DSC05682

Vyber si svůj Kanárský ostrov: Speciality jednotlivých ostrovů

Zajímají tě Kanárské ostrovy? Rozcestník informací (ZDARMA) najdeš tady.

Blížíme se do finále. Pokud jsi četla předchozí články, určitě už máš představu, o čem jsou Kanárské ostrovy a co všechno tady můžeš s dětmi zažít.

Na tomto místě bych ráda doplnila ještě pár zajímavostí, které dosud nezazněly a byla by škoda je vynechat.

Související články:

Národní park Teide (Tenerife)

Při první návštěvě nás ohromila sopka El Teide (3781 m), která je zároveň nejvyšší horou Španělska. Je skvělé, že pro návštěvu národního parku Teide nepotřebuješ nic speciálního. Stačí auto z půjčovny a pohlídat si předpověď počasí (tohle zdůrazňuji, protože v horách může být mnohem chladněji, než na pobřeží. V zimě tu dokonce občas padá sníh.).

Zároveň není třeba chodit pěšky dlouhé vzdálenosti. Je pravda, že Češi jsou mnohdy akční a jen tak něčeho se neleknou. Když jsem na Lanzarote viděla matky s dětmi v nosítkách, jak bez mrknutí oka šplhají na sopku, hned mě napadlo, že to jsou Češky. A taky že ano :-). 

Ale jak už jsem říkala, sportovní výkony nejsou nutné. My jsme při prvním pobytu projeli hory autem a zastavovali na místech, kde se nám líbilo. Kluci si pohráli a já s Pavlem jsme obdivovali krásnou krajinu. Dodneška si pamatuji na prožitek intenzivního ticha, když jsem poodešla stranou od svých povykujících dětí. Nádhera.

Při druhé návštěvě Tenerife už došlo na několik krásných pěších výletů v národním parku, ale opět bez tlaku na výkon.

Související články:

Karneval v Santa Cruz de Tenerife

Ačkoliv Španělé na všech ostrovech slaví vášnivě a s neuvěřitelným nadšením, průvod v Santa Cruz vyniká svou velkolepostí. Jeho atmosféru si můžeš užít i s dětmi a opět nepotřebuješ nic speciálního. Stačí přijet do Santa Cruz ve správný čas (karneval se obvykle koná v únoru).

Související článek:

Kaňony na Gran Canarii

Na Gran Canarii se nám líbily krásné kaňony, které v takové míře a velkosti na jiných ostrovech neuvidíš.

Nenech si ujít vyhlídku Mirador Degollada de las Yeguas, případně méně navštěvovanou Mirador El Guriete (tam se líbilo našim dětem, protože kousek od parkoviště leží kozí farma, na kterou jsme se šli podívat).

Pestré a liduprázdné El Hierro

El Hierro zůstává zapomenutým rájem na okraji souostroví. Zkus se zeptat svých přátel, kdo tento ostrov zná, nebo ho dokonce navštívil – pravděpodobně nikdo :-).

Myslím, že většinu lidí odradí malá rozloha (hm, tam asi nebude moc k vidění) a relativně horší dostupnost (žádné přímé lety z pevninské Evropy). Díky tomu se El Hierro nachází stranou veškerého dění a dál žije svým pomalým tempem.

Největší specialitou El Hierra je za mě pocit exkluzivity a výjimečnosti, který jsme tu zažívali. Obdivovali jsme krásná místa bez toho, že by se nám za zadkem tlačil dav dalších turistů lačnících po selfíčku :-D. Což v dnešní době moc často nezažiješ.

Související článek:

Výlet na nejvyšší horu El Hierra – jen my a pár koz na útesu 🙂

La Palma – ostrov ovoce

Tento nádherný hornatý ostrov vyniká množstvím ovoce, které se zde pěstuje. Banány, avokádo, mango, papája, pomeranče, citrony, fíky, pitaya… a mnoho dalšího.

La Palma také přitáhla pozornost médií sopečnou erupcí, která probíhala od září do prosince 2021. Tekoucí láva bohužel zničila hustě obydlenou oblast, včetně mnoha zahrad a plantáží.

My jsme měli to štěstí, že jsme La Palmu mohli prozkoumat ještě před erupcí (strávili jsme tu 6 týdnů). V době vzniku článku se tam chystáme znovu, tentokrát na měsíc, a už se moc těšíme na nové zážitky.

Související článek z La Palmy:

Plantáž kaktusu pitaya
Banánová plantáž
Ostrov ovoce

Tajemný les na La Gomeře

Specialitou La Gomery je národní park Garajonay, který zabírá hornatou střední část ostrova a chrání nádherný vavřínový prales.

Ačkoliv naši kluci měli v době návštěvy svoje nechodící období, z “pohádkového lesa” byli natolik nadšení, že celkem ochotně akceptovali kratší výlety. V nejstarších částech uvidíš stromy porostlé mechem, ze kterého odkapává voda. Atmosféru dotváří všudypřítomná vlhkost, chlad a převalující se mraky.

V roce 2012 na La Gomeře vypukl rozsáhlý požár, který bohužel zničil velkou část parku. Nicméně od té doby se vegetace částečně obnovila a krajina působí příjemným a zdravým dojmem.

Související článek:

Původní vavřínový les na La Gomeře
Základem úspěšného výletu je dostatek svačin 🙂

Fuerteventura – veverky a kostry velryb

Úžasné pláže jsem zmiňovala už v jednom z předchozích článků. Pouštní krajina Fuerteventury je celkově velmi specifická a svým způsobem krásná. Žije tu spousta koz, které jsme potkávali i na dost nepravděpodobných místech.

K velké radosti dětí jsme objevili legrační veverky berberské (které jsme na žádném jiném Kanárském ostrově neviděli). Další specialitou a symbolem Fuerteventury jsou kostry velryb.

Fuerteventura – salinas
Další velryba v Gran Tarajal
Nejen kozy a veverky – možná přijde i oslík 😀

Lanzarote – unikátní vinice a všudypřítomný César Manrique

Na Lanzarote se už po staletí pěstuje vinná réva ve zdánlivě neúrodném lávovém štěrku. Půlkruhové kamenné zídky chrání rostlinu před větrem. Celý způsob pěstování je extrémně pracný a nelze ho automatizovat. Degustaci si může3 dopřát například v Bodega la Gería uprostřed fotogenických vinic.

Lanzarotský rodák César Manrique se na ostrově umělecky vyřádil a jeho díla obdivují turisté z celého světa. Z míst, která jsou atraktivní i pro děti, doporučujeme Jameos del Agua, Jardín de Cactus a Mirador del Río.

Související článek:

Jameos del Agua – součástí areálu je jeskyně, kde žijí vzácní bílí krabíci
Jameos del Agua (calima)
Lanzarotské vinice
Související příspěvky: