DSC05955

Vyber si svůj Kanárský ostrov: Hlavní města

Zajímají tě Kanárské ostrovy? Rozcestník informací (ZDARMA) najdeš tady.

Ve 4 ze 7 hlavních měst jsme delší dobu bydleli, ostatní jsme opakovaně navštěvovali. Pojďme na to (a doporučuji sledovat rozdíly v počtech obyvatel, které mnohé napoví):

Las Palmas de Gran Canaria (380 000 obyvatel) 

Rušné hlavní město a Mekka digitálních nomádů. Pokud chceš potkávat další rodiny nebo pracuješ a potřebujete školku, zvaž ubytování tady (případně na jihu Tenerife – tam je o něco teplejší podnebí).

Na nás bylo ruchu a hluku až moc, proto jsme si našli byt v Arinaze a do Las Palmas jezdili na výlety. V Česku žijeme v Praze, a tak na cestách rádi poznáváme klidnější místa.

V Las Palmas doporučujeme krásnou písčitou Playa de Las Canteras, kolem které vede promenáda s hřišti, dále historickou čtvrť Vegueta, botanickou zahradu Viera y Clavijo nebo interaktivní muzeum vědy a techniky.

Související články:

Santa Cruz de Tenerife (205 000 obyvatel)

Za mě velice sympatické město, na které máme hezké vzpomínky. Jednak jsme tu zažili karneval (údajně druhý největší na světě po Rio de Janeiru) – vzpomínky na něj zůstávají živé i po letech :-). Jindy jsme narazili na pouliční koncert vážné hudby nebo na skákací hrady po celém centru (přístupné zdarma).

S dětmi doporučujeme botanickou zahradu Palmetum, bazény s mořskou vodou (Parque Marítimo César Manrique), procházku kolem auditoria nebo Plaza de Espaňa s lagunou, přilehlým parkem a hřišti.

Spoustu času jsme strávili v Parque García Sanabria s množstvím zeleně (různé druhy palem, kvetoucí keře, velké kaktusy), fontánami a několika hřišti. Od naší poslední návštěvy přibylo hřiště ve tvaru obří lodi :-).

Související článek:

San Sebastián de La Gomera (9 260 obyvatel)

V San Sebastiánu jsme bydleli měsíc těsně před covidem (stihli jsme karneval, než se všechno zavřelo) a moc jsme si to užili.

Ač se jedná o maloměsto, rozhodně má co nabídnoutmalebné historické uličky, které pamatují Kryštofa Kolumba (doplnil zde zásoby, než se vydal na objevnou plavbu přes Atlantik), velký park se super hřištěm, několik pláží, krásné vyhlídky, příjemné kavárny… Taky je tu marina a přístav trajektů.

San Sebastiánu dáváme 10 bodů z 10 a těšíme se, že se tam zase někdy podíváme.

Santa Cruz de La Palma (15 500 obyvatel)

Opravdu krásné historické město na krásném ostrově. V Santa Cruz de La Palma jsme zatím nebydleli, ale brzy po vzniku tohoto článku nás to čeká :-).

S dětmi si dopřej procházku malebnými uličkami, svezte se proskleným výtahem vedle hlavní pošty (je to zdarma) a navštivte Museo Insular (fascinující ostrovní muzeum, také zdarma).

Výlet můžete zakončit na dlouhé písčité pláži s hřištěm.

Související článek:

Puerto del Rosario (Fuerteventura, 42 800 obyvatel)

Tady už je to slabší co se týče památek i atmosféry. V Puerto del Rosario jsme bydleli měsíc a užili jsme si to, nicméně návrat zatím neplánujeme.

Historické centrum zde v podstatě neexistuje (jedinou lehce zajímavou stavbou je místní kostel). Plusové body dáváme za skvělou pláž s krásnými mušlemi (ty jsou na Kanárech vzácností).

Rozhodně je vidět snaha město pozvednout – vznikla zde nová pěší zóna s obchody a restauracemi a spousta nových velkých i malých hřišť.

Puerto del Rosario však stále zůstává především velkým přístavem (kotví zde i výletní lodě), dále je tu vojenská základna a různé průmyslové zóny.

Arrecife (Lanzarote, 65 000 obyvatel)

Podobný případ jako Puerto del Rosario. V Arrecife je pěkná jeho pobřežní část. Do obytných čtvrtí ani nezajížděj, není tam nic k vidění.

V Arrecife jsme strávili 3 týdny, protože jsme tu našli ubytování podle našich představ. Nicméně objektivně k prozkoumání bude stačit jednodenní výlet.

Auto můžeš nechat na velkém parkovišti na kraji města (v mapě jako Recinto Ferial), kam se vejdou i karavany a obytné dodávky. Pokračuj přes Parque Tématico s hřištěm a skate rampami, odkud uvidíš atraktivní městskou pláž (jsou tu malé vlny a pozvolný vstup do vody – pro děti super).

Po koupání se můžete vydat dál kolem pobřeží až fotogenické pevnosti (Castillo de San Gabriel). Cestou potkáte 2 hřiště plus nějaké ty zmrzlinárny, kavárny a pizzerie :-).

Valverde (El Hierro, 5 080 obyvatel)

Valverde je jediné vnitrozemské hlavní město na Kanárech. Má spíš chladnější podnebí, často tu “sedí” mrak. Za vidění stojí místní kostel, který je zároveň jedinou zdejší historickou památkou.

Do Valverde jsme jezdili nakupovat, občas na snídani do pekárny, a především na hřiště v Parque el Cabo (které uspokojí i větší děti a nemá na El Hierru obdoby :-)).

Související článek:

Související příspěvky: