IMG_0743

10+1 potravin, které milujeme na Kanárech

Na Kanárské ostrovy se těšíme nejen kvůli přírodě, plážím, výletům a zážitkům, ale v neposlední řadě milujeme také čerstvé ovoce, zeleninu a další skvělá jídla a potraviny, kterými jsou obchody bohatě zásobené. Sice si vaříme obvykle sami, ale díky nabídce v obchodech (a také díky teplému podnebí, které svádí k přípravě lehkých jídel) se náš jídelníček od toho českého velmi liší. V tomto článku vám doporučíme potraviny, které najdete na Kanárech běžně v každém obchodě, které jsme si zamilovali a věříme, že vy si je zamilujete také :-).

Pozor, toto není seznam kanárských specialit, mnohé z uvedených potravin jsou ve skutečnosti španělské. Pokud vás zajímá čistě kanárská gastronomie, pak vám doporučuji článek 10 kanárských specialit, které musíte ochutnat.

1. Tortilla

Na olivovém oleji opékané plátky brambor a kousky cibule, spojené rozmíchaným vajíčkem – to je v zásadě španělská tortilla. Tři základní suroviny, geniální kombinace. Ve Španělsku a na Kanárech v obchodech je to společně s pizzou asi nejoblíbenější “hotovka”. Stačí ohřát doma na pánvi nebo v horším případě v mikrovlnce. Ideální nouzová strava, když nestíháte uvařit nic pořádného a nechcete se cpát pečivem.

2. Gazpacho

Velmi oblíbená španělská studená polévka, která se tu prodává hotová v litrových krabicích či lahvích v chlazené sekci. Skvěle ochucená, vyrobená jen z čerstvé zeleniny a olivového oleje zakápnutá vinným octem. Výborná svačina, když přijdete hladoví z pláže a nemáte uvařeno.

3. Mojo omáčka

Mojo (čti “mocho”) omáčka je kanárská specialita. Jde o studenou omáčku na bázi papriky, olivového oleje, vinného octa, česneku a římského kmínu. Tato omáčka se používá nejčastěji v tandemu s papas arrugadas a grilovanou rybou či masem (více v článku o kanárských specialitách). Dohromady tvoří geniální kombinaci, která sama o sobě je dostatečný důvod k tomu, abyste se na Kanárské ostrovy vraceli :-D.

Skvělé mojo omáčky dostanete v restauracích, ale dají se koupit i hotové v obchodě. Doporučujeme nešetřit a vybrat takovou, kde najdete jen výše zmíněné ingredience. Alternativně můžete koupit sušenou směs koření, které sami jen doplníte olivovým olejem a octem.

4. Chorizo

Tento salám je tak dobrý, že nás s Bárou nutí zapomenout na naše (téměř) vegetariánství. Děti ho také milují, i když je trochu ostřejší.

5. Oliváč

Olivový olej je v ČR pokládán za nadstandard, ale ve všech jižanských krajích jde o naprosto základní surovinu, která se prodává v litrových lahvích za 4 eura. Používáme ho téměř ve všech jídlech.

6. Pan Gallego

Typický španělský podlouhlý “bagetoidní” chléb, kterému však samozřejmě místní říkají “chléb”, nikoliv “bageta”. Zpočátku ho budete milovat, pak se ho přejíte a budete smutnit po českém chlebu :-). Kvalitní poznáte tak, že je vyrobený z kvasu, má větší vzduchové bubliny, bohatou chuť a nedrobí se. 

7. Ensalada Rusa

Tohle je už trochu prasárna, ale návyková. Češi mají “vlašák”, španělé “ruský salát”. Víceméně jde o bramborový salát s tuňákem. Oblíbený v barech jako chuťovka k pivu nebo vínu, koupíte ho také v každém obchodě.

8. Plátanos – kanárské banány

Na Kanárských ostrovech se ve velkém pěstují banány. Banánové plantáže najdete na všech “nepouštních” ostrovech, tedy od Gran Canarie na západ, nejvíce však na La Palmě. V obchodech tu nekoupíte jiné než lokální banány. Ty jsou menší, pevnější a mají slaďoučkou chuť.

9. Ovoce a zelenina

Stejně jako v jižní Evropě i tady seženete pomeranče, mandarinky, kiwi, mango, … o mnoho tříd lepší než v Čechách. Pomeranče najdete i lokální kanárské, poznají se podle žlutější slupky a podle názvu Naranja del país.

Na Kanárech se pěstuje papaya, která nám samostatně moc nechutná (chuť se podobá žlutému melounu), ale je výborná ve směsi s dalším ovocem.

Najdete tu výbornou listovou a plodovou zeleninu (rajčata, papriky, avokádo, lilek, cukety, saláty…). Obzvlášť rádi máme zdejší červené papriky, nejsou tak nablýskané a dokonale tvarované jako ty z Holandska prodávané v českých obchodech, ale na rozdíl od nich mají mnohem více chuti.

10. Čerstvé džusy

Zejména v Lidlu najdete výborné čerstvé lisované ovocné džusy za hubičku. Všechny jsou skvělé, nejradši máme ananasový.

+1: Balená voda

OK, tato potravina do tohoto seznamu úplně nepatří, protože její nakupování si nezamilujete. Na Kanárech nedoporučujeme pít vodu z kohoutku. Zdejší voda sice splňuje evropské hygienické normy a je teoreticky pitná, ale v praxi jde z velké části o chemicky odsolenou mořskou vodu a její pití není nic chutného ani zdravého. Výjimkou jsou některé lokality na La Palmě, La Gomeře, El Hierru, kde o vodu není nouze. I tady se nejdříve zeptejte hostitele. Voda se prodává v barelech po 5 nebo 8 litrech a koupíte ji v každém obchodě.

Související příspěvky:

Kupujeme letenky

Cesta na Kanárské ostrovy a zpátky je významným nákladem ve vašem rozpočtu, dobrá zpráva ale je, že se tady dá velmi dobře ušetřit.

Pronájem auta

Hned v úvodu mám skvělou zprávu: pronájem auta je na Kanárech radost!