DSC01605

Co je nejdůležitější, když chceš začít dlouhodobě cestovat s dětmi?

  • Peníze?
  • Čas?
  • Skvělý partner?
  • Práce na dálku?
  • Mít vše hotovo?
  • Vyřešené bydlení?
  • Dokonalé zdraví?
  • Zhubnout 5 kilo? 😀

Po 6 letech dlouhodobého cestování s rodinou bych řekla, že nejdůležitější je dát tomu VYSOKOU PRIORITU. Vlastně si do určité míry postavit život kolem cestování. I když samozřejmě s kompromisy – protože nic na tomhle světě není stoprocentní.

Související článek:

A jak to udělat, abys ve svém životě totálně zahlceném různými podněty dala něčemu prioritu?

Zkus následující 2 kroky:

Krok 1: Pokus se snížit množství podnětů. Já jsem k tomu byla donucená zcela prozaickým důvodem – rozhodla jsem se vyléčit si tinnitus (z lékařského hlediska nevyléčitelný).

Už rok jsem na cestě a i když je tinnitus hodně úporný a vrací se, vidím světlo na konci tunelu.

Jedním z opatření, které jsem udělala, bylo radikální omezení podnětů zvenku. Žádná prokrastinace na netu. Minimum podcastů a inspirativních videí (dřív jsem poslouchala u uklízení a vaření – ve finále i několik hodin denně.). Žádné čtení zpráv (zprávy sleduje Pavel, takže jako rodina jsme v obraze). Facebook pouze pracovně (to je těžké).

Samozřejmě to nedodržuji na 100%, nejsem robot. Ale celkově vzato se daří. Rozhodně se teď cítím líp a jsem víc v kontaktu sama se sebou a svými prioritami :-).

Krok 2: Pozoruj svoje emoce v těle. V jaké oblasti života cítíš vášeň a doslova magickou přitažlivost? Kam tě to táhne?

Chce to čas, netlačit na sebe a pozorovat. Dříve či později budeš mít jasno.

A teď upřímně – jak to máš ty s cestováním? Cítíš tam velkou touhu? Nebo si říkáš, že by to bylo fajn, ale teď potřebuješ řešit tisíc jiných věcí? Nic není dobře ani špatně. Jenom je dobré si to uvědomit.

Možná jsi právě zjistila, že u cestování magickou přitažlivost necítíš. Pak to nech s klidným srdcem být a věnuj se tomu, co je pro tebe osobně důležité. No a pokud ses utvrdila v tom, že chceš procestovat svět a přizpůsobit tomu životní styl své rodiny, pokračuj ve čtení :-).

Související články:

Závist jako skvělý pomocník

K tématu priorit pro tebe mám doplňkový tip. Kromě sledování, kde v životě cítíš vášeň, se ještě podívej na svou závist.

Možná to zní zvláštně, protože závist je v obecně vnímaná negativně. Když se objeví, snažíme se ji schovat a potlačit. Zároveň v sobě skrývá velký potenciál – je to silná přímočará emoce, kterou sama před sebou neokecáš :-).

Bodnutí závisti projede celým tělem a dá ti signál, že něco doopravdy chceš a zároveň to nemáš.

My to pak obvykle začneme rozumově analyzovat (a zdůvodňovat si, proč to nejde). Co kdybys tentokrát zkusila jiný přístup? Zkus sledovat, co a komu závidíš. Bez hodnocení a bez toho, že bys sama sebe odsuzovala.

Tohle pozorování ti pomůže rozlišit, co v životě doopravdy chceš a co je jen inspirace zvenku, ale ve skutečnosti to pro tebe není podstatné.

Můj příklad: Když budu zcela otevřená, vždycky jsem záviděla lidem, kteří hodně cestovali. Doslova mě vnitřně užíralo, že oni můžou a já ne. Nejsem na to hrdá.

Zároveň mě to postrčilo k využití příležitostí, které se nabízely (Erasmus v Portugalsku, Work & Travel v USA, dobrovolnická stáž v Indonésii). A mnohem později, už s 3 dětmi, jsme si s Pavlem udělali z cestování životní styl. Závist pak pochopitelně vymizela, protože jsem si naplnila něco, co pro mě bylo opravdu důležité.

Související články:

Související příspěvky: