DSC06999

Airbnb a další – rezervujeme ubytování

V tomto článku vám prozradíme, jak hledáme bydlení na Kanárských ostrovech. Ubytování je největší položka našeho cestovatelského rozpočtu a velmi ovlivňuje náš celkový zážitek, a tak je důležité mu věnovat důkladnou péči.

Článek bude primárně o hledání pronájmu velkého bytu (apartmánu) nebo domu. Jsme pětičlenná rodina a chceme určitý komfort 😊. Hotely nejsou pro dlouhodobý pobyt s rodinou to pravé ořechové. Na závěr se podíváme i na alternativní možnosti, které vám umožní bydlet levněji nebo úplně zdarma.

Cílem článku je základní orientace v možnostech a cenách. Věřím, že díky našim tipům si ujasníte priority a nalezení ideálního bydlení pro vás bude hračka.

Kolik to stojí?

Dobrá cena ubytování se pohybuje okolo 30 tisíc za měsíc (byt nebo dům na pobřeží, 2 – 3 ložnice). Pokud najdete za 25 tisíc, můžete si gratulovat. Pokud máte menší štěstí nebo vyšší nároky nebo potřebujete bydlet kratší dobu než měsíc, cena se může vyšplhat klidně ke 40 tisícům i výše.

Levnější variantou je ubytování ve vnitrozemí, případně v oblasti s chladnějším podnebím (sever ostrovů a hory). A samozřejmě menší byty bývají levnější než ty velké.

Pokud vás zajímá konkrétní ostrov, doporučuji nastudovat související článek, kde najdete veškeré detaily. Sdílíme i odkazy na naše ubytování, pokud se nám líbilo a jsme ochotní ho bez výhrad doporučit:

Kde hledat?

Ubytování obvykle řešíme přes Airbnb, výjimečněji přes Booking. Občas se stane, že najdeme stejný byt na obou webech za rozdílnou cenu (levnější přes Booking), je tedy dobré vyzkoušet obojí.

Airbnb

Airbnb je ideální platforma pro hledání pronájmu bytu či domu, ať už hledáte bydlení na dva dny nebo na dva měsíce. Je to naše první volba při hledání ubytování. Kromě skvělých možností vyhledávání a snadné rezervace je také možné velmi snadno komunikovat přímo s hostitelem, čímž máte i prostor k vyjednání slevy.

Při vyhledávání používejte filtry – my hledáme minimálně dvě, ideálně tři ložnice, a filtrujeme pouze byty, ve kterých je pračka a internet.

Když najdete bydlení, které se vám líbí, doporučujeme pročíst všechny reference. Pomohou vám odhalit skryté vady, které nejsou na fotkách patrné.

Ze začátku, když jsme Kanárské ostrovy ještě moc neznali, jsme také vybranou lokalitu prohlíželi na Google Street View – což opět může mnohé napovědět.

Tajné tipy pro Aibnb

  • Pokud máte tři děti a je vás tedy pět, vyhledávejte byty pro 4 osoby. Získáte tak mnohem více výsledků. Hostitel vám obvykle vyjde vstříc a umožní vám ubytování i v 5 lidech. Velmi často byt obsahuje rozkládací pohovku nebo nějakou možnost přistýlky.
  • Cena se často odvíjí od počtu osob. Hledání bytu pro 4 osoby je výhodné i v tom, že najdete byty, které jsou pro 5 lidí už příliš drahé. Napište pak hostiteli, s velkou pravděpodobností nebude problém domluvit se na třetím dítěti zdarma.
  • Využívejte měsíční slevu. Už při plánování cesty myslete na to, že měsíční a delší pobyty (min. 28 dní) jsou levnější. Měsíční sleva je velmi často 30%, někdy ale i přes 50%. Měsíční pobyty jsou také pro rodiny s dětmi velmi pohodlné – každé stěhování vás stojí energii navíc. Dlouhý pobyt vám dá komfort, umožní vám pořádně se zabydlet a vytvořit si vztah s místem, kde bydlíte. Ale pozor, na měsíční a delší pobyty se u Airbnb vztahují jiné podmínky a v případě storna platíte cenu celého prvního měsíce! Storno tedy v podstatě nepřipadá v úvahu.
  • Tip od Báry: Při pobytu v zimních měsících (resp. od podzimu do jara) berte v úvahu rozdíly v podnebí – viz články o jednotlivých ostrovech. Pro nás je teplé podnebí jedno z nejdůležitějších kritérií – ale nebojte se, není to žádná raketová věda :-).

Booking

Booking je primárně rezervační platforma pro hotely a penziony. Apartmány a domy jsou spíše na vedlejší koleji. Tomu odpovídají i horší možnosti vyhledávání a chybějící možnost přímé komunikace s hostitelem. Navíc tu nelze rezervovat pobyt delší než 30 dní. Ale můžete mít štěstí a narazit na super nabídku. My jsme přes Booking za 6 let našeho cestování po Kanárech rezervovali dvakrát.

Facebook skupiny

Dalším dobrým zdrojem pro vyhledávání ubytování jsou FB skupiny. Přidejte se do skupiny relevantní pro váš ostrov a podívejte se na nabídky, případně napište příspěvek s poptávkou.

My osobně s hledáním bydlení přes Facebook nemáme zkušenost, obvykle totiž máme přesnou představu o lokalitě a nárocích na byt, která velmi limituje počet nabídek.

Realitní kanceláře

Na delší pobyty (3 měsíce a víc) je možné poptat i místní realitní kanceláře nebo vyzkoušet web Idealista.com. Standardní krátkodobý pronájem je ale minimálně na půl roku. Musíte tedy mít štěstí. My máme jen jednu historickou neúspěšnou zkušenost (zadali jsme poptávku, ale žádná nabídka nám nepřišla), od té doby už realitky nezkoušíme. Naši známí ale tímto způsobem našli skvělé bydlení v domě se zahradou blízko moře za 1000€ měsíčně.

Je libo bydlení zdarma? Zkuste housesitting nebo workaway

Alternativní možností bydlení je housesitting (hlídání domu a případně i nějaká péče o zahradu a domácí zvířátka) a workaway (bydlení např. na farmě nebo v nějaké komunitě výměnou za odvedení práce v předem dohodnutém rozsahu).

Takové bydlení už ale klade specifické požadavky na váš život. Pokud chcete více informací, odkazujeme vás na Terezu s Martinem, se kterými jsme se na Kanárech několikrát setkali a kteří tu dlouhodobě žijí právě díky housesittingu a workaway. Náš společný podcast si můžete pustit tady (případně ve vaší aplikaci pro poslech podcastů – vyhledávejte “S dětmi kolem světa” :-)).

Související příspěvky:

Kupujeme letenky

Cesta na Kanárské ostrovy a zpátky je významným nákladem ve vašem rozpočtu, dobrá zpráva ale je, že se tady dá velmi dobře ušetřit.

Pronájem auta

Hned v úvodu mám skvělou zprávu: pronájem auta je na Kanárech radost!