DSC06028-1

Vyber si svůj Kanárský ostrov: Podnebí

Zajímají tě Kanárské ostrovy? Rozcestník informací (ZDARMA) najdeš tady.

Existuje celkem 7 hlavních Kanárských ostrovů. S dětmi se nám tu tolik líbilo, že jsme se opakovaně vraceli a prozkoumali je všechny :-). Následně jsme s Pavlem vytvořili online průvodce Kanárské ostrovy s dětmi.

A protože se často ptáte, který ostrov vybrat, rozhodla jsem se sepsat naše zkušenosti.

Určitě se nedá jednoznačně říct, který ostrov je nejhezčí nebo nejvhodnější pro rodiny s dětmi. Všechny jsou úžasné a všechny nabízejí něco speciálního. Pojďme si tedy rozebrat různá témata a úhly pohledu – a začneme podnebím.

Související články k tématu:

Pouštní ostrovy

Fuerteventura a Lanzarote leží nejblíž k pobřeží Maroka. Prší tu minimálně a tím pádem je zde i málo vegetace. Zároveň jsme nezaznamenali teplotní rozdíly mezi různými místy na ostrovech. Což v praxi znamená, že nemusíš řešit, kde se v zimě ubytovat – podnebí bude více méně stejné kdekoliv na pobřeží.

Vybíráš ubytování na Kanárských ostrovech? Naše prověřené tipy najdeš v tomto článku.

Problémem může být silný vítr. S dětmi moc nedoporučuji Lagunu de Sotavento na Fuerteventuře – super pro kiting, ale na pláži jsme kvůli větru vydrželi jen chvíli (ačkoliv je nádherná). Na Lanzarote zase dost foukalo na Playa Famara, která je oblíbená mezi surfaři (a taky nádherná :-)).

Fuerteventura – typická pouštní krajina ve vnitrozemí
Lanzarote – podobný vzhled krajiny

Hornaté zelené ostrovy

Druhou skupinu tvoří Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, La Palma a El Hierro. Tady už se podnebí dost liší.

Pokud cestuješ v zimě a chceš se na Kanárech ohřát a užít si sluníčko, rozhodně doporučuji ubytovat se na jihu a na pobřeží, raději než na severu nebo ve vnitrozemí. Rozdíly v teplotách a množství slunečního svitu jsou opravdu diametrální.

Konkrétní příklad: Na El Hierru jsme měsíc (únor – březen) bydleli ve vesničce La Caleta, kde bylo většinu času slunečno a teplo. Naproti tomu o kousek výš v hlavním městě Valverde většinou “seděl” mrak. Když jsme tam jeli, oblékali jsme si dlouhé kalhoty a bundy.

Související článek:

La Palma – vavřínový les s kapradím a liánami
El Hierro – oblíbené piknikové místo s hřištěm a grily

Další důležitá věc, kterou je třeba zmínit k tématu podnebí, je CALIMA. Během calimy se na Kanáry dostává saharský prach, který způsobuje “mlhu” a špatnou viditelnost. V těchto dnech můžete normálně fungovat, chodit ven, koupat se a podobně, jenom na výletech nebudete mít vyhlídky do krajiny.

Silná calima na Lanzarote – ve vzduchu je tolik prachu, že se můžete bez rizika dívat do slunce

Někdo tvrdí, že se mu hůř dýchá – to jsme nepociťovali. Zároveň se na všem usazuje tenká vrstva prachu – je to dobře vidět například na autech nebo lodích kotvících v přístavu.

Calima je na ostrovech naprosto běžný jev. Ze zkušenosti můžu říct, že se objeví minimálně jednou za dva měsíce. Spíš ale častěji (a může mít různou intenzitu). Trvá několik dní, obvykle plus mínus týden.

Na Lanzarote jsme měli opravdu smůlu a zažili calimu dvakrát za 3 týdny! Bohužel to dost ovlivnilo náš celkový zážitek z tohoto ostrova. Naštěstí jsme pak pokračovali na El Hierro a Gran Canarii, kde nám vyšlo skvělé počasí.

Je to v zimě na koupání?

Dotazy na koupání dostávám neustále. Jako se vším, i tady záleží na tvých preferencích. Naši kluci milují běhání ve vlnách, takže do vody vlezou hned první den pobytu a vylezou těsně před odletem :-). A je jim úplně jedno, kolik má oceán stupňů.

Já se koupu obvykle až v březnu, přece jenom nejsem fanouškem studené vody. Nicméně i v lednu nebo únoru je občas na pláži takové horko, že se ráda ochladím.

Související článek:

Související příspěvky: