3 klenoty historie v jižním Španělsku, ze kterých budou děti nadšené

Asi se shodneme, že ne všechny památky jsou vhodné pro malé děti. Davy lidí, stísněné prostory, nudný výklad průvodkyně… a máme zaděláno na problém. Tato tři místa jsme vyzkoušeli za vás. Jsme nadšení a doporučujeme :).

Malé upozornění na úvod: Nejezděte do jižního Španělska v létě. Je tu nesnesitelné vedro. Výlety do vnitrozemí jsou s dětmi v podstatě nemožné. Naopak jaro (do první poloviny června) je na cestování skvělé.

Pevnost Alcazaba v Almeríi

Alcazaba je největší arabská pevnost ve Španělsku. S dětmi jsme se tu “zasekli” na celé odpoledne. Vůbec nám to nevadilo. Je to typ památky, která se bude líbit snad všem. Občané Evropské unie mají vstup ZDARMA. Pozor na otevírací dobu španělských památek obecně, v neděli bývá omezená (cca do 15 hodin).

Parkovali jsme v ulici Calle Almanzor. Kočárky s sebou raději neberte, pevnost je plná schodů. Naopak nepodceňte množství jídla. Uvnitř jsme našli jen automaty se sladkostmi.

Co je v Alcazabě k vidění? Spodní (arabskou) část zkrášlují “potůčky”, kde jsme strávili snad dvě hodiny pouštěním a lovením listů. Nahoře najdete vyhlídku, archeologické naleziště a křesťanský hrad. Pevnost je plná schovávaček a “tajných” místností. Naši kluci byli maximálně nadšení. Prohlídka probíhá bez průvodce.

Římský amfiteátr v Cartageně

Nádherný, více než 2000 let starý amfiteátr ve městě Cartagena jsem chtěla vidět hlavně kvůli sobě. Klukům se ale moc líbil. Zajímavé je, že byl objevený až v roce 1988 a jeho obnova trvala dalších 15 let.

Při pohledu do mapy se nabízí spojit prohlídku amfiteátru s hradem Castillo de la Conceptión. Přesněji vyjet výtahem na hrad a pak sejít dolů k amfiteátru – což jsme také udělali. Opačným směrem to raději nezkoušejte, šli byste celou dobu do kopce.

Jak se tam nejlépe dostat? Zaparkujte na Plaza de las Tres Culturas. Velké parkoviště (zdarma) obklopuje areál univerzity. Ještě více vás zaujme chátrající Plaza de Toros – kruhová aréna pro býčí zápasy.

Pak se dejte doleva kolem arény a po chvíli uvidíte Anscensor panoramico v ulici Calle Gisbert. Výtah je placený a pořídíte tu i různé kombinované vstupenky (výtah + hrad + římské divadlo + další památky ve městě).

Hrad je na první pohled nevýrazný, ale pro děti překvapivě zábavný. Je tu rampa (skvělá na běhání), která vede na vyhlídkovou terasu. Uvnitř hradu byl puštěný film o historii Cartageny – v podstatě dlouhá řada válek a bitev. Klukům se líbila stálá expozice – dřevěné modely různých míst v Cartageně, na které se promítají pohyblivé postavičky.

Kromě toho jsou přístupné aljibes (cisterny na vodu).

Vstup do amfiteátru najdete poněkud nelogicky na náměstí Plaza del Ayuntamiento (naproti radnici). Platí se 6 EUR za dospělého, za děti o něco méně.

Co přesně vás čeká? Po zakoupení vstupenek vyjedete nahoru po několika dlouhých eskalátorech. Pro kočárky je k dispozici výtah. Pak projdete dlouhou a členitou chodbou. Místy jsou k vidění archeologické vykopávky. Tunel vede mimo jiné pod troskami katedrály (Catedral de Santa Maria). A pak už se ocitnete v amfiteátru, který si můžete celý projít po vyznačených cestách.

Hrad Lorca

V Castillo de Lorca vaše děti čeká jeden zábavný prvek za druhým. Strávili jsme tu celé odpoledne a před zavíračkou jsme museli kluky doslova odtáhnout.

Vstupné je mimo sezonu 6 EUR za dospělého, děti zdarma. V sezoně se platí 8 EUR za dospělého. Parkoviště pro návštěvníky (v květnu bylo zdarma) najdete kousek od hradu. Na nádvoří je restaurace.

Z vrcholu věže Torre del Espolón je nádherný výhled do okolní krajiny. Je možné sestoupit i do hladomorny – docela strašidelná pro malé děti.

U nádvoří jsme objevili hřiště a obří meč, který slouží jako sluneční hodiny.

Skvělá expozice o středověkém Španělsku. Popisky jsou ve španělštině a angličtině.

Jsem máma tří synů a vášnivá cestovatelka. Ve svých projektech učím rodiče, jak skloubit péči o děti a dlouhodobé cestování. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.