DSC03984

Proč cestovat dlouhodobě? 10 skvělých benefitů pro děti

Nedávno jsem zveřejnila článek Cestování očima dětí, kde jsem se ptala našich synů, proč rádi cestují a co je na tom baví. Byla to zajímavá sonda do jejich světa a zároveň moc hezká zpětná vazba.

Teď bych chtěla sdílet svůj pohled na věc. 10 benefitů je čistě subjektivních, vycházím z vlastních zkušeností. Jak to máš ty? Dej mi vědět do komentáře :-).

1. Rozvoj fantazie a kreativity

Už od prvních cest zažíváme doslova explozi kreativity. Projevuje se v množství nádherných obrázků a dalších výrobků, které kluci na cestách vyprodukují.

Lukáš v 9 letech napsal knížku příběhů z Minecraftu (během našeho měsíčního pobytu na El Hierru). David s Adamem zase rádi vytváří modely z odpadového materiálu (auta, lodě, atd.). V prvních letech se nám osvědčily zažehlovací korálky z Ikea – kluci u nich vydrželi neuvěřitelně dlouho. Aktuálně všechny tři baví lego.

Ke kreativitě mám vlastní teorii. Jednak vozíme relativně málo hraček, a tak kluci v rámci omezeného výběru s chutí sáhnou po fixech nebo barvách.

A zároveň je umělecká tvorba způsob, jak zpracovat příval nových zážitků. Na obrázcích často figurují letadla, trajekty, lanovky, banánové plantáže s typickými náklaďáčky, vysoké hory, sopky, oceán… Moc se mi líbí sledovat tyhle procesy u svých dětí a dívat se na svět jejich očima.

Související článek:

2. Schopnost najít si zábavu úplně všude

Přirozená vlastnost dětí, která se na cestách krásně posiluje. Například Lukáš často vymýšlí hry pro sebe a mladší bráchy.

Související článek:

Umělecká tvorba
Povinné focení výrobků z lega před rozebráním (Madeira)

3. Posílení vztahů v rodině

Jednoznačně. Kvalitní společný čas je pro mě prioritou a zároveň na cestách bývá snazší ho vytvořit (ve srovnání s běžným provozem doma).

Související články:

Rakouské Alpy

4. Zlepšení zdraví

V této oblasti máme silnou, řekla bych až transformační zkušenost. Něco jsem už naznačila v mém příběhu a ještě víc do hloubky jsem šla v článku o zdraví. Pokud v zimním období řešíš opakované virózy, bronchitidy, antibiotika a v rodině si předáváte nemoci stále dokola, určitě si tento článek přečti.

Nádherný ostrov Terceira (Azory)

5. Nové podněty & rozšíření obzorů

Jasná věc. Některé věci doma jednoduše nezažiješ. A je jich spousta – ve skutečnosti nekonečně mnoho. Věřím, že je prospěšné vytáhnout děti mimo náš malý český rybníček a ukázat jim taky něco jiného. Ať si udělají vlastní názor a nemusí v budoucnu spoléhat na to, co jim kdo naservíruje.

Související články:

6. Děti si začnou vážit pohodlí domova, vlastních pokojů a hraček

Všimla jsem si, že návraty z cest jsou u naši kluků stejně oblíbené, jako cestování samotné. Za covidu v roce 2021 jsme náš zimní pobyt na Kanárech o měsíc prodloužili (z důvodu uzavření českých škol), což bylo skvělé. Zároveň pak kluci čím dál častěji mluvili o svých hračkách a těšili se na luxus vlastních pokojů.

Na cestách David s Adamem obvykle sdílí manželskou postel, v lepším případě společnou ložnici. Doma uvítají větší pohodlí a soukromí.

Související článek:

Naše ubytování na Terceiře (Azory). Více informací najdeš v článku 6 ubytování, která jsme si zamilovali (s měsíční slevou na Airbnb)

7. Angličtina bez práce?

Tento bod záměrně s otazníkem. Rodiče ve skupině Dlouhodobé cestování s dětmi si občas pochvalují, jak jejich děti na cestách přirozeně pochytily angličtinu a bez problémů v cizím jazyce komunikují. To není náš případ.

Kluci byli vůči angličtině dlouho rezistentní. Lukáš ji dokonce nesnášel, protože mu ve škole nešla.

Nakonec nám hodně pomohla appka Lišák Fox, kterou Pavel vytvořil (prvních 30 levelů můžeš zdarma vyzkoušet tady).

Kluci byli rádi, že můžou “pařit” na mobilu nad rámec denního limitu. A minimálně Lukáš začal v hodinách angličtiny konečně rozumět, o čem je řeč. Později navázal hraním Duolinga (Lišák Fox je určený spíš pro mladší děti).

Lukášova původní averze vůči angličtině nakonec vymizela – hurá! U dalších dětí uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

8. Fungování mimo komfortní zónu & zvládání krizí

Svět se mění závratnou rychlostí, takže fungování mimo komfortní zónu potřebujeme trénovat všichni. Pro děti je to rozhodně užitečnější, než sedět v lavicích a biflovat fakta.

Zatím poslední krizovou situaci jsme zažili v Portu, kdy byl kvůli stávce zrušený náš let do Prahy. Stávku jsme zažili už dříve, nikterak jsme se kvůli ní nestresovali a odletěli jsme podle plánu. No, tentokrát to nevyšlo.

Následoval rychlý nákup nových letenek, samozřejmě dražších, a nocování na letišti v Barceloně. Pro kluky to byl nakonec jeden z nejsilnějších cestovatelských zážitků. Kdy budou mít další příležitost řádit ve 3 ráno na hřišti v letištní hale? 🙂

Nocování na letišti v Barceloně

9. Podpora vlastní identity

Kluci by to samozřejmě takhle neformulovali, ale já vnímám i tuhle rovinu. Cestování je výstup z komfortní zóny a spouští sebepoznávací procesy.

10. Svět je přátelské místo

V dnešní době na nás z médií proudí naprosto jiné informace. A ano, na jednu stranu nejsem fanouškem toho podporovat v dětech přehnanou naivitu a chránit je před jakoukoli výzvou.

Ale zároveň se nám na cestách potvrzuje, že všude jsou fajn lidi a každý problém má svoje řešení. Což je nastavení, které chci svým dětem předat.

Související článek:

První Kanáry – písečné duny v Maspalomas
Liduprázdná leváda na Madeiře
Související příspěvky:

Cestování očima dětí

Píšu blog o cestování s dětmi, a tak mě napadlo, že by kluci měli mít možnost se vyjádřit. Což ale znamenalo počkat, až znovu vyrazíme