DSC03633

Proč cestovat dlouhodobě? Podpoř zdraví svých dětí

Pokud je ti mezi 30 a 40 jako mně (případně více), určitě máš za sebou období, kdy ses cítila totálně na dně. Spouštěčem může být rozpad vztahu, rozvod, nemoc, ztráta dítěte, finanční problémy a mnoho dalšího. A i když jsou moje články převážně optimistické, buď si jistá, že i já mám za sebou ledacos. Konkrétně do dvou období svého života bych se určitě vracet nechtěla.

První začalo v pubertě a trvalo 6 let. Zpětně vidím, že jsem trpěla depresí (což mi v té době nedošlo). Styděla jsem se komukoliv svěřit a neviděla smysl své existence. Snaha řešit to s rodiči tam byla, ale nesetkala se s pochopením. Ve finále mi pomohlo změnit prostředí, odstěhovat se a postupně se postavit na vlastní nohy. V té době jsem taky potkala Pavla.

Druhé extrémní období nastalo po narození 3. syna a trvalo rok. Spouštěčem stresu byly Adámkovy opakované zdravotní problémy, o kterých jsem už částečně psala ve svém příběhu.

Co jsem ale nenapsala je, že jsem se v té době doslova přestala cítit jako člověk a připadala jsem si jako štvaná zvěř, která běží lesem a čeká, z které strany přiletí další rána. Kromě dokola nemocného miminka / batolete jsem se starala o další dvě děti a byla jsem úplně vyšťavená. Hodně nám pomáhala Pavlova máma – hlavně ve fázích, kdy jsem byla s Adámkem v nemocnici a Pavel zůstal sám na zbývající dva kluky. A k tomu potřeboval chodit do práce.

Jak už to bývá, postupně se začaly hroutit další věci. Pavel mi zpětně řekl, že se taky necítil jako člověk a jenom mechanicky vykonával své povinnosti jako robot, abychom udrželi každodenní fungování rodiny. Na nic dalšího nebyl prostor.

V dalších letech se Adámek naštěstí stabilizoval. Řešili jsme opakované bronchitidy, ale už bez hospitalizace (což byla moje noční můra). Začali jsme intenzivně cestovat – měsíc v Chorvatsku, 2 měsíce na Gran Canarii a 2 měsíce v jižním Španělsku. A viděli jsme, že to Adámkovi reálně pomáhá.

I teď nám zimní pobyty výrazně ulevují od věčné rýmy a kašle, které se v rodině točí od podzimu do jara (v kombinaci s občasnou virózou).

Zaujaly tě Kanárské ostrovy? Rozcestník informací (ZDARMA) najdeš tady.

Související články:

První cesta na Kanáry

Rozdíl v kvalitě života

Na závěr chci zmínit moje a Pavlovo duševní zdraví. Možná jsi sama zažila, jak tě nabije krátká zimní dovolená v teplých krajích. A teď si představ, že by sis sluníčko užívala ne 10 dní, ale třeba 2 – 3 měsíce v kuse.

Vliv na kvalitu života a na psychiku je obrovský. A i když cestování s dětmi přináší výzvy, pozitiva jednoznačně převažují.

Související články:

Pokud právě řešíš nemoc svého dítěte…

… naprosto tě chápu a soucítím. S Pavlem jsme byli odhodlaní udělat cokoliv, abychom Adámkovi pomohli. A podařilo se. Svůj příběh jsem sepsala jako inspiraci, že úlevu může někdy přinést právě změna podnebí.

Související příspěvky: