Hned na úvod vás chci uklidnit – s balením si nemusíte dělat starosti, protože na Kanárech snadno seženete vše potřebné. Takže pokud na něco zapomenete, neděje se žádná tragédie.
Zároveň chápu, že sbalit věci pro celou rodinu na několik měsíců může být docela věda (zvlášť před první cestou). A proto je tu tento článek :-).
Minimalismus nebo maximalismus?
V prvním kroku je dobré si ujasnit, kolik zavazadel (velkých i malých) vlastně potřebujete. Pokud poletíte s nízkonákladovkami, za každý kufr a každé překročení váhového limitu platíte nemalé peníze (viz článek Kupujeme letenky).
Levné letenky také znamenají, že budete pravděpodobně přestupovat někde ve Španělsku nebo Německu – tudíž za kufry zaplatíte hned dvakrát.
My jsme ze začátku cestovali jen s jedním kufrem (20 kg) a 4 palubními zavazadly (každé asi 10 kg) pro celou rodinu. Většina lidí z toho byla naprosto v šoku a považovala to za extrém. Nám ale nic nechybělo.
Po zpoplatnění velkých palubních zavazadel u Ryanairu se tato strategie už finančně nevyplatí. Proto vozíme 2 kufry (2 x 20 kg). A na palubu bereme malé zavazadlo (zdarma) pro každého člena rodiny. V praxi to znamená, že každé dítě má svůj batůžek, já nesu menší batoh s jídlem a Pavel brašnu s notebooky.
Před začátkem balení doporučuji pořídit cestovní organizéry – budete překvapeni, kolik věcí do nich dokážete napěchovat a jak efektivně využijete místo v kufrech. Teď už zbývá jen pohlídat si váhový limit.

Na jak dlouho?
Během cest s rodinou jsem si mnohokrát uvědomila, že je úplně jedno, jestli někam jedeme na 10 dní, nebo na 2 měsíce. Množství věcí je zhruba stejné a práce s balením taky! Tahle záhadná cestovní alchymie funguje spolehlivě – samozřejmě za předpokladu, že máte na ubytování pračku.
Proto mě tak baví dlouhodobé pobyty – do plánování a příprav vložím více méně stejné množství energie, jako u běžné dovolené, ale mám z toho mnohonásobně větší užitek..
Málo věcí = více prostoru pro zážitky
Můžete, nebo taky nemusíte souhlasit. Nicméně tento prožitek se mi pravidelně opakuje. Většinou jsme zvyklí být zavalení věcmi. Dopřáváme si ještě tohle a ještě tamto, hromadíme… Velkou část naší mentální kapacity věnujeme věcem. Co ještě potřebuji ke štěstí a kam to všechno dám?
Naproti tomu na cestách vlastníme jen pár nezbytností a život se obrovsky zjednoduší. Miluju ten pocit svobody a nemusím tolik uklízet :-).
Má to ale i druhou stránku. Ke konci 2-3 měsíčního pobytu se kluci opravdu těší domů – na spoustu hraček, vlastní pokoje, svoje koníčky a aktivity (např. skautské výpravy, kroužky). Jednoduše mají rádi svoje prostředí, pohodlí, pocit domova, setkávání s kamarády.
Já se učím být spokojená jak na cestách (což mi jde samo :-)), tak doma. Po návratu do Prahy oceňuji komfort našeho bytu, který jsme si zařídili podle sebe. Ubytování na cestách je vždy určitý kompromis.
Doma si užívám plně vybavenou kuchyň, hezkou koupelnu a v neposlední řadě vlastní peřinu. Ve Španělsku je běžné na manželské posteli používat jednu velkou deku – na to jsem si ani po letech nezvykla.
Za naši rodinu tedy můžu říct, že se do radikálního minimalismu určitě pouštět nebudeme. Jsem ráda, že moje děti vyrůstají v hojnosti a můžu jim dopřát pěkné věci. Nicméně na cestách je minimalismus super a vřele ho doporučuji.
Balení v praxi – oblečení
Pojďme se posunout od filosofických úvah do praxe. Podle následujícího seznamu balím pro svoje děti. Seznam už zahrnuje oblečení a boty, co budou mít kluci na sobě v den odletu (to znamená džíny, teplejší mikina, softshellová bunda, pevné boty).
U malinkých dětí, které převlékáte několikrát denně, je určitě fajn vzít oblečení více.
Dál je důležité vědět, že v Kanárských bytech nejsou standardem koberce, ale studená dlažba. Což je u batolat hrajících si převážně na zemi trochu problém. Adámek svoje první Kanáry absolvoval v pogumovaných kalhotách, kterých jsem zabalila několik kusů a nosil je doma i venku.

I když je podnebí na Kanárech velice příjemné i v zimě, přece jen nejedeme do tropů a je třeba s tím počítat. Foukne vítr – a je zima. Vysvitne sluníčko – a svlékáte se do trička.
Ze stejného důvodu doporučuji bačkory, pokud je vaše děti nosí. Moje zkušenost je taková, že jsem kluky musela neustále uhánět, ať si obují bačkůrky (a pak jsme je společně hledali po bytě). Nakonec jsem to vzdala a domácí obuv vozíme jen pro rodiče.
Co se týče praní – pračka bývá v bytě, ale někdy také na střeše (kde má každý byt svou místnůstku s pračkou a vyhrazené šňůry na sušení prádla). Snad jednou se nám stalo, že jsme pračku sdíleli s dalším bytem – to už bylo lehce nekomfortní. Nicméně v mnoha zemích je tento systém běžný (překvapivě třeba ve Švýcarsku), tak není třeba mít obavy.
Pokud rezervujeme ubytování a na fotkách bytu nevidíme pračku (ačkoliv v seznamu vybavení je zmíněná), raději napíšeme majiteli a ujistíme se, že tam pračka skutečně je.


Seznam oblečení pro jedno dítě:
- 6x trenky / kalhotky
- 6x ponožky
- 6x tričko
- 4x kraťasy / sukně / šaty
- 2x kalhoty (džíny)
- 2x tepláky
- 3x mikina, z toho 1 teplejší
- 1-2x plavky
- 2x pyžamo
- 1x softshellová bunda
- 1x sandály
- 1x pevné boty
- 1x bačkory
Zdá se vám to málo? Klidně si seznam upravte, ale podle mých zkušeností tento počet bohatě stačí. Když se nějaký kousek ztratí, roztrhá nebo ho odfoukne vítr ze šňůry, vždycky můžete pořídit náhradní.
Vychytávky k oblečení
Pokud máte malé děti, nezapomeňte na náhradní oblečení do příručního zavazadla. Stačí pár kousků z předchozího seznamu sbalit do cestovního organizéru, který si vezmete do batůžku na palubu letadla.
Pro sebe jsem se naučila balit dlouhé sukně (případně šaty). Na Kanárech v zimě fouká a u krátké sukně musíte neustále hlídat, aby vám někde něco nekoukalo. S dětmi není úplně čas to řešit :-).
Hračky na doma
I tady máme opakovanou a velmi zajímavou zkušenost. Pokaždé s radostí (až úžasem) sleduji, jak se dětem na cestách rozproudí kreativita. Zkombinujte každodenní příliv nových zážitků s omezeným množstvím hraček – a už to frčí :-).
Osobně si myslím, že všechno to kreslení, lepení a vyrábění klukům pomáhá integrovat nové zkušenosti a zbavit se nahromaděných emocí. A funguje to i u větších dětí – například Lukáš na El Hierru napsal knihu příběhů z Minecraftu :-). Jsem si jistá, že doma by se do psaní nedokázal naplno ponořit. V té době mu bylo 9 let.




Na cesty tedy nezapomínám přibalit papíry, fixy a nůžky, zbytek případně dokoupíme na místě v čínském bazaru (viz článek Nakupování na Kanárech).
Obecně doporučuji při balení kombinovat dvě skupiny hraček – oblíbené a nové. Oblíbené hračky znamenají pro malé děti určitou emoční jistotu a stabilitu. Například nejmladší Adámek měl autíčko, které nosil všude s sebou (doma i venku).
Davídek byl zase v určitém období zmatený, co vlastně znamená “doma” (byly mu 3 roky). Vysvětlovali jsme mu, že bydlíme v Praze, což pro něj bylo příliš abstraktní. Nakonec si definoval, že doma je tam, kde má svoje depo :-).
Nové hračky jsou naopak něco, na co se děti můžou těšit. Využijete prvek překvapení. A zároveň to nemusí stát majlant.
U nás byly jednu dobu hitem pracovní sešity, které jsme vytáhli už na pražském letišti :-). Dva mladší lepili nálepky a vybarvovali, nejstarší Lukáš luštil úlohy a počítal příklady. Byla to moc příjemná alternativa k hraní her na tabletu / mobilu.

Další věc, která se nám osvědčila, byly zažehlovací korálky z IKEA. Zábava pro všechny na spoustu hodin, navíc za pár korun. Podmínkou je žehlička na ubytování (obvykle tam bývá, pokud je v bytě pračka).
Aktuálně je naší stálicí lego. Opět baví všechny kluky a kostičky moc neváží, takže jich můžete vzít hodně. K tomu přidáme autíčka pro Adámka a v podstatě jsme s hračkami hotoví.
Nově vozíme čtečky knih – máme dvě a plánujeme koupit třetí, aby se ke čtení dostali i rodiče.


Hračky na ven
Po příletu obvykle pořídíme nějaké kyblíky a lopatky na pláž. Někdy najdeme hračky na ubytování, ale je to spíš výjimka. Kluci mají radost, že jsem jim koupila něco nového, a občas mě přemluví i na plastový náklaďák nebo bagr :-). Co se nezničí, necháváme na ubytování pro další hosty.
V březnu jsme na Gran Canarii vyzkoušeli šnorchlování s maskou (byla k dispozici v bytě). Bydleli jsme v městečku Arinaga – na tomhle konkrétním místě je podmořský život opravdu nádherný a pestrý! Lukáš sledoval hejna papouščích ryb a studoval jejich chování. Ve vodě zůstával až do chvíle, kdy byl úplně zmrzlý, a pak se na břehu třásl zimou.
Nicméně mimo Arinagu jsme tak zajímavý podmořský svět neviděli a oceán je v zimě a na jaře opravdu studený.

Na příští cestu mám v plánu sbalit míčky na žonglování, což je teď Lukášův oblíbený koníček.
Hygienické potřeby, kosmetika, léky
Téměř nic z toho nevozíme, až na pár výjimek vše pořídíme na místě. Nicméně pokud používáte super ekologické nebo speciální produkty, je určitě lepší si je dovézt. V supermarketech seženete běžnou produkci.
Omezený výběr přírodní kosmetiky pořídíte v řetězci Herbolario (viz článek Nakupování na Kanárech).
Nakupování na e-shopech je pro cizince v podstatě nemožné, potřebujete speciální číslo… Jednou jsme to řešili, protože jsme ztratili foťák a chtěli jsme stejný model. Nakonec jsme zajeli do obchodu s elektronikou, kde nám foťák objednali, a následně jsme si ho tam vyzvedli.
Co se týče léků, převážíme jen ibuprofen (pro děti nurofen), paralen a náplast. Když potřebujeme něco dalšího, dokoupíme to na místě.
Svatá čtveřice do kuchyně – škrabka na brambory, brousek na nože, textilní utěrky a koření
Běžným standardem na ubytování bývají tupé nože, což opravdu nechcete, když vás čeká každodenní vaření. Proto vozíme brousek na nože z IKEA. Stejně tak se hodí škrabka a textilní utěrky (v bytech jsou často jen papírové). Koření převážíme z toho důvodu, že téměř nic neváží a nechceme dokola kupovat nové.
K tématu doporučuji související článek Vaření versus restaurace.
Monitor, klávesnice, myš
Od naší druhé cesty nezbytná výbava – více se dočtete v článku Kanárské ostrovy z pohledu pracujícího manžela.

Elektronika
Elektroniku se nám zatím daří držet na uzdě. Rozhodně ji nezavrhujeme, ale jsme pro používání s mírou. Kluci teď mají jeden společný tablet. Kromě toho vozíme dva notebooky na práci, mobily, foťák, čtečky knih a samozřejmě kabely a nabíječky. Co do objemu je elektroniky nakonec docela dost – i tady se hodí cestovní organizéry.
Autosedačky
Auto většinou půjčujeme u Cicaru, kde jsou sedačky v ceně (viz článek Pronájem auta). Nicméně pokud chcete nějakou super bezpečnou, třeba pro miminko, doporučujeme dovézt vlastní.
Je libo checklist?
Tento seznam jsem vytvořila před pár lety a používám ho dodneška. Samozřejmě škrtám a přidávám položky podle potřeby, ale pro prvotní orientaci se určitě hodí.
