DSC06321

6 důvodů, proč vyrazit na Kanáry s dětmi

Zajímají tě Kanárské ostrovy? Rozcestník informací (ZDARMA) najdeš tady.

Na Kanárské ostrovy s dětmi létáme od roku 2018, vždy na 2 – 3 měsíce (obvykle v období leden – březen, případně leden – duben). Dohromady jsme tu strávili více než rok života a procestovali všech 7 ostrovů (plus Madeiru). Následně jsme s Pavlem vytvořili online průvodce Kanárské ostrovy s dětmi.

Kanáry naprosto milujeme a tady je našich 6 důvodů, proč bys o nich měla minimálně začít uvažovat.

Související články:

1. Snadná dostupnost

Jednak se nabízí přímý let z Prahy, který trvá zhruba 5 hodin (se Smartwings se z Prahy dostaneš na Tenerife, Gran Canarii, Fuerteventuru a Lanzarote). To je ta dražší varianta.

Nicméně já i Pavel máme letité zkušenosti s hledáním levných letenek – je to tak trochu koníček hraničící s posedlostí :-). Ale proč cestovat za drahé peníze, když to jde výrazně levněji? V případě pětičlenné (ale i čtyřčlenné) rodiny se rozdíl v ceně opravdu projeví.

Doporučujeme létat s nízkonákladovkami a přestupem ve Španělsku. Během jednoho dne se tak přesuneš z Prahy na tvůj vysněný ostrov (s výjimkou La Gomery a El Hierra – tam je potřeba využít dopravu mezi ostrovy).

Když budu konkrétní, jedna letenka na Kanáry (to znamená Praha – přestup ve Španělsku – Kanárský ostrov) nás vyjde na 2500 – 3000 Kč za osobu. V ceně jsou započítaná 2 odbavená zavazadla na rodinu (celkem 40 kg). To není špatné, že?

Další velká výhoda je, že Kanárské ostrovy jsou součástí EU (ačkoliv geograficky leží vedle Afriky). Pro cestování tedy nepotřebuješ víza ani pas – stačí občanka.

Související článek:

2. Podnebí a příroda

To jsou dva hlavní důvody, proč jsme se do Kanárů zamilovali a opakovaně se vracíme

Kanárská příroda je úžasná a pestrá, při první návštěvě nás doslova ohromila.

Překrásné hory, kaňony, vyhlídky. Pouště i zelené louky plné květin. Obří kaktusy, palmy, mandloně, borové lesy. Útesy vysoké přes 1000 metrů i písčité pláže. Lávová pole, banánové plantáže, stromy obsypané tropickým ovocem. Sopky, pastviny s dobytkem, delfíni a velryby. Spousta značených turistických stezek

Když to shrnu, pro Čechy exotika a zároveň nekonečno možností, co s dětmi podnikat a objevovat.

Co se týče podnebí, někdo si stěžuje a studenou vodu v oceánu a vítr. Ale upřímně, já se po dvou měsících na Kanárech cítím víc nabitá a plná energie, než po létě stráveném v Česku. Sluníčko v kombinaci s uklidňujícím pohledem na oceán má blahodárné účinky na psychiku 🙂

Teď si představ, že by sis užívala léto dvakrát do roka. Opravdu to není tak složité, když víš, jak na to.

Související články:

3. Bezpečí a životní úroveň

Žádné tropické nemoci, žádná nebezpečná zvířata. Pro mě jeden z TOP důvodů, proč cestovat právě na Kanáry. I když malým dětem vštěpuješ základy hygieny, přesto vše osahají a pak si strčí špinavé prsty do pusy… Čest výjimkám :-). S třemi kluky jsem byla opravdu ráda, že je nemusím stále hlídat a okřikovat (což nechci a ani na to nemám kapacitu). Doteď cítím velkou úlevu, že tohle téma jednoduše neřešíme.

Z výše uvedeného také vyplývá, že na ostrovy nepotřebuješ žádné speciální očkování.

Životní úroveň je na Kanárech stejná jako ve Španělsku – což znamená vysoká. Ať už se bavíme o zdravotní péči (jednou jsme řešili menší úraz), službách, nakupování, vyžití pro děti i dospělé… Jednoduše o tebe a tvou rodinu bude postaráno po všech stránkách.

Zároveň tu není draho – potraviny a věci běžné denní potřeby pořídíš za zhruba stejné ceny, jako v Česku. Také základní zdravotní péče je zdarma – stačí předložit kartičku pojištěnce.

Co se týče kriminality, v místech s velkou koncentrací turistů se samozřejmě vyplatí zvýšená opatrnost – hlídat si cennosti a mobily, nenechávat nic v zaparkovaném autě a podobně. Jednoduše platí základní pravidla, která pravděpodobně dodržuješ i doma.

Související článek:

4. Evropská mentalita

Věci fungují a zhruba víš, co očekávat. Snadno eliminuješ situace, kdy se tě někdo pokusí cíleně okrást jen proto, že jsi turistka. Vlastně jsme se s tím na Kanárech nesetkali (snad s výjimkou jedné turistické restaurace v Puerto de la Cruz). Což se například o Indonésii říct nedá – tam jsem se občas cítila jako “chodící peněženka”.

Také si snadno zjistíš informace a vybereš z možných variant. Předem znáš cenu produktů a služeb. Když se v pronajatém bytě něco rozbije nebo nefunguje, snadno sjednáš nápravu. Španělé jsou obecně velmi vstřícní a konkrétně v případě ubytování (nebo půjčení auta) jim obvykle záleží na spokojenosti svých klientů.

Když to shrnu, oceňuji jednoduchost při řešení každodenních situací. Ano, základy španělštiny se hodí a místní ocení tvou snahu. Ale není to nutné – vystačíš si s překladačem v mobilu a vykomunikuješ, co je potřeba. Na turistických místech se domluvíš anglicky.

Cestování s dětmi (zvlášť s malými a pokud jich máš více) odčerpá spoustu tvé energie. Proto mi přijde fajn si zjednodušit život – v tomhle ohledu jsou Kanáry opravdu skvělá volba

Související článek:

5. Časový posun mínus 1 hodina

Pro nás zásadní údaj, protože Pavel na cestách pracuje na dálku a účastní se meetingů s kolegy.

V tuhle chvíli pro nás nepřipadají v úvahu vzdálené destinace jako Bali, Thajsko a podobně (i když je do budoucna plánujeme). Kanáry jsou pro práci na dálku ideální – na ubytování bývá rychlý a stabilní internet. Je dobré majiteli bytu předem napsat a ověřit si to, nicméně na Kanárech žilo za covidu tolik digitálních nomádů, že Španělé byli ve vlastním zájmu nuceni na kvalitě připojení zapracovat :-D.

Občas se stane, že některý Pavlův kolega neví ani nepozná, že Pavel pracuje z Kanárů. Na kvalitu odvedené práce to zkrátka nemá vliv.

Zajímá tě dlouhodobé cestování s dětmi & práce na cestách? Spoustu informací a naše zkušenosti si můžeš přečíst tady:

6. Baby – friendly destinace

Což asi vyplývá z předchozích bodů, ale chci to ještě zvlášť zdůraznit. Bezpečí, teplé podnebí, vstřícný přístup k dětem a rodinám, nekonečné možnosti aktivit a vyžití.

Ať už jsi spíš sportovně založená, nebo preferuješ pláže a zatím s dětmi chodíš od jednoho hřiště ke druhému, ať máš ráda společnost nebo samotu, nebo chceš kombinaci všeho – Kanáry jsou jednoduše pro rodiny skvělé. A ještě znovu upozorním na možnost zkrátit si ponurou a depresivní českou zimu – když to jednou zkusíš, už nebudeš chtít jinak :-).

Co říct na závěr – pokud tě Kanáry lákají, jdi do toho. Španělé jsou moc fajn a dovedou si užívat život každý den – to se od nich ráda učím.

A pokud máš strach a pochybnosti – můžu tě ujistit, že i my jsme před lety začínali a netušili jsme, co nás čeká. Na začátku jsem měla dvě malinké děti, k tomu novorozence v náručí a v mikrochvílích klidu četla cestovatelský blog. A pak jsme šli do akce. Byl to šílený punk, ale nikdy jsme nelitovali. A jak kluci rostou a dospívají, je to s nim čím dál jednodušší. Celý můj příběh si můžeš přečíst tady (a pokračování tady).

Přeju ti, ať si splníš svoje cestovatelské sny a hlavně ať si to s dětmi užiješ. Věř, že na to budeš vzpomínat celý život.

Související článek

Související příspěvky: