DSC05971

9 překvapivých výhod dlouhodobého cestování

Je to zábava. Dobrodružství. Svoboda. A pak tu jsou další aspekty, které by tě možná na první dobrou nenapadly. Pojďme se na ně společně podívat.

1. Obrovský přínos pro vztahy v rodině

My ženy hodně řešíme vztahy a často je považujeme za to nejcennější, co v životě máme. Ani já nejsem výjimkou. K tématu jsem napsala 2 články:

Poprvé v rakouských Alpách

2. Seberealizace

Příjemný pocit ze života. Flow. Radost. Cestování mě bavilo vždycky a s dětmi je to ještě o kousek smysluplnější – kluci mají skvělé zážitky a my s Pavlem taky. Opět si můžeš přečíst související články:

3. Benefity pro děti

Pokud bych zjistila, že cestování dětem nevyhovuje, nebo jim dokonce ubližuje, okamžitě začnu dělat změny. V posledních 6 letech ale pozoruji opačný efekt. Kluci poznávání světa milují.

Klíčem je podle mě příjemný balanc mezi cestováním a životem v Česku. A z obojího si vybrat to nejlepší. Další inspiraci najdeš tady:

4. Zlepšení zdraví

Ani snad nedokážu dostatečně zdůraznit, jak moc nám cestování v tomhle směru pomohlo. Chladné období v Česku trvá minimálně 5 měsíců (od listopadu do března). Kromě nízkých teplot se brzy stmívá a většinu dní je zataženo (alespoň u nás v Praze). Déšť, bláto, sníh –  který po pár dnech roztaje – a zima se vleče donekonečna. Ani duben není žádný zázrak, co se týče počasí.

Když kluci postupně nastoupili do školky, těšila jsem se, že si trochu odpočinu. Jenže nakonec byli půlku času doma, protože chytili rýmu nebo kašel. Když se z toho dostal jeden, začal další. Nemluvě o tom, co jsme prožili s Adámkem.

Proto mi absolutně dává smysl odletět v zimě do tepla. Z mého pohledu je tato možnost českými (i slovenskými) rodinami stále opomíjená a nedoceněná.

Související články:

Jaro na Tenerife – koupání v La Caletě

Napadá tě, že si to nemůžeš dovolit? Že zima v teple je výsadou digitálních nomádů, alternativců a německých důchodců? Určitě ne.

S dětmi jsme 6x strávili kus zimy na Kanárských ostrovech a procestovali je všechny. Na blogu jsem vytvořila rozcestník informací o Kanárech (ZDARMA) a s Pavlem jsme napsali navazujícího online průvodce Kanárské ostrovy s dětmi. Pojď prozkoumat možnosti, které dnešní doba nabízí :-).

Rozcestník informací o Kanárských ostrovech najdeš tady.

5. Dobrý poměr cena / výkon

Platí zejména v případě, že můžeš cestovat mimo sezonu a mimo letní prázdniny. Proto je tak výhodné vyzkoušet dlouhodobé cestování s dětmi, dokud ještě nechodí do školy. A pokud řešíš cestování s dětmi ve školním věku, moje zkušenosti si můžeš přečíst tady).

Zároveň nejde jen o peníze, ale taky o tvou energii, kterou investuješ do příprav. Během cest s rodinou jsem si mnohokrát uvědomila, že je úplně jedno, jestli někam jedeme na 10 dní, nebo na 2 měsíce. Množství věcí je zhruba stejné a práce s balením taky! Tahle záhadná cestovní alchymie funguje spolehlivě – samozřejmě za předpokladu, že máš na ubytování pračku.

Dalším aspektem je vyhledávání letenek a ubytování – i tady je moje vložené úsilí stejné. S tím, že z dlouhých cest mám větší užitek více krásných zážitků.

Související články:

6. Zvýšení sebevědomí

Díky cestování s dětmi jsem si uvědomila, že to, co chci, můžu taky dostat. I když se jedná o “nadstandard” (tj. nepotřebuji to nutně pro každodenní fungování sebe a svých dětí).

Tohle byl pro mě obrovský mentální shift a dodneška zkoumám, co všechno to vlastně znamená :-).

Když to shrnu, cestování mě naučilo:

 • Víc věřit sama sobě, svým pocitům, intuici.
 • Uvědomovat si, co všechno dokážu zařídit a zvládnout.
 • Zažívat jistotu, že všechno dobře dopadne.
 • Odvážit se dělat věci, které se “nedělají”.
 • Cítit se úspěšná.
 • Dotahovat věci do konce.
 • Snít ve velkém.
 • Otevřít se změnám.
 • Občas být drzá.
 • Nebrat tolik vážně společenské tlaky.
 • Uvědomovat si, že většinu tlaků si na sebe vytvářím sama (a tudíž s tím můžu přestat).

Chceš další inspiraci? Přečti si tyto články:

Magická příroda na ostrově Terceira
Prozkoumáváme Švýcarsko

7. Odstup a nadhled

Čas od času je dobré podívat se na svůj život z nadhledu a vyhodnotit, co funguje a co už ne. Na cestách je k tomu ideální příležitost díky fyzické vzdálenosti od domova (nadhled se dostaví přirozeně).

Občas je to výzva, protože začnou vylézat kostlivci ze skříní. Možná si uvědomíš, že některé věci ve svém životě už fakt nechceš. A možná, že i rodinné cestování bude potřebovat reformu (tohle jsme zažili my a napsala jsem o tom článek).

Ale za mě je určitě lepší konfrontace s realitou, než jet na autopilota a pak se divit, že se necítím dobře.

První Kanáry – přestupujeme v Malaze a Adámek “utíká” přes letištní halu :-).
Život s dětmi je neustálá změna. O pár let později už se na letištích učíme.

8. Zážitky na celý život

Tohle je asi jasné :-). Kdyby teď můj život končil, což doufám nenastane, a ohlížela bych se zpátky na ty nejhezčí zážitky, jednoznačně uvidím cestování s rodinou. Sice všechno nebylo dokonalé a podle mých představ, ale fakt jsem si to užila. A jsem moc ráda, že jsem to zrealizovala a nezůstalo jenom u snění a vzdušných zámků.

Související článek:

La Palma – Caldera de Taburiente

9. Mnohem víc možností, než si dokážeme představit

Práce, nebo dovolená? Domácí vzdělávání, nebo klasická školní docházka? Černá, nebo bílá? Na tohle už nehraju.

Svět kolem nás se mění neuvěřitelnou rychlostí. V mnoha ohledech se opravdu můžeme zařídit podle sebe. Konec konců, ani dlouhodobé cestování není nutně o tom, že prodáš majetek a přestěhuješ se do karavanu. Není potřeba jít do extrému.

Můžeš si ponechat školu pro své děti a dopřát jim kroužky, koníčky, kamarády. Můžeš kombinovat zázemí a bezpečí Česka s dobrodružstvím na cestách – přesně podle potřeb tebe a tvé rodiny. Tohle třeba vyhovuje nám.

Nečekané pozvání do Švýcarska
Švýcarsko

K nekonečným možnostem uvedu příklad ze života. Za covidu na jaře 2020 jsem organizovala online ženské kruhy pro české maminky žijící v zahraničí. Všechny jsme byly zavřené doma a měly čas se potkávat na zoomu. Bylo to moc příjemné a podporující. Pro mě osobně bylo zajímavé sledovat, jak probíhá lockdown v jiných zemích Evropy (povětšinou byla pravidla přísnější, než u nás).

Na základě ženských kruhů jsem pak dostala nabídku podívat se do Švýcarska. V létě 2021 jsme tam s rodinou bydleli měsíc téměř zadarmo. Dodneška žasnu, že se to opravdu stalo :-). Švýcarsko jako nejdražší země Evropy bylo úplně mimo můj hledáček.

Aby toho nebylo málo, další léto jsme byli pozvaní do Švýcarska znovu – tentokrát na horskou chatu v Alpách. Bylo to nádherné. Moc si toho vážím a je to pro mě další důkaz, že možnosti jsou opravdu neomezené. A to pro všechny z nás – včetně tebe.

Související příspěvky:

Cestování očima dětí

Píšu blog o cestování s dětmi, a tak mě napadlo, že by kluci měli mít možnost se vyjádřit. Což ale znamenalo počkat, až znovu vyrazíme