OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Proč jet na Gran Canarii a kde se ubytovat?

Gran Canaria je naše srdeční záležitost a láska na první pohled. Je to první Kanárský ostrov, který jsme měli možnost poznat. Zároveň jsme tu o pár let později naše putování po ostrovech zakončili. Dohromady jsme tu strávili 3 měsíce.

Když jsme začínali cestovat, našli kluci měli 1, 3 a 5 let. V praxi to vypadalo tak, že jsem kromě celodenní péče o batole řešila (celodenní) rvačky a spory dalších dvou :-). Pavel se snažil pracovat na plný úvazek. Na výlety jsme jezdili často po práci, protože kluci přes den spali (v autě nebo v kočárku) a večer byli plní energie. O víkendech jsme vyráželi na celodenní výlety.

A proč to píšu? Hlavně jako podporu pro vás! Pokud je cestování váš sen, překonejte strach a běžte do toho. Ideální situace nikdy nenastane, tak proč to neustále odkládat…

Přiznám se, že zpětně mi tenhle první pobyt přijde dost extrémní – zejména spánková deprivace rodičů a nekončící požadavky dětí. Ale nikdy jsem nelitovala, že jsme jeli. Právě naopak.

A konečně se dostávám k tomu, PROČ JET :-). Napoprvé jsme moc nevěděli, co od Gran Canarie čekat. Budou po celém pobřeží letoviska ve stylu Puerto Rico (viz videa níže)? Budou hory plné turistů? Dají se na Gran Canarii vůbec najít “normální”, klidná a autentická místa?

Jak už jsem psala v úvodu, Gran Canaria nás příjemně překvapila. Těch autentických, pohodových míst, kde potkáte mix místních lidí a turistů, je naprostá většina.

Kromě toho, že jsem klukům v zimě nemusela navlékat další a další vrstvy oblečení (což je věřím pádný argument sám o sobě), mě nadchla kanárská příroda. Palmy, kaktusy, v zimě kvetoucí rostliny… dokončit

……

Kde se ubytovat?

Většina klientů cestovních kanceláří míří (zcela logicky) na jih ostrova, kde je nejteplejší podnebí a nejhezčí pláže. Za účelem výdělku z masového turismu bylo vybudováno letovisko Maspalomas (více informací v tomto článku >>>).

Menší letoviska s terasovitými hotely na útesech a písčitými plážemi lemují skalnaté pobřeží >>> až k Puerto de Mogán. Našla jsem pro vás dvě videa z Puerto Rico >>> (první z pláže a druhé z dronu). Pro klasickou dovolenou s dětmi je to určitě fajn, nicméně pokud jste spíš dobrodruzi nebo pankáči, asi zamíříte jinam.

Na výlety se nám moc líbilo letovisko Puerto de Mogán >>> s historickými uličkami (více v tomto článku >>>), kde ovšem ceny ubytování šplhají do astronomických výšin.

Hlavní město Las Palmas >>> zase jako magnet přitahuje digitální nomády. Pokud je to váš případ, více informací se dočtete tady >>>.

My jsme se nakonec rozhodli pro klidné vychodní pobřeží, které jsme si (stejně jako na Tenerife) oblíbili. Při prvním pobytu jsme se na dva měsíce ubytovali v Arinaze (celý článek zde >>>).

Dále zbývá sever ostrova, případně vnitrozemí. V obou případech počítejte s chladnějším podnebím. Odměnou vám bude poznání autentické Gran Canarie bez pozlátka pro turisty. Doporučuji prostudovat články o výletech – pak budete mít jasno, jestli vás nějaké místo zaujme.

Podnebí a počasí – aneb “Je to v zimě na koupání?”

Jak už jsem naznačila, na Gran Canarii je poměrně výrazný rozdíl mezi severem a jihem (a stejně tak mezi pobřežím a vnitrozemím). Což v praxi znamená, že na severu a ve vnitrozemí je chladněji a častěji tu prší. Doporučuji na to pamatovat při výběru ubytování. Zejména v zimě.

Dále jsme si všimli, že na východním pobřeží více fouká. Nicméně nepříjemný vítr jsme zažili i v Maspalomas. Jednoduše to nejde na 100 % předvídat.

Dotazy na koupání dostávám neustále. Jako se vším, i tady záleží na vašich preferencích. Naši kluci milují běhání ve vlnách, takže do vody vlezou hned první den pobytu a vylezou těsně před odletem :-). Já se koupu obvykle až v březnu, nejsem fanouškem studené vody. Nicméně i v lednu nebo únoru je občas na pláži takové horko, že se ráda ochladím ve vodě. Tolik za nás k tématu koupání v oceánu.

Seznam článků a míst na Gran Canarii

  • Východní pobřeží (celý článek ZDE >>>) – Arinaga, Agüimes, Barranco de Guayadeque, Cuatro Puertas, Telde, La Garita, Tufía
  • Jih (celý článek ZDE >>>) – Maspalomas, Playa del Inglés, písečné duny, Puerto de Mogán, Molino Quemado, Mogán
  • Hory (celý článek ZDE >>>) – San Bartolomé de Tirajana, Roque Nublo, Tejeda, silnice GC-200, Cactualdea, El Guriete
  • Sever (celý článek ZDE >>>) – Arucas, Jardín de la Marquesa, Firgas, Teror, Gáldar, Cueva Pintada, Cenobio de Valerón, Sardina del Norte, San Felipe, El Pagador, Puerto de las Nieves, Agaete
  • Las Palmas (celý článek ZDE >>>) – Playa de las Canteras, Vegueta, Parque Doramas, marina, přístav, Muzeum vědy a techniky, botanická zahrada