Gran Canaria versus Tenerife – který ostrov je vhodnější pro rodiny s dětmi?

Už víte, kam poletíte příští zimu? Asi vás napadá: „Dost divná otázka na začátku června. Léto je za dveřmi a zimu fakt neřeším.” Delší pobyty je ale fajn plánovat předem – obzvlášť pokud chcete ušetřit. A tak jsem rozhodla pro inspiraci sepsat naše zkušenosti z předchozích let. A na závěr vám prozradím, kam se chystáme my (ale psst, zatím je to tajné:-))

Je libo pohodlí a masovější turismus, nebo větší divočinu?

Celkový charakter ostrovů je v mnohém podobný. Na jihu najdete vyprahlou krajinu, sever je naopak šťavnatý a plný zeleně (a častěji tu prší). Uprostřed leží hory – a hned tu máme první odlišnost.

Hory na Gran Canarii možná neoslní nadmořskou výškou, ale jsou o poznání divočejší a méně zalidněné. V mapě uvidíte silnice plné zakroucených serpentýn. K nejvyšším horám ostrova jsme vyrazili dvakrát. Další výlety Pavel (řidič) rezolutně odmítl. Hory jsou nádherné a píšu o nich mimo jiné ve svém průvodci.

Několikrát jsme navštívili krásnou rokli Barranco de Guaydeque, která se zavrtává hluboko do vnitrozemí. Ani zde nepotkáte davy turistů.

Na Tenerife se hory už od pobřeží zvedají k impozantní sopce El Teide, která je zároveň nejvyšší horou Španělska (3718 m). Cestování autem je pohodlnější. Serpentýnám se kvůli převýšení samozřejmě nevyhnete, ale kolem nejvyšších hor už vede široká a relativně rovná silnice. Pobyt v blízkosti sopky je zážitek na celý život.

Vesnice Masca mi svou atmosférou evokovala centrum Prahy. Nádherná okolní scenérie – a úzká cesta narvaná turisty. Pokud si chcete Mascu užít v klidu, naplánujte si její návštěvu na večer.

Historická městečka s minimem turistů – to je doména Gran Canarie

Vnitrozemská městečka na Gran Canarii jsou ideálním cílem rodinných výletů. Je tu klid a dostatek prostoru na hraní. Zároveň si můžete projít pěkné centrum a odjíždíte s pocitem, že jste “něco” viděli (i když jste celé hodiny hlídali děti na hřišti a plnili jejich požadavky).

Doporučujeme například Telde, Agüimes, Arucas, Firgas, Gáldar, Agaete a další.

Pěkná historická města najdete samozřejmě i na Tenerife. S dětmi zamiřte například do La Orotavy, La Laguny, Candelarie nebo Icodu de los Vinos.

Na Tenerife jsme si zamilovali východní pobřeží

Klid, prostor na hraní a něco zajímavého k vidění – přesně to jsme objevili na východním pobřeží. O San Miguel a okolí jsem psala v tomto článku. Krásné pláže najdete v El Médanu, Puertitu de Güímar nebo v Porís de Abona. Nevynechte nádhernou přírodní rezervaci kolem sopky Montaňa Grande u Puertita.

Sever Tenerife je také zajímavý, ale s podnebím je to horší – většinou je tu zataženo.

Las Palmas nebo Santa Cruz?

Hodnocení dvou hlavních měst bude čistě subjektivní. Las Palmas je mekkou digitálních nomádů a zdejší pláži (se spoustou hřišť na promenádě) se jen tak něco nevyrovná. Doprava ve městě je chaotická a jediná historická čtvrť (Vegueta) leží na okraji města.

Santa Cruz de Tenerife je o něco menší, má kompaktní centrum a zažili jsme tu skvělé akce pro děti. Na pláž je potřeba popojet do sousedního San Andrés. Třešničkou na dortu byl karneval, který je údajně druhý největší na světě po Rio de Janeiru. Celkově nás Santa Cruz bavilo o něco více.

Který ostrov tedy vybrat?

Ve výčtu zajímavostí bych mohla pokračovat ještě dlouho. Ať už se rozhodnete jakkoliv, neuděláte chybu. Oba ostrovy jsou bohatě zásobené dětskými hřišti, nádhernými plážemi a horskými scenériemi. A nejhezčí ze všeho jsou drobné každodenní zážitky, které vašemu pobytu dodají šťávu.

Málem bych zapomněla – slíbila jsem, že vám prozradím, kam se chystáme příští zimu. Pravděpodobně vyhraje kombinace Fuerteventura & La Gomera. Už se těšíme.

Jsem máma tří synů a vášnivá cestovatelka. Ve svých projektech učím rodiče, jak skloubit péči o děti a dlouhodobé cestování. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.