DSC06321

6 důvodů, proč vyrazit na Kanáry s dětmi

Na Kanárské ostrovy s dětmi létáme od roku 2018, vždy na 2 – 3 měsíce (obvykle v období leden – březen, případně leden – duben). Dohromady jsme tu strávili více než rok života a procestovali všech 7 ostrovů

Kanáry naprosto milujeme a tady je našich 6 důvodů, proč byste o nich měli minimálně začít uvažovat :-).

1. Snadná dostupnost

Jednak se nabízí přímý let z Prahy, který trvá zhruba 5 hodin (se Smartwings se z Prahy dostanete na Tenerife, Gran Canarii, Fuerteventuru a Lanzarote). To je ta dražší varianta.

Nicméně já a Pavel máme letité zkušenosti v hledání levných letenek – je to tak trochu koníček hraničící s posedlostí :-). Ale proč cestovat za drahé peníze, když to jde výrazně levněji? V případě pětičlenné (ale i čtyřčlenné) rodiny se rozdíl v ceně opravdu projeví.

Doporučujeme létat s nízkonákladovkami a přestupem ve Španělsku. Během jednoho dne se tak dostanete z Prahy na váš vysněný ostrov (s výjimkou La Gomery a El Hierra – tam je potřeba využít dopravu mezi ostrovy).

Když budu konkrétní, jedna letenka na Kanáry (to znamená Praha – přestup ve Španělsku – Kanárský ostrov) nás vyjde na 2500 – 3000 Kč za osobu. V ceně jsou započítaná 2 odbavená zavazadla na rodinu (celkem 40 kg). To není špatné, že?

Další velká výhoda je, že Kanárské ostrovy jsou součástí EU (ačkoliv geograficky leží vedle Afriky). Pro cestování tedy nepotřebujete víza ani pas – stačí občanka.

2. Podnebí a příroda

To jsou dva hlavní důvody, proč jsme se do Kanárů zamilovali a opakovaně se vracíme

Kanárská příroda je úžasná a pestrá, při první návštěvě nás doslova ohromila.

Překrásné hory, kaňony vyhlídky. Pouště i zelené louky plné květin. Obří kaktusy, palmy, mandloně, borové lesy. Útesy vysoké přes 1000 metrů i písčité pláže. Lávová pole, banánové plantáže, stromy obsypané tropickým ovocem. Sopky, pastviny s dobytkem, delfíni a velryby. Spousta značených turistických stezek

Když to shrnu, pro Čechy exotika a zároveň nekonečno možností, co s dětmi podnikat a objevovat :-).

Co se týče podnebí, někdo si stěžuje a studenou vodu v oceánu a vítr. Ale upřímně, já se po dvou měsících na Kanárech cítím víc nabitá a plná energie, než po létě stráveném v Česku. Sluníčko v kombinaci s uklidňujícím pohledem na oceán má blahodárné účinky na psychiku – to jsme si mnohokrát ověřili.

Teď si představte, že byste si užívali léto dvakrát do roka. Opravdu to není tak složité, když víte, jak na to.

3. Bezpečí a životní úroveň

Žádné tropické nemoci, žádná nebezpečná zvířata. Pro mě jeden z TOP důvodů, proč cestovat právě na Kanáry. I když malým dětem vštěpujete základy hygieny, přesto vše osahají a pak si strčí špinavé prsty do pusy… Čest výjimkám :-). S třemi kluky jsem byla opravdu ráda, že je nemusím stále hlídat a okřikovat (což nechci a ani na to nemám kapacitu). Doteď cítím velkou úlevu, že tohle téma jednoduše neřešíme.

Z výše uvedeného také vyplývá, že na ostrovy nepotřebujete žádné speciální očkování.

Životní úroveň je na Kanárech stejná jako ve Španělsku – což znamená vysoká. Ať už se bavíme o zdravotní péči (jednou jsme řešili menší úraz), službách, nakupování, vyžití pro děti i dospělé… Jednoduše o vás bude postaráno po všech stránkách.

Zároveň tu není draho – potraviny a věci běžné denní potřeby pořídíte za zhruba stejné ceny, jako v Česku. Také základní zdravotní péče je zdarma – stačí předložit kartičku pojištěnce.

Co se týče kriminality, v místech s velkou koncentrací turistů se samozřejmě vyplatí zvýšená opatrnost – hlídat si cennosti a mobily, nenechávat nic v zaparkovaném autě a podobně. Jednoduše platí základní pravidla, která pravděpodobně dodržujete i doma.

4. Evropská mentalita

Věci fungují a zhruba víte, co očekávat. Snadno eliminujete situace, kdy se vás někdo pokusí cíleně okrást jen proto, že jste turisté. Vlastně jsme se s tím na Kanárech nesetkali (snad s výjimkou jedné turistické restaurace v Puerto de la Cruz). Což se například o Asii říct nedá – tam jsem se občas cítila jako “chodící peněženka”.

Také si snadno zjistíte informace a vyberete z možných variant. Předem znáte cenu produktů a služeb. Když se vám v pronajatém bytě něco rozbije nebo nefunguje, snadno sjednáte nápravu. Španělé jsou obecně velmi vstřícní a konkrétně v případě ubytování (nebo při půjčení auta) jim záleží na spokojenosti svých klientů.

Když to shrnu, oceňuji určitou jednoduchost při řešení každodenních situací. Ano, základy španělštiny se hodí a místní ocení vaši snahu. Ale není to nutné – vystačíte si s překladačem v mobilu a vykomunikujete, co je potřeba.

Cestování s dětmi (zvlášť s malými a pokud jich máte více) samo o sobě odčerpá spoustu vaší energie. Proto mi přijde fajn si zjednodušit život – v tomhle ohledu jsou Kanáry opravdu skvělá volba

5. Časový posun mínus 1 hodina

Pro nás opět směrodatný a zásadní údaj, protože Pavel na cestách pracuje na dálku a účastní se meetingů s kolegy.

V tuhle chvíli pro nás nepřipadají v úvahu vzdálené destinace jako Bali, Thajsko a podobně (i když je do budoucna samozřejmě plánujeme :-)). Kanáry jsou pro práci na dálku ideální – na ubytování bývá rychlý a stabilní internet. Je dobré majiteli bytu předem napsat a ověřit si to, nicméně na Kanárech bylo za covidu tolik digitálních nomádů , že Španělé byli ve vlastním zájmu nuceni na kvalitě připojení zapracovat :-D.

Občas se stane, že některý Pavlův kolega neví ani nepozná, že Pavel pracuje z Kanárů. Na kvalitu odvedené práce to zkrátka nemá vliv.

6. Baby – friendly destinace

Což asi vyplývá z předchozích bodů, ale chci to ještě zvlášť zdůraznit. Bezpečí, teplé podnebí, vstřícný přístup k dětem a rodinám, nekonečné možnosti aktivit a vyžití.

Ať už jste spíš sportovně založení, nebo preferujete pláže a zatím chodíte od jednoho hřiště ke druhému, ať máte rádi společnost nebo samotu, nebo chcete kombinaci všeho – Kanáry jsou jednoduše pro rodiny skvělé. A ještě znovu upozorním na možnost zkrátit si ponurou a depresivní českou zimu – když to jednou zkusíte, už nebudete chtít jinak :-).

Co říct na závěr – pokud vás Kanáry lákají, běžte do toho. Španělé jsou moc fajn a dovedou si užívat život každý den – to se od nich ráda učím.

A pokud máte strach a pochybnosti – můžu vás ujistit, že my jsme taky před lety začínali a netušili jsme, co nás čeká. Na začátku jsem měla dvě malinké děti, k tomu novorozence v náručí a v mikrochvílích klidu četla cestovatelský blog. A pak jsme šli do akce. Byl to šílený punk, ale nikdy jsme nelitovali. A jak kluci rostou a dospívají, je to s nim čím dál jednodušší :-). Celý náš příběh si můžete přečíst tady.

Přeji vám, ať si splníte svoje cestovatelské sny a hlavně ať si to s dětmi užijete. Věřte, že na to budete vzpomínat celý život.

Související příspěvky: