsme absolvovali na dvě letenky. Vždy jsme měli štěstí a nic nás nepotkalo, ale párkrát to bylo o chlup. Je třeba si riziko uvědomovat a mít finanční rezervu pro případ krize. A pokud si můžete vybrat, určitě preferujte let na jednu letenku.

Nízkonákladoví dopravci – seznamte se!

 • Ryanair
  • Největší, nejznámější, nejlevnější a také nejrafinovanější nízkonákladový dopravce. Jeho služby využíváme nejčastěji.
  • Při objednávání se mějte obzvlášť na pozoru, ať omylem nechytnete nějaké to doplňkové cestovní pojištění nebo platbu v jiné měně s předraženým kurzem! Viz dále.
  • Létá z Prahy do Barcelony a Madridu a odtud na ostrovy.
 • Vueling
  • Španělský nízkonákladový dopravce, létáme s ním poměrně často a máme dobré zkušenosti.
  • Umožňuje let s přestupem na jednu letenku – velká výhoda!
  • Létá z Prahy do Barcelony a Madridu a odtud na ostrovy.
 • EasyJet
  • Anglický nízkonákladový dopravce, nabízí přímé lety z Berlína na všechny větší ostrovy.
  • My jsme využili pro let na La Palmu.
 • Eurowings
  • Německý nízkonákladový dopravce, umožňuje zakoupit let na jednu letenku s přestupem někde v Německu.
  • My jsme jednou využili pro cestu z Gran Canarie do Prahy.

Naše oblíbené trasy

Praha – Barcelona – Kanáry (Ryanair / Vueling)

Toto je naše nejčastější trasa. Oba dopravci létají jak z Prahy do Barcelony, tak i z Barcelony na různé ostrovy. Preferujte Vueling, protože nabízí celý let na jednu letenku.

Pozor – letiště BCN má dva terminály, které jsou od sebe poměrně vzdálené a na přesun mezi nimi počítejte minimálně půl hodiny! Vueling využívá první terminál, Ryanair druhý. Pokud je to tedy možné, leťte pouze s Vuelingem nebo pouze s Ryanairem, ale nekombinujte je. Nebo si nechte extra časovou rezervu.

Praha – Berlín – Kanáry (EasyJet)

Easyjet provozuje přímé lety z Berlína na všechny větší ostrovy, často za neuvěřitelně nízké ceny.

Jak se ale dostat do Berlína? Nabízí se vlak, autobus, odvoz od známého. My jsme tam dojeli naším autem a zaparkovali na letišti v Berlíně. Nebyl to dobrý nápad. Po bezmála třech měsících na Kanárech, které jsou ovšem v Berlíně velmi chladné, jsme auto už nenastartovali a museli jsme v noci volat asistenci. Pokud ale letíte na měsíc nebo méně, může to být dobrá varianta. Cena parkování na letišti je přijatelná.

Praha – Německo – Kanáry (Eurowings)

Velmi pohodlná varianta, celou cestu máte na jedné letence.

Jak najít a zkombinovat ty správné lety?

Můžete vyhledávat přímo na stránkách ryanair.com, easyjet.com, eurowings.com, vueling.com, ale najít vhodnou kombinaci a ideální přestupní stanici nemusí být snadné.

Řešením jsou vyhledávače. My doporučujeme dva:

 • azair.eu nabízí obrovské množství možností. Můžete si přesně nastavit filtry na datum, počet přestupů, vyloučit spojení přes noc nebo nastavit minimální dobu na přestup. Po nalezení spoje se prokliknete přímo na stránky leteckých společností, kde letenky koupíte. V poslední době bohužel máme pocit, že tento vyhledávač již není příliš udržovaný, ceny letenek nebývají vždy aktuální atd. I tak ho ale rádi používáme pro nalezení základních možností.
 • kiwi.com není jen vyhledávač, ale kompletní rezervační systém, který zastřešuje i zakoupení letenek, nabídne vám řešení v případě změny či zrušení letu i v případě zmeškání návazného letu apod. Cena je přitom typicky o pár stovek vyšší než přímo zakoupené letenky. My osobně využíváme jeho inteligentní vyhledávání, abychom zjisitili všechny možnosti (občas najde i nějaký hack, který přes azair nenajdete), ale letenky kupujeme přímo – máme to raději bez prostředníka.

Jak na nejlepší cenu?

Kupte letenky ve správný čas, kdy jsou nejlevnější, a dokážete se dostat třeba i na základní cenu 20€ za osobu! (plus nějaké poplatky za odbavená zavazadla atd.)

Tyto rady platí zejména pro Ryanair, ale v menší míře i pro všechny ostatní nízkonákladovky.

 • Pomůže vám airhint.com. Zkuste tam vyhledat svůj let. Tento web vám na základě statistiky dokáže doporučit, zda koupit nebo počkat.
 • Za tvorbou ceny letů je sofistikovaná umělá inteligence. Neplatí tam jednoduchá pravidla!
 • Určitě rezervujte s předstihem alespoň jednoho měsíce, potom už budou ceny jen vyšší.
 • Pokud ale rezervujete příliš brzo (třeba půl roku předem), cena může být také vysoká (pokud je vůbec vypsaný letový řád).
 • Najděte si, jaká je nejlevnější cena v daném letu. Pokud máte dost času, čekejte. Je pravděpodobné, že v určitou chvíli se váš let na tuto cenu také dostane, nebo se jí přiblíží.
 • Jsem si téměř jist, že i vaše hledání v daném termínu může mít vliv na dočasné zvýšení ceny daného letu – umělá inteligence se vás snaží přelstít! 🙂 Pokud se tedy let, který jste včera hledali, o chvíli později zdražil, nepropadejte panice a počkejte pár dní.

Proces nákupu – pozor na triky!

Zejména Ryanair je velmi vynalézavý v tom, jak vám nenápadně do nákupu propašovat nějaký příplatek. Následujte naše rady:

 • Pozor na konverzi měny na české koruny při placení kartou. Tato konverze je často předem zapnutá a musíte ji explicitně vypnout! Cena letu bývá v měně místa odletu. Pokud je cena v eurech, plaťte v eurech. I ta nejhorší česká banka má mnohem lepší kurz převodu na koruny než letecká společnost.
 • Vypněte možnost přednostního nástupu do letadla (Priority Queue). Tím se zároveň také připravíte o možnost vzít větší batoh na palubu. Není potřeba. Pokud ho nutně potřebujete, zakupte si Priority Queue pro jednu osobu.
 • Zabalte se do jednoho nebo dvou velkých kufrů. Na palubu letadla si pak vezměte jen malé batůžky a případně brašnu na notebook. Zatímco dříve se u nízkonákladovek šetřilo tak, že jste si vzali co největší povolené zavazadlo na palubu a minimalizovali počet odbavených kufrů, dnes se naopak připlácí za palubní zavazadla více než za velká odbavená.
 • Přeskočte vyběr sedadla. Je to zbytečný příplatek. Když si sedadlo nevyberete, rezervuje vám ho systém. Nebojte, i tak budete sedět pohromadě. Tato rada platí pro EasyJet, Vueling a další, neplatí pro Ryanair (u Ryanairu jste nuceni rezervovat sedadla, cestujete-li s dětmi).
 • Nepřikupujte pojištění, hotel ani auto. Nenajdete tam dobré nabídky.

Na letišti a v letadle

 • Voda se na letišti i v letadle stává drahou komoditou. Půllitrovka za 3€ není výjimkou. Přes bezpečnostní kontrolu nemůžete vzít velké lahve s vodou, ale můžete vzít prázdnou lahev. Letiště často disponují fontánkami, kde pak po projití bezpečnostní kontrolou lahev můžete zase naplnit. Ve Španělsku si můžete vzít lahev s vodou pro děti.
 • Vybavte se pořádnou svačinou, na palubě letadla nic nekupujte.
Realita bez příkras – někde ve Španělsku
Související příspěvky:

Kde se ubytovat na Madeiře?

Na Madeiře jsme strávili celý březen. Po mnohaletých zkušenostech z Kanárských ostrovů jsme zvolili ubytování na jihu, abychom si užili co nejvíc sluníčka. Což v

Letenky (Madeira)

Mnoho informací k letenkám jsme s Pavlem sepsali do průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Řada tipů se dá aplikovat i na Madeiru, proto jsem pro