DSC09973

Jak se proměňuje naše cestování s dětmi? Reflexe posledních šesti let

Možná máš právě malé děti, na sítích sleduješ cestovatelské rodiny a představuješ si, jaké by to bylo, kdyby sis taky troufla. Všeho nechat, sbalit se a vyrazit na několik měsíců do tepla k moři.

Nebo už máš první krok za sebou. Vyrazila jsi na cestu a zjišťuješ, že to není tak složité, jak se na na první pohled zdálo. Hurá, funguje to! Upřímně se raduji s tebou a gratuluji k odvaze.

A možná tě napadá, jak to bude dál. Dá se cestovat s dětmi ve školním věku, i když neplánuješ individuální vzdělávání? Jedna část tebe se nechce vzdát právě nabyté svobody.

A zároveň máš velký respekt z toho, učit na cestách svoje dítě. Co když něco zanedbáš? A jak zvládneš učení a současně péči o další dítě / děti, když partner pracuje?

Tím vším jsem si prošla a ráda se podělím o svou zkušenost :-).

Související články:

Naše začátky

Něco jsem už zmiňovala v mém příběhu. Když jsme začali na podzim 2017 dlouhodobě cestovat, kluci měli 1, 3 a 5 let. Můj život plynul v rytmu jejich potřeb a požadavků.

Pro ilustraci jsem se vrátila ke svým deníkům a vybrala pro tebe střípek z našeho pobytu na Gran Canarii, kde jsme tehdy strávili 2,5 měsíce.  Věřím, že se u čtení pobavíš a možná se v tom i částečně najdeš :-).

Krok od neznáma – naše první cesta na Kanáry

Úryvek z deníku: 15. ledna 2018 (Arinaga, Gran Canaria)

Ráno po snídani vyrážíme volným tempem na pláž. Kočárek, manduka, pití, hromada svačin, plenky, ubrousky, náhradní oblečení… Ok, jsme ready. Mezitím má Pavel za sebou skoro 2 hodiny práce na dálku, moudře vybaven sluchátky s aktivním tlumením hluku.

Na pláži zouvám klukům boty, ale kalhoty jim nechám, docela fouká. Chvíli si hrají u vody, pak přichází nečekaná vlnka a během vteřiny jsou mokří. Fajn, jdeme do trička a plavek.

Jeden chce napít. Další potřebuje čůrat. No jo, jenže nemůžu odejít s jedním a další dva nechat na pláži samotné. Takže sbíráme všechny hračky, svršky a boty a jdeme na záchod.

Pláž ve městě Arinaga (Gran Canaria)

… Jsme zpět na pláži. Kluci se vrtají v písku a jsou spokojení. Sluníčko, pohoda, tak to má být. Davídek staví stánek s dortíky a zve mě na ochutnávku. Je libo kafíčko, mladá paní? Jistě. Prosím dvojité :-).

Po nějaké době začíná Adámek kňourat. Potřebuje přebalit, nakojit a uspat. Mezitím další dva utečou k vodě a lezou po kluzkých kamenech v oceánu. Sakra. Davídek (3 roky) padá a řve. S dítětem u prsu na něj volám, ať se vrátí. Nakonec zasahuje náhodný kolemjdoucí a přivádí Davídka ke mně.

Poprvé u oceánu. Kluci jsou nadšení a nutně potřebují do vody za každého počasí.
Haha, tak tahle hra jim vydržela dodnes. Obalit celé tělo pískem, pak se umývat v moři a pořádně u toho křičet a blbnout.

Adámek usíná, ukládám ho do kočárku a pomalu se šineme přes hřiště domů. Aspoň je tu teplo a nádherný výhled na hory. Moc se těším, že se o víkendu do těch hor podíváme.

Vyndávám z kapsy mobil a kontroluji počasí v Praze. 4 stupně, zataženo, déšť. Fuuuj! Vyhlídka na další týdny (a měsíce) o nic lepší. Ty jo, jsem tak ráda, že jsme na Kanárech. Ale to kafe vážně potřebuju.

Arinaga – hřiště u pláže
Celá banda o pár let později

Září 2019: Lukášek nastupuje do 1. třídy

A je to tady. Jsme hrdí rodiče prvňáčka! 🙂 Neuvěřitelné se stalo skutečností.

O pár měsíců později, v lednu 2020, vyrážíme na další zimní pobyt. Tentokrát padla volba na Fuerteventuru & La Gomeru. Opět jsem vybrala úryvek z deníku. Věk dětí: 3, 5 a 7 let.

Úryvek z deníku: 20. ledna 2020 (Puerto del Rosario, Fuerteventura)

První den, kdy Pavel pracuje. A já s klukama hledám příjemnou rutinu pro všední dny. 

Učení si chci odbýt hned ráno, dokud máme já i Lukášek energii. Nečekanou výzvou se stávají hysterické scény, které vypuknou, kdykoliv po něm něco chci. I požadavek na 1 stránku písanky vyvolá brutální emoční výlev.

Když se mi povede Lukáška zklidnit, zasedne k učení a za chvíli má hotovo. Ovšem já se vzpamatovávám ještě odpoledne na pláži.

Harmonická chvilka v Puerto del Rosario

Dnes je opravdu teplo, ležím na sluníčku a v jednu chvíli skoro usínám. Kluci si samostatně hrají a čvachtají se ve vodě. Na pláži nacházíme nádherné mušle, jaké jsme na Kanárech ještě neviděli. Lukášek se pouští do sbírání. Pak po sobě všichni začnou házet mokrý písek a hrajou si, že kadí pták. To nevymyslíš.

Po práci přichází Pavel a povídáme si. Kluci blbnou a život je fajn.

Covidové období 2020/21 – chaos a intenzivní cestování

Na domácí výuce jsou najednou všichni. První zoom se spolužáky absolvujeme ještě z Tenerife. O den později se vracíme repatriačním letem do Prahy. Čeká nás čtrnáctidenní karanténa v paneláku a pak se stěhujeme na Vysočinu na pronajatou chalupu. Léto trávíme v rakouských Alpách, ze kterých jsme absolutně nadšení.

Související články:

První zoom se spolužáky – Chimaje, Tenerife
Roušky začínají být povinné, ovšem nedají se nikde koupit. Ve Španělsku včetně Kanárů platí zákaz vycházení (pokud se vracíš do své země, máš vyjímku).

Další zimu znovu na Kanáry. Z původně plánovaných 6 týdnů na La Palmě se díky opětovnému uzavření škol stávají 3 měsíce. Nemůžu říct, že by mi to vadilo. Stěhujeme se na Tenerife, kde potkávám novou kamarádku. Padneme si do noty a ve všední dny podnikáme výlety s bandou našich dohromady pěti kluků.

Související články:

Rok 2023: Přizpůsobujeme se novým podmínkám & vidíme nové možnosti

Čas utíká neuvěřitelně rychle. S dětmi jsme procestovali nejen všechny Kanárské ostrovy (a napsali o nich online průvodce pro rodiny s dětmi), ale i Madeiru, Terceiru, Holandsko, rakouské Alpy, Švýcarsko, kus Španělska, Německa, Francie, Chorvatska, Slovinska, Itálie

El Hierro – nejméně turistický Kanárský ostrov

V lednu 2023 opět vyrážíme na dvouměsíční cestu (La Palma & Madeira). Kočárky, nosítka, příkrmy a plenky patří dávné minulosti. Cestování je intenzivnější – za den toho stihneme mnohem víc, než dřív.

Kluci bez problémů ujdou 10 i 12 km v kuse, pokud vybereme atraktivní trasu. Na posledním pobytu si užíváme levády na Madeiře a dostáváme se na místa, o kterých bychom dřív vůbec neuvažovali.

Březen na Madeiře. Po zkušenosti s turistickou dálnicí na Ponta de São Lourenço propříště volíme neznámé a opuštěné trasy. A je to boží.
Madeira

Hysterické scény kvůli učení u Lukáše vymizely (aktuálně je ve 4. třídě). Je pravda, že jsme zavedli systém vnější motivace – hraní her na tabletu až ve chvíli, kdy jsou hotové věci do školy. Zároveň Lukáš pochopil, že je pro něj výhodnější udělat své povinnosti a pak mít klid.

Při učení je stále nutná moje přítomnost a plná emoční podpora. Ráda bych v mezičase třeba uklidila kuchyň nebo připravila svačiny, ale to nefunguje. Lukáš okamžitě odchází od stolu a začne se věnovat jiným činnostem :-).

Objem učiva ve druhém trojročí skokově narostl. Naštěstí Lukáš pracuje rychle, tak to jakž takž zvládáme.

David je aktuálně ve 2. třídě. Na svoje úkoly potřebuje víc času a víc mé podpory. Má tendenci se podceňovat a emočně se hroutí. Stále dokola mu připomínám, co všechno už dokázal a jak je skvělý. Všechnu práci nakonec udělá, ale občas je to o nervy.

Jakmile má hotovo, emocionální výlevy z vteřiny na vteřinu končí :-). Vesele vyskočí a běží si užít svou půlhodinu “paření” her.

Adam je předškolák. A mně je jasné, že jsem se dostala na hranu svých možností a učení s třemi kluky v tomhle režimu je nad moje síly.

Podruhé na La Palmě. Lukáš se učí na terase našeho domu v Tazacorte. Tentokrát nám vyšlo super bydlení.
Terasa s vyhlídkou na Calderu de Taburiente (foceno 16. února)

Je čas na změnu

  • S Pavlem se rozhodujeme, že příští zimu vyrazíme “jenom” na měsíc (dva měsíce učení s klukama už mě fakt nelákají). Plánujeme nějakou novou, pro nás neznámou destinaci. Do cestování chceme zahrnout i vánoční prázdniny, což jsme zatím nikdy neudělali. Kluci v první chvíli protestují. Ale když jim vysvětlíme, že o dárky ani řízek s bramborovým salátem nepřijdou, začínají vidět i pozitiva.
  • Aktuálně se nám osvědčuje dynamika 4 dny v týdnu výlety + 3 dny práce / škola. Na Madeiře jsme zjistili, že v tomhle režimu se dá stihnout opravdu hodně a máme prostor i na integraci zážitků.
  • Chceme ještě víc využívat školní prázdniny.
  • Mizí potřeba bydlet měsíc nebo dva na stejném místě, protože kluci už zvládají přesuny a dokážou si sami zabalit svoje věci.
  • Poprvé si troufáme na road trip s dětmi, kdy budeme měsíc cestovat a bydlet na 4 místech. Máme rezervováno a moc se těšíme.
  • Mám nový cestovatelský sen, který přesahuje všechno, čeho jsem se dosud odvážila. Jedno období končí, ale zároveň se otevírají další možnosti. Zatím nechci sdělovat detaily. Sleduj můj blog, časem napíšu více :-).
Související příspěvky: