Cestování a sourozenecké bitky – jak to jde dohromady?

Z mého webu nebo facebooku možná získáte dojem, že jsme free a cool rodinka, co si v pohodě cestuje a nic moc neřeší. Opak je pravdou. Máme tři kluky a rvačky jsou u nás na denním pořádku. A tak jsem se rozhodla jít s pravdou ven.

Smyslem článku je sdílení vlastních zkušeností s vírou, že to někomu pomůže. Bojíte se cestovat, protože vaše děti jsou občas nezvladatelné? Buďte v klidu. Nejste v tom sami :).

Cílem naopak není komukoliv radit nebo poskytovat univerzální návody. Věřím, že největší odborníci na děti jsou jejich vlastní rodiče.

Naše první zima na Kanárských ostrovech aneb Ta ženská to nezvládá

Když jsme poprvé odletěli na Kanáry, klukům byl rok a čtvrt, tři a čtvrt a přesně 5 let. Bydleli jsme v městečku Arinaga na Gran Canarii.

Moje všední dny probíhaly poměrně drsným způsobem. Několikrát za noc jsem kojila nejmladšího Adámka. Navíc mu rostly zuby, takže jsem měla o noční “zábavu” postaráno.

Ráno jsme vstali a než jsem připravila snídani, Lukášek s Davídkem se začali mlátit. Včetně trhání vlasů a škrábání do krve. Postupem času jsem si vypracovala strategii – rychlá snídaně pro kluky, vyčistit zuby, převléknout je a pustit jim pohádku. Pak byl klid a mohla jsem snídat já s Adámkem.

Další scény přišly s vypnutím tabletu a odchodem na procházku. “Já nechci na žádnou blbou pláž!” A řev na celý barák. Venku si kluci vzpomněli, že je to tam vlastně baví. Hodili se do klidu a běželi se podívat k sousedům na psa :).

Problém nastal s návratem domů, kdy byli unavení a hladoví. Pobíhali po promenádě a Lukášek shazoval Davídka na zem. Bála jsem se, že mu ublíží. Nesla jsem Adámka v manduce, jednou ruku tlačila kočárek a druhou se snažila kluky odtrhnout od sebe. Kdybyste mě tenkrát potkali, pomyslíte si: “Ta ženská to nezvládá. Proč si proboha pořizovala tři děti?”

Přiznám se, že mě to dost trápilo a hledala jsem chybu u sebe. Co dělám špatně? Co mi kluci zrcadlí? A pak, ke konci pobytu na Gran Canarii, se kluci najednou prát přestali. Respektive konflikty probíhaly v normální míře. Byli jsme s Pavlem překvapení a přemýšleli, co se stalo. Nakonec jsme usoudili, že Davídek udělal skok ve vývoji a stal se pro Lukáška plnohodnotným parťákem na hraní.

Co mi pomohlo v náročných obdobích? Uvědomění číslo 1: Doma by to nebylo lepší

Nevypozorovala jsem souvislost mezi cestováním a rvačkami. A navíc – ať jsme doma nebo na cestách, stejně musím každé ráno vstát a postarat se o děti. Není v tom rozdíl. V Praze chodí Lukášek s Davídkem na dopoledne do školky – když jsou zdraví. Adámek je se mnou doma, bez bráchů se nudí a o to víc se mu musím věnovat. Odpočinek? Necítím to tak.

Uvědomění číslo 2: Můžu cestovat takhle, nebo vůbec

Pro mě je volba jasná. Pamatuji si, jak jsem před první cestou na Kanáry prohlížela Arinagu na Google Street View. Přemýšlela jsem, jaké to tam bude. Za oknem déšť a rozvleklá česká zima.

Pak jsme přiletěli a najednou jsem stála v ulicích, které jsem znala z monitoru notebooku. Na kůži jsem cítila slunce a vítr a v duchu jsem si opakovala: “To je zázrak. Jsem vážně tady. A teď tady budu žít.” Už asi chápete, že mě náročné situace od cestování s dětmi neodradí.

Uvědomění číslo 3: Pozitivní zážitky jednoznačně převládají

Kluci si cestování užívají a vidím, jak moc je to obohacuje. Pro mě a pro Pavla je to způsob, jak se nenechat semlít životem. Vyzkoušejte, možná zafunguje i u vás :).

Uvědomění číslo 4: Smíření a přijetí

Možná teď očekáváte chytrý návod, jak se sourozeneckých bitek jednou provždy zbavit. Bohužel vás zklamu. Nejsem z nich nadšená, ale přijala jsem je jako součást života s třemi kluky.

Procházíme samozřejmě různými obdobími. Někdy je klid (většinou ne :)). Aktuálně probíhá období vzdoru u Adámka. Už to neřeším. Bitky a konflikty pro mě nejsou překážkou v cestování.

Jak to máte vy?

Jsem máma tří synů a vášnivá cestovatelka. Ve svých projektech učím rodiče, jak skloubit péči o děti a dlouhodobé cestování. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.