DSC06809

Proč cestovat dlouhodobě? Znásob si radost ze života

Dlouhodobé cestování miluju, je to můj splněný sen. Ale proč vlastně? Co mi přináší – a hlavně, co může přinést tobě?

Hned jsem se pustila do psaní poznámek. Nápady se začaly hromadit a rozvíjet, jedna myšlenka stíhala druhou. Stejně jako v případě Kanárských ostrovů (všechny články najdeš tady), i téma “dlouhodobé cestování s dětmi” bude na pokračování :-). A dnes se zaměřím na pocit radosti ze života.

Související články:

Angra do Heroismo – Terceira
Azorské ostrovy – Terceira

Radost ze života je dovednost

Nemusíš se mnou souhlasit. Nicméně v průběhu života jsem došla k závěru, že každodenní radost je do určité míry dovednost, která se dá natrénovat.

Hodně mi pomohl kurz Mozek jako Buddha a informace o negativní předpojatosti mozku. Jednoduše řečeno, mozek není nástroj našeho štěstí. Naopak, z důvodu přežití jsme nastavení na vyhledávání potenciálních hrozeb. Náš mozek na ně vehementně upozorňuje a říká: Tady je problém, dělej s tím něco!

Sama u sebe jsem si mnohokrát všimla, že když se mi něco povede, odškrtnu si to a jede se dál. A když zažívám neúspěch, jsem schopná se v tom vrtat donekonečna. Naštěstí už mám účinné nástroje, jak s tím pracovat, což mi rozhodně přineslo víc radosti a klidu do běžného každodenního života.

Co všechno si dovolíš?

Pak je tu další aspekt – když cítíš, že něco doopravdy chceš a neodolatelně tě to přitahuje. Někdo tomu říká volání duše. A přesně tohle jsem zažívala s cestováním. Mohla jsem si 100x říkat, že se mám dobře, mám skvělou rodinu, jsem zajištěná, zdravá, nic mi nechybí. K plné spokojenosti něco chybělo.

S dlouhodobým cestováním je ta potíž, že ho často považujeme za výsadu pár vyvolených a nadstandard. Luxus pouze pro bohaté. Možná i rozmazlenost (když nám v dětství říkali, ať si moc nevyskakujeme). Mozek hned nabídne spoustu důvodů, proč to nejde. Jiní si můžou plnit svoje sny, ale já ne.

Po 6 letech cestování s dětmi už to naštěstí vnímám úplně jinak. Možnosti jsou neomezené a je naše zodpovědnost, jestli je využijeme, nebo ne.

Související články:

Radost ze života jako kompas

Radost ze života je pro mě naprosto klíčová. Nedá se ošidit. Buď ji zažívám (v míře, která je pro mě uspokojivá), nebo ne. Radost jsem si zvolila jako svůj kompas a rozhodla se za ní jít.

Což neznamená, že bych byla 100% času happy. To vůbec :-). Ale dopřávám si, co mě opravdu baví a dodává šťávu do života. Když cestujeme, dost často zažívám úplně bláznivou radost z toho, jak je naše planeta nádherná. A ze zážitků čerpám ještě dlouho po návratu.

Jak to máš ty? Jaké emoce vnímáš kolem tématu radosti? Jsi spokojená, nebo bys už opravdu uvítala změnu?

Související články:

Související příspěvky: