DSC01613

Vyber si svůj Kanárský ostrov: Masový turismus versus autenticita

Zajímají tě Kanárské ostrovy? Rozcestník informací (ZDARMA) najdeš tady.

Nejvíce návštěvníků míří na ostrovy, které poskytují pěkné písčité pláže, širokou nabídku ubytování v hotelech a s tím související přímé lety z mnoha evropských metropolí.

Platí zde přímá úměra: Čím méně pláží, tím méně lidí :-). Mezi nejoblíbenější ostrovy tedy patří Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura.

Související články:

Fuerteventura – výletní loď v Puerto del Rosario

La Palma je populární mezi aktivními Němci, kteří chodí na treky do hor – tady už jednoznačné převládají individuální cestovatelé nad organizovanými zájezdy. Němci navíc mohou využít levné přímé lety s Easyjetem z Berlína (zvaž, jestli to není varianta i pro tebe).

La Gomera je na tom podobně – v horách budeš potkávat německé důchodce, ale celkově patří ke klidnějším ostrovům. Příliv turistů natěšených na jednodenní výlet zajišťují výletní lodě kotvící v San Sebastiánu.

El Hierro představuje v tomto směru naprostý unikát – je to jediný Kanárský ostrov, kde neexistuje masový turismus. Je to vůbec možné? Ano :-).

Na ostrově nejsou žádné pořádné písčité pláže. Útesy vysoké přes 1000 metrů navíc znemožňují turistickou výstavbu na pobřeží. Do jediného malého přístavu (Puerto de la Estaca) se nevejdou výletní lodě. Spojení se světem zajišťují pouze meziostrovní lety společnosti Binter a malé trajekty. Občas se zdá, že se tu zastavil čas.

Související článek:

Jediné letiště na El Hierru přípomíná spíš budovu restaurace

Z El Hierra jsme byli naprosto nadšení a užívali si zdejší krásnou přírodu. Je ale pravda, že po měsíci jsme se rádi přesunuli na živější Gran Canarii. Pokud jsi hodně akční a zrychlená, možná ti bude vyhovovat kratší pobyt (je to přece jen relativně malý ostrov).

Kde hledat klid a autentické zážitky?

El Hierro

Nejmenší z ostrovů, který prozatím uniká zájmu turistů. Doporučuji zařadit El Hierro do tvých cestovatelských plánů, dokud tato situace trvá. Je to v mnoha směrech ráj na zemi.

El Hierro – koupání v přírodním jezírku

La Palma

Další z našich favoritů, kde minimálně v zimě nehrozí žádné davy a zdejší příroda tě ohromí.

La Palma – vyhlíka na kalderu

La Gomera

Klidný a krásný ostrov, který máme rádi s chutí se někdy vrátíme :-).

La Gomera – vavřínový les v národním parku Garajonay

Tenerife

Na Tenerife máme moc rádi větrné a slunečné východní pobřeží, kde dosud neproběhla turistická invaze. Stejně tak v horách (Národní park Teide a přilehlé okolí) můžeš podniknout krásné výlety a procházky bez davů. Většině lidí stačí selfíčka na nejslavnějších místech & vyjet lanovkou na El Teide 🙂. Dále doporučujeme oblast Anaga a odlehlý Parque Rural de Teno (na obou místech je ale chladnější podnebí).

Související článek:

Tenerife – San Miguel de Tajao (východní pobřeží)
Tenerife – Anaga

Gran Canaria

I tady jsme si oblíbili klidné východní pobřeží a vnitrozemí (Arinaga, Agüimes, La Garita nebo historické centrum Telde, kam také nejezdí moc turistů).

Z méně známých výletů do přírody doporučujeme například Barranco de Guayadeque, Cuatro Puertas, okolí Casas de Veneguera nebo Parque Natural de Tamadaba.

Co se týče hor v samém středu ostrova, jsou tak krásné, že nám větší množství lidí ani nevadilo :-).

Gran Canaria – Barranco de Guayadeque
Gran Canaria – centrum Telde

Fuerteventura

Zde doporučujeme navštívit pláže, kam vedou nezpevněné cesty, takže se tam nedostanou turistické autobusy (například Cofete nebo Popcorn Beach). Také se nám moc líbila miniaturní vesnička Puertito de Los Molinos, okolí majáku El Cotillo nebo vnitrozemská Pájara se spoustou zeleně a několika hřišti.

Západní pobřeží je celkově klidnější a často zde parkují obytné dodávky.

Lanzarote

Lanzarote je ostrov asi nejvíc zaměřený na organizovanou turistiku. Například do národního parku Timanfaya se bez vstupenky nedostaneš. Krásnou sopečnou krajinu si následně prohlédneš z okénka autobusu (což je určitě dobře z hlediska ochrany přírody). Také tě čekají různá divadýlka pro turisty včetně možnosti projížďky velbloudech.

Klidnou oblast najdeš na severním výběžku Lanzarote (zhruba od oázy Haría dál na sever). Příjemnou atmosférou nás potěšila surfařská Playa Famara. Dále se nám hodně líbily pláže v chráněné oblasti Monumento Natural Los Ajaches – kvůli rozbitým cestám sem nejezdí turistické autobusy. Nejslavnější Papagayo Beach byla o víkendu docela plná, proto jsme zamířili na sousední Playa de la Cera.

Související články:

Související příspěvky: